píše vtipně čtenářka s nickem Kytinkak. Jenomže není zbytí. Jaro je sice krásné, ale nemilosrdně ukazuje, co jsme za zimu zanedbaly. A tak se každé jaro promění v uklízecí perpeetum mobile

Přeji krásné středeční ráno.

Jarní úklid je pro mě asi totéž co jarní únava. Místo, aby na člověka na jaře přicházelo jaro, mrzne mu úsměv na rtech při představě leštění, zametání, pucování, prostě úklidu.

Příroda se budí. Zpod sněhu vyráží první bílé kvítky stejně jako tmavší exkrementy, pod nohama šustí první zelené osení i smetí, které do teď nebylo pod sněhem vidět. Přírodě je to ale jedno - to jenom my najednou musíme začít gruntovat, aby lidi neřekli...

A tak se na to jednou, dříve nebo později, vrhnout musíme. Nejpozději ve chvíli, kdy i čuník o nás říká, že jsme čuňátka. A v tu chvíli jde legrace stranou. Protože, ať čistíme a uklízíme cokoliv, vždycky na něco zapomeneme. Když uvedeme do čistého stavu cokoliv dole, je jisté, že na to vzápětí spadá špína z něčeho nahoře. Protože čím je něco čistější, tím pravděpodobněji na to podle Murphyho zákonů spadne něco mimořádně nečistého.

Takže můj systém je běhat, kmitat a poletovat sem a tam, jako úklidové perpeetum mobile. Usilovat, ve směs však marně. Nikdo není dokonalý.

A tak nepřestávám, dokud nejsou čistá okna. Která pak hned musím něčím zahalit, aby dovnitř moc zvědavě nenakukovali sousedi. Pověsím na ně tedy nezbytné čisté záclony, které vzápětí atakuje legouš nebo je strhne naše milovaná vnučka. A nezbytný je pochopitelně i čistý koberec. Což je zdroj fyzické relaxace.

A rodina pomáhat musí, i když se rázem začínají ohánět zákony proti týrání zvířat, tedy jich - čuňátek. Nejlíp však pomáhají tím, když z domu stihnout před plánovaným úklidem prchnout. To je pak aspoň klid. I když ten je Pyrrhovým vítězstvím.

Kytinkak

Milá Kytinkak, to s těmi Murphyho zákony bylo opravdu trefné. Proto je potřeba uklízet od shora

Co vy an to, milé ženy-in? Máte také nějaký systém, jak se vypořádat s jarním úklidem? Napište nám, jak se těšíte, děsíte, nebo to neřešíte? Uklízí se vám lépe kolektivně, nebo sólově. Co vás při jarním úklidu baví a co přímo nesnášíte?

redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama