Nic naplat, jaro je tady. Sluníčko svítí, v závětří dokonce pěkně hřeje a my bychom si přáli, aby to tak  zůstalo. Nedělejme si velké iluze, že to zima už vzdala a ještě nás „nepoctí“ sněhovou nadílkou nebo štiplavým mrazíkem, ale co se módy týče, má definitivně utrum.

moda

V obchodech se sice ještě někde v koutku tísní věšáky se zimními slevami, ale ty už nás (upřímně) moc nezajímají. Stejně už mlsně pošilháváme po nových kolekcích, svěžích barvách a nových trendech. Od koupě nás sice odrazují poněkud vyšší ceny a pocit, že je to ještě předčasné, ale přece jenom, malá ochutnávka toho, co se bude nosit, nezaškodí.

Nakoukla jsem na světová mola, protože tam se „vaří“ to, co se ve zjednodušené, levnější a nositelnější formě dříve či později objeví i tady. Berte to jako inspiraci, nikoliv jako diktát.

Každá sezona se dá rozdělit do několika základních trendů, kterých se „drží“ většina návrhářů, ale řekla bych, že jeden je sjednocuje.

móda

Vrací se sedmdesátá léta.

Ve střizích, barvách i vzorech. Oproti inspiraci léty osmdesátými, kterými jsme byli „oblažováni“ poslední dobou, jsou sedmdesátky mnohem decentnější, střízlivější a ženštější. Nedeformují postavu, ale drží se přirozených proporcí, což nám může být sympatické.

Přestože v sedmdesátých letech hýbala světem móda hippie, své místo si vydobyla i elegantní „klasika“ v podobě kalhotových kostýmů, které proslavil francouzský návrhář Yves Saint Laurent. A právě jeho kostýmy inspirované pánským oblekem se vrací na scénu s velkou slávou.

móda

„Nový“ YSL a hippie se staly hlavními inspiračními zdroji.

Vliv YSL je vidět především ve střizích a siluetách kalhot a sukní.

Vysoké pasy, dlouhá štíhlá silueta, pánské střihy a rozšířené nohavice, jsou typické pro kalhoty.

trend

U sukní se vrací midi délka, pas se posouvá stejně jako u kalhot na své přirozené místo, což prodlužuje nohy a zeštíhluje postavu.

Saka jsou přirozeně projmutá, prodlužuje se jejich délka, často se doplňují s vestičkami.

Ctí se minimalismus, splývavý „těžký“ materiál a precizní zpracování. Barvy jsou buď velice decentní, jako je bílá, béžová a černá, nebo čisté a brilantní.

trend

Hippie móda se promítá do vzorů, od květinových přes psychedelické až po jejich odvážné kombinace v podobě patchworku a materiálů, jako je vzdušný mušelín, jemný organtýn nebo krajka.

Jednotlivé trendy si podrobněji probereme v dalších článcích o módě.

Foto: F&F

Reklama