Čištění ulic a silnic, úprava zeleně v parcích a okolí i opravy zimou poničených částí dětských hřišť - jarní úklid nemají v plánu pouze města a obce. Jarní sluníčko láká k očistě, úklidu a zbavování se všeho, co už po zimě nepotřebujeme. Pusťte si jaro i do vašeho bytu!

Venku už se vše na jaro pomalu chystá (s přivřeným okem), neměli bychom tedy zahálet ani s tzv. jarním úklidem. Ale nenechte se vyděsit! Nemusí to být nic drastického - odbudete si jej třeba v sobotu a v neděli máte volno na těšení se na jaro. Máme pro vás několik tipů, jak být za poctivou hospodyňku a přitom nestrávit s hadrem v ruce celou věčnost.

uklid

Jarní vítr do šatníku!

Nemusíte nutně z šatníku vystrnadit vše, co vaše zimní výbava obsahuje. Není totiž vyloučeno, že nás ještě překvapí mrazivé počasí a za kabát nebo čepici budeme vděčni i v březnu. Přesto oblečení a boty určené na tuhou zimu můžete s čistým svědomím schovat na příští sezónu, a tak uvolnit místo jarním kabátkům a slušivým botkám. Pokud je to třeba, kabáty svěřte do péče čistírny, ostatní věci vyperte a uložte pro další sezónu. A proč začít právě v šatníku? Protože tahle část je zaručeně jednou z těch příjemnějších jarně-úklidových povinností. Úklid šatníku vás jistě naladí na jarní očistu i zbylé části bytu.

Okna - neoblíbená činnost většiny hospodyněk

Je třeba zatnout zuby a pustit se do toho. Čištění a leštění oken bohužel k jarnímu úklidu neodmyslitelně patří. Výborným pomocníkem je teleskopická tyč se stěrkou, která vám ulehčí spoustu práce a okna zbaví nehezkých šmouh.

Prach, nepřítel hospodyněk

Při úklidu se neustále víří spousta prachu, proto si jeho utírání a vytírání podlah nechte až na samý konec. Pokud se snažíte zbavit prachu i objemnou komodu v předsíni, vratká stolička a otáčecí židle vám nejspíše nebudou dobrými společníky. Pokud nemáte po ruce schůdky určené k těmto činnostem (ideálně s protiskluzovými páskami), sežeňte si stabilní židli, u které vám nebude hrozit nebezpečí úrazu.

Ušetříte si práci

Udělejte si v uklízení systém a od jednotlivých činností nepřeskakujte k jiným. Začínejte od méně používaných místností, abyste si ty uklizené znovu “nezaneřádili”. Zvolte univerzální pomocníky, kteří vám ušetří spoustu času. Pro ovládnutí prachu, špíny nebo mastnoty využijete například pěnovou Fixinelu, která je ideální zejména pro použití v kuchyni a vystačíte si pouze s jediným prostředkem.

Nezapomínejte ani na sebe. Pracujte v rukavicích

Přestože budete pracovat s šetrnými prostředky, již samotné namáčení ve vodě vaše ruce vysušuje. Je tedy ideální používat při úklidu rukavice, které ochrání vaši pokožku i nehty od vysoušení a působení chemických látek.

Reklama