6256cf07c1775obrazek.pngFoto: AdobeStock

TIP 1: Uklízejte místnost po místnosti
Nejúčinnějším způsobem důkladného úklidu je postupovat místnost po místnosti. Sepište si kontrolní seznamy úklidu pro každou místnost, které vám pomůžou s organizací a připomenou vám oblasti, které vyžadují zvýšenou pozornost. Nebojte se vynechat plochy, které byly uklízeny nedávno, a zaměřte se na ty části vašeho domova, které byly přes zimu značně zanedbané.
 
TIP 2: Protřiďte si věci
Jednou z největších součástí jarního úklidu je často zbavování se přebytečných věcí. Užitečné vám může být roztřídění věcí do třech kategorií – darovat, vyhodit a uskladnit. Krabice s přebytečnými věcmi darujte na charitu, nebo můžete uspořádat prodej na dvorku.
 
TIP 3: Čisticí prostředky omezte na minimum
Pokud potřebujete nakoupit nové čisticí prostředky, omezte počet položek na minimum. Nesčetné množství čisticích prostředků může vytvářet zbytečný nepořádek a pravděpodobně je k udržování čistého a svěžího domova všechny nepotřebujete. „Rozhodněte se pro kvalitní univerzální čisticí prostředek a utěrky z mikrovlákna. Tyto položky pokryjí většinu povrchů ve vaší domácnosti,“ radí Alexandr Řeháček z fimy AYETO Eco.
 
TIP 4: Přidejte domácí práce
Mnoho domácích prací je třeba provádět sezónně, zejména v rámci příprav na teplejší počasí. Zařaďte domácí práce do svého jarního úklidu, abyste se jich zbavili co nejdříve. Například venkovní práce, jako je čištění grilu, terasy a vnějších stran oken řešte, jakmile se oteplí. Uložte také zimní oblečení, lůžkoviny, dekorace, další předměty a vyměňte je za ty jarní, aby váš domov vypadal svěže.
 
TIP 5: Myslete i na přírodu
Ekologie a ochrana životního prostředí jsou už zavedeným tématem debat, a proto se mnoho lidí snaží přistupovat k výběru čistících prostředků zodpovědně. Například při pořízení práškového koncentrátu připravíte mnohonásobně více čističe než při koupi klasických tekutých přípravků. Výběrem ekologických produktů pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí – tedy přírodě, lidem i zvířatům, která nás obklopují.
 
TIP 6: Zaveďte nové úklidové návyky
Důkladný jarní úklid, který se týká celého domu, je skvělou příležitostí k vytvoření trvalých úklidových návyků, které mohou příští jarní úklid ještě více usnadnit. Nesnažte se například provést celý jarní úklid během jednoho víkendu nebo dokonce jednoho dne. Místo toho se každý den věnujte položkám na seznamu úkolů jen 15 minut. To vám pomůže získat návyk uklízet 10 až 15 minut denně i poté, co jste s jarním úklidem skončili.

Foto: ayetoeco.cz, tiskové materiály

Reklama