zahradaZahrada se zbavila posledních stop sněhu a vše živé se jen a jen probudit. Jenže z krásné rozkvetlé zahrady se bohužel nemůžete těšit bez práce. Celou zimu jste všechny rostliny nechala v klidu odpočívat a na jaře je jen na vás, abyste je probudila do jejich původní krásy. Právě jste dokončila jarní úklid bytu nebo dokonce celého domu a raději byste si odpočinula? Nebojte se. V paprscích sluníčka a při pohledu na první posly jara to vše půjde o poznání lépe!

První kroky k jarnímu úklidu jsme podnikli již v únoru, a to prořezem stromů a jarními postřiky. Nyní nás čeká údržba keřů, okrasných trav či záhonků. Potřeba je také odkrýt ochranné přikrývky ze slámy z citlivých rostlin a uvolnit svázané jehličnany. Neměli bychom zapomenout ani na úklid chodníčků, terasy nebo vyčištění okapů - po zimě to určitě potřebují.

Úklid zahrady je jako sport

zahradaPřipravit zahradu na novou sezónu může byt namáhavější než cvičení v posilovně nebo aerobic. Spálená energie tomu rozhodně odpovídá! Tak proč podcenit pořádnou rozcvičku? Může se vám to zdát směšné, ale protáhnout si svaly není před jakoukoliv námahou rozhodně na škodu. Bolest zad, kolen nebo přetažených vazů za to nestojí. Stejně tak na své zdraví pamatujte i při samotné práci. Střídejte jednotlivé pohyby, neohýbejte se, ale raději si klekněte, a zcela určitě si oddechněte, pokud ucítíte bolest.

Okrasné keře a trávy

Tip odborníka:

zahrada„ Výhodným pomocníkem jsou zahradní drtiče. Uštípnuté větve už nemusíte pálit, ale s pomocí drtiče si připravit výborný podklad do kompostu nebo mulč ze štěpky na záhony. Například drtič s frézou, která zastrkávané větve sama vtahuje proti hliníkovému válci, je relativně tichý, takže nepobouříte sousedy. Navíc je také bezpečný,“ říká Jan Smékal, ředitel OBI marketu Štěrboholy.

Každá žena na jaře zkracuje, ale teď není řeč o sukních! U okrasných keřů provádíme takzvaný udržovací neboli výchovný řez. Zkracujeme loňské výhonky a odstraňujeme poškozené nebo příliš staré větve. U některých druhů, například u okrasné levandule je dobré dávat si pozor na příliš radikální střih. Pokud zastřihneme až do starého dřeva, keř pak špatně obráží novými výhonky. Okrasné trávy zastříhneme okolo 15 cm nad zemí. Řez růží si necháme až na duben, ovšem v březnu odhrneme nakupenou ochrannou zeminu, protože květiny začínají rašit.

Biomasa - hnojivo zadarmo

zahradaListí, větve nebo spadané staré plody, které jsme shrabali ze záhonků a trávníku, rozhodně nejsou jen odpad ke spálení, naopak! Tato organická masa spolu s páleným vápnem je skvělým základem pro kompost. Například plastové rychlokompostéry dokážou proměnit směs zrychleným bioprocesem na plnohodnotný humus už během 10 týdnů! Pomáhá tomu zvýšená teplota a červi, kteří sem proniknou ze země, protože kompostér nemá dno. Ušetříte tak za chemii a kupovaná hnojiva a budete rozhodně šetrnější k životnímu prostředí.

Probuďte trávník

zahradaStejně jako u záhonků i trávníku v prvé řadě pomůžeme odstraněním suchého listí. Neholdujete namáhavé práci s hráběmi? Koupit si můžete pomocníka, zahradní vysavač, který kromě vysávání listí běžně zvládne i jeho „sfoukání“ na hromadu. Předkomora vysavače naštěstí zachytí větší kamínky a zachrání život šnekům a slimákům, které hubice „vcucla“.

Čištění povrchů

zahradaVyčistit velké plochy ručně pouze s kýblem vody a hadrem je zřejmě tou nejhorší prací v rámci jarního úklidu. Máte toho jistě dost z úklidu bytu, a teď ještě zahrada! Přitom právě teď by to vaše terasa, chodníčky nebo okapy tolik potřebovali. Zde přichází ke slovu vysokotlaké čističe, které pomocí silného proudu vody vyplaví nečistoty. Použijeme je také na omytí skleníku a řady dalších ploch a povrchů, například zahradního nábytku. Je ale potřeba si před nákupem včas rozmyslet, co vše by měl náš čistič zvládnout, abychom vybrali správný tlak, vhodné trysky, nástavce a dostatečný objem nádoby.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama