Není se vlastně čemu divit. Životní podmínky velké části lidstva se za poslední století změnily zcela zásadním způsobem, z evolučního hlediska je ale sto let jako mrknutí oka. Lidský organismus si změn ani nevšiml, natož aby se jim stihl přizpůsobit. Proto nás teď hubí přílišný blahobyt, zatímco za desetitisíce let vývoje byl náš druh adaptován spíše na to, aby čelil nedostatku. Strava našich předků byla mnohem prostší, byla ale čerstvá a maximálně využitá. Odkud se tedy toxiny v našem těle berou – a co s tím můžeme udělat?

shutterstock-1023090325.jpg

Foto: Shutterstock

Jak se můžeme škodlivin zbavit?

Existuje široké spektrum detoxikačních programů, od těch nejradikálnějších, zahrnujících půsty, klystýry a čištění jazyka, až po docela rozumné a umírněné rady. Všechny se ale shodují na jednom: je třeba především ulevit přetíženému trávicímu systému. Není nutné hladovět, pouze se pokud možno zdržet těžko stravitelných, tučných a „syntetických“ potravin, alkoholu, kávy a dalších dráždidel. I odlehčovací víkend může vašemu tělu udělat dobře (zvlášť když si ho dopřejete pravidelně, třeba jednou měsíčně). Ke skutečnému vyčištění organismu ale bude potřeba nejméně dvou týdnů.

Vynechte maso, i kuřecí a rybí. Chybějící bílkoviny vám pomůžou nahradit obiloviny, luštěniny, oříšky a quinoa. Z jídelníčku vypusťte pečivo z bílé mouky, sladkosti, předvařené a průmyslově zpracované potraviny. Mlsnou zažeňte ovocem. Nepijte alkohol, mléko, černý čaj ani jiné nápoje s kofeinem, limonády s bublinkami. Jste-li velkým milovníkem kávy, postupně snižujte její spotřebu už v předcházejícím týdnu. Náhlé přerušení pravidelného přísunu kofeinu by vám způsobilo bolesti hlavy a nervozitu.

Jezte jen tehdy, když máte opravdu hlad. Každé sousto důkladně žvýkejte, vnímejte jeho chuť a vůni. Po práci vypněte telefon, čtěte si, co nejvíc omezte hluk a vyrušování. Věnujte se příjemným věcem, na které si už dlouho chcete udělat čas – velký úklid ani hlídání čtyř cizích dětí do téhle kategorie nepatří! Každý den jděte na dlouhou procházku do lesa nebo do parku. A dopřejte si nejméně osm hodin spánku.

Podpořte játra, která mají očistu organismu „v popisu práce“. Uděláte jim radost především tím, když se budete rozumně stravovat a nebudete to přehánět s alkoholem ani s léky. Posílit jejich správnou funkci můžete i s pomocí bylinných doplňků stravy. Pomoci si můžete také popíjením bylinných čajů, které napomáhají k rovnováze ve vašem těle.

Jezte hlavně zeleninu. Buďte vynalézaví a dopřávejte si ji ve formě polévek, salátů, vařenou i pečenou. K dochucování používejte bylinky, ořechy, živý jogurt a ovesné vločky. Velmi vhodné jsou čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, které se doporučuje ředit vodou a kombinovat i mezi sebou. Výborná je například mrkvovo-pomerančová šťáva nebo šťáva z jablek a červené řepy.

FyotoJet.jpg

TIPSON Beauty tea inner balance bylinný čaj, Čaje Mixtee, 116 Kč / Vitar EKO Detox, NašeVitamíny.cz, 199,90 Kč /
Leros Bylinkový detox, Dr.Max, 59 Kč / Ostropestřec bylinný sirup, TopVet, 148 Kč 

Tip na detoxikační večeři:

Zeleninový salát s quinoou

 • 60 g quinoy bílé
 • 60 g quinoy červené
 • 250 g směsi listových salátů
 • 60 g mrkve
 • 60 g cibulky
 • 60 g řapíkatého celeru
 • 60 g červené papriky
 • 1 rajče
 • 60 g salátové okurky
 • 1 citron
 • olivový olej
 • sůl
 • pepř

Quinou spaříme a uvaříme podle návodu na obalu. Propláchneme studenou vodou a necháme vychladit. Do mísy si dáme směs listových salátů, drobně nakrájenou zeleninu a quinou. Připravíme si zálivku, promícháme s nálevem a podáváme jako lehký oběd nebo večeři.

shutterstock-1699993672.jpg

Foto: Shutterstock

Foto: Se souhlasem Mixtee, Vitar, Tipson, Mixtee, TopVet, Dr. Max
Zdroje: Tiskové materiály Vitar, Tiskové materiály Mixtee, Tiskové materiály Naše VItamíny, Tiskové materiályTIPSON, Healthy Life Redesign, Vogue, Good Food