Klívie, kvetoucí blahokeř, africká fialka... Anebo fíkus, palma či jen „obyčejný“ pnoucí scindapsus. Nezapomínáte náhodou při jarním úklidu na své pokojové rostliny? S přicházejícím jarem by měl každý správný pěstitel věnovat péči i svým zeleným spolubydlícím, které po dlouhé zimě potřebují osvěžit a omladit. Pokud jste „prošvihli“ nejvhodnější čas (březen), honem to napravte!
Pokojové rostliny sice v průběhu roku pravidelně rosíme a zaléváme vodou, ale při každém větším úklidu je nutné jim dopřát pořádnou „údržbu“ a vodní lázeň. I ony potřebují po zimě přesadit a řádně ošetřit.
První pomoc
Rostliny nejprve omyjeme a zjistíme, zda-li potřebují přesadit. Pokud je zemina vyčerpaná a kořeny prorůstají až nad povrch květináče i spodními odtokovými otvory, je vhodné rostlinu přesadit. Když je květina zdravá a kořeny nikde nepřečnívají, postačí pouhé nakypření a přidání trochy čerstvé zeminy na povrch.
Nejvhodnější čas k přesazování pokojových rostlin a květin nastává od poloviny března, ale pokojové květiny přesazujeme kdykoliv je to nutné. Je vhodné si už dopředu obstarat vhodnou zeminu pro jednotlivé druhy rostlin.
Zem
Většině pokojových rostlin vyhovuje speciální substrát pro pokojové rostliny (existuje speciální substrát pro pokojové rostliny ozdobné listem a zvlášť speciální pěstební substrát pro pokojové rostliny ozdobné květem), který můžeme zakoupit v každém zahradnictví.
Výběr květináče:
1. Květináče z pálené hlíny – jsou pro pokojové rostliny nejlepší, tyto květináče jsou pórovité, což znamená, že dobře sají vodu a rostlinám pěstovaným v tomto druhu květináče nehrozí přemokření a následný výskyt plísní.
2. Plastové květináče – jsou v poslední době poměrně populární, tyto květináče zadržují v sobě více vodu a rostliny není tím pádem potřeba tak často zalévat.
Na závěr také můžeme použít speciální postřik na bázi parafínového oleje, který na povrchu listu rostliny vytvoří ochranný lesklý film, který brání usazování prachu a odstraňuje zaschlé skvrny, zlepšuje vzhled listů a chrání rostliny před škůdci.Tento přípravek lze běžně zakoupit v zahradnictvích a květinářstvích.
Která pokojová rostlina ve vaší domácnosti „vede“ a proč? Pěstujete nějakou opravdu zajímavou a téměř neznámou rostlinu, kterou byste doporučila ostatním?
Nový komentář
Komentáře
Já se opravdu těším, až se mi zase zahrada probudí k životu, je to paráda vidět, jak to všechno klíčí a následně roste. Je to koloběh :) a potravní řetězec, já si ráda pěstuju všechno vlastní a pak to konzumujeme.
átéčko: Ty bláho. Tak to je teda kus a opravdu skončil na půdě ;o) Díky. Tak to si ještě počkám, než bude tak velký...
*modra: Africke fialky jsou jedine pokojove rostliny, co pestuju. Jsou pekne a vdecne, vydrzi kvest nekolik mesicu. Nedela jim dobre prime slunce, ja je mam v pokoji obracenem na sever a je jim tam nejlip. Maji rady pravidelnou zalivku, tak ob den cvrnknout do misky. Mnozi se z ustipnuteho listku, ten je mozne bud rovnou zasadit, ja ho davam do vody a zasadim az ve chvili, kdy ma hodne korenu. Take je mozne rostlinu omladit, kdyz uz je starsi a po odumirajicich listech ji zbyl dlouhy kminek, lze celou rostlinu uriznout, nechat kminek tak 2cm a dat do vody, opet pockat, az pusti koreny(rostlina jen ve vode muze i vykvest) a pak zasadit. Otrhavam povadle kvety a listy a pri presazovani rostlinky docela zrasim, otrham jim hodne listu a necham jen par mladsich a i tak kvetou jak das. Nezapominat na hnojeni, ony sice kvetou a hezky rostou i bez hnojiva, ale hnojena rostlinka je fakt rozdil.
átéčko: A teď už jdu hledat květináč, kam, když odpadl, jsem ten největší zastrčila.
Kamarádovi bude 56 a postavil si někde dům někde v jižních Čechách. Na podzim mi do telefonu řekl, že si nepřeje ani žádné návštěvy, chce tam být sám, koukat do lesa a poslouchat ptáky.
Effie: nefrolepis by ti mohl vydržet, pokud nemáš příliš suchý vzduch.
Effie: http://cz.fotoalbum.eu/alena/a50887/slideshow
Jinak ten lesk na listy není zdaleka vhodný na všechny kytky, s tím opatrně. Mně ale výborně pomáhá proti škůdcům na fíkusu.
Plánuju si pořídit orchidej - pantoflíček. Nejlépe zelenobílý, jako je na obrázku. Jinak mě nikdy nezklamal velikonoční kaktus a ibišek, ten má na začátku sezóny květy jako já ruku (dlaň s prstama)
*modra: Fialky se množí samy, ne? Aspoň ty moje mě tím i docela štvou, žádné množit nechci, ale co chvíli zjistím, že je v květináči vetřelec navíc.
Tak tohle je jediná část onoho "jarního úklidu", kterou jsem letos zvládla
Měla jsem krásný zmijovec, při stěhování mi ho ukradli. Nemohl by mi někdo napsat, kde se dá sehnat jeho sazenička, já vím,vypadá to jako celer, nebo byl by někdo tak moc hodný a poslal mi ji. Předem díky za odpověď.
átéčko: Pošli fotky kvetoucího zmijovce, ráda se mrknu. Jak dlouho už ho máš?
Tak zmijovci se u mě daří asi nejlíp ;o) Na podzim uschne a stromeček odpadne. Stačí, když se nebude přes zimu zalévat (je to kytka s cibulkou). Na jaře ji začít zalévat a zase vyleze. Kvete prý jednou za 7 let a pekelně smrdí. Letos se mi obvzlášť urodilo... Jednu jsem začala zalévat a už z nich mám dalších pět ;o) Ani nevím, jak se množí. Jinak se mi moc líbí Oxalis triangularis (takové fialové trojlísky). Dala mi je švagrová. A dneska jsem si koupila Nephrolepis boston. Je to zelená kytka a doufám, že u mě vydrží...
OlgaMarie: Zmijovec mi letos kvetl, fotky mám.
Musel ale na půdu. Smrděl, jak pavilon opic. Ale je nádherný!!!!!Mám spoustu květin cizokrajných a zvláštních.
OlgaMarie: Moje kamarádka má doma nalepené suché listy. Už vím, proč je pořád sama. Taky to má v paneláku.
OlgaMarie: Seznam mě s ním!!! Po tomhle jsem celý život toužila!!!!!
Meander: Jeden můj kamarád si přitáhl do obýváku suchý strom, připevnil ho a pověsil si na něj klec s ptákem. V paneláku. Odešla od něj manželka, protože on se stromu nechtěl zbavit.
OlgaMarie: No proto!
Meander: Promiň, moc a moc se omlouvám. Teprve před chvílí jsem se dozvěděla, že vše víš nejlíp.
Chjo... Indrustriální!