Klívie, kvetoucí blahokeř, africká fialka...  Anebo fíkus, palma či jen „obyčejný“ pnoucí scindapsus. Nezapomínáte náhodou při jarním úklidu na své pokojové rostliny? S přicházejícím jarem by měl každý správný pěstitel věnovat péči i svým zeleným spolubydlícím, které po dlouhé zimě potřebují osvěžit a omladit. Pokud jste „prošvihli“ nejvhodnější čas (březen), honem to napravte!

 

Pokojové rostliny sice v průběhu roku pravidelně rosíme a zaléváme vodou, ale při každém větším úklidu je nutné jim dopřát pořádnou „údržbu“ a vodní lázeň. I ony potřebují po zimě přesadit a řádně ošetřit.

První pomoc
Rostliny nejprve omyjeme a zjistíme, zda-li potřebují přesadit. Pokud je zemina vyčerpaná a kořeny prorůstají až nad povrch květináče i spodními odtokovými otvory, je vhodné rostlinu přesadit. Když je květina zdravá a kořeny nikde nepřečnívají, postačí pouhé nakypření a přidání trochy čerstvé zeminy na povrch.


Cycas revolutaCyclamenPaphiopedilum x maudiaeStrelitzia reginae

Nejvhodnější čas k přesazování pokojových rostlin a květin nastává od poloviny března, ale pokojové květiny přesazujeme kdykoliv je to nutné. Je vhodné si už dopředu obstarat vhodnou zeminu pro jednotlivé druhy rostlin.

Zem
Většině pokojových rostlin vyhovuje speciální substrát pro pokojové rostliny (existuje speciální substrát pro pokojové rostliny ozdobné listem a zvlášť speciální pěstební substrát pro pokojové rostliny ozdobné květem), který můžeme zakoupit v každém zahradnictví.

Asperagus setaceusWashingtonia filiferaTillandsia xerographicaPachypodium lamerei

Výběr květináče:
1. Květináče z pálené hlíny – jsou pro pokojové rostliny nejlepší, tyto květináče jsou pórovité, což znamená, že dobře sají vodu a rostlinám pěstovaným v tomto druhu květináče nehrozí přemokření a následný výskyt plísní.

2. Plastové květináče – jsou v poslední době poměrně populární, tyto květináče zadržují v sobě více vodu a rostliny není tím pádem potřeba tak často zalévat.

Na závěr také můžeme použít speciální postřik na bázi parafínového oleje, který na povrchu listu rostliny vytvoří ochranný lesklý film, který brání usazování prachu a odstraňuje zaschlé skvrny, zlepšuje vzhled listů a chrání rostliny před škůdci.Tento přípravek lze běžně zakoupit v zahradnictvích a květinářstvích.

Která pokojová rostlina ve vaší domácnosti „vede“ a proč? Pěstujete nějakou opravdu zajímavou a téměř neznámou rostlinu, kterou byste doporučila ostatním?

Reklama