Před Velkonocemi to byla honička. Rychle umýt okna, vyprat záclony a pověsit je zpět. Možná jste je stačily ozdobit nějakými primulkami nebo malovanými kraslicemi. Ale co dál?
Chcete mít přece stále pěkná okna, když to za nimi tak nádherně kvete a láká k výhledu. Jaro je přece ta nejlepší doba ke změně. Když už je máme tak pěkně nablýskaná, co kdybyste si trochu pohrály i se záclonami a závěsy a vyzkoušely něco nového?
Vždyť závěsy na oknech bývají spolu s kobercem největší textilní plochou v bytě, a když je změníte, vaši aktivitu rozhodně nikdo nepřehlédne. Teď jde jen o to, jestli je to plus nebo minus. Plus rozhodně, když se vám to povede, minus, když se netrefíte.

Ale nemějte strach. Jestli nemáte odvahu riskovat, začněte s neutrálním základem v přírodních barvách, které budou ladit s vaším nábytkem a hodí se do každého interiéru. Pak můžete experimentovat třeba s barevnými doplňky nebo dotvářením stylu. Ke změně stačí málo.

Možná vás už omrzely klasické záclony se závěsy po obou stranách. Vyzkoušejte jejich romantickou variantu, kdy svážete k jedné straně jemnou záclonu a k druhé těžký závěs. Takové aranžmá se hodí třeba k pokoji se starožitným nábytkem.

Pokud chcete jít s dobou, porozhlédněte se po textiliích s vetkanými kovovými vlákny. Díky specifickým vlastnostem dokáží vytvářet zajímavé světelné efekty.

Jako pohlazení na duši působí sladění závěsů s lůžkovinami nebo přehozem přes postele v ložnici. Dnes už to sice není žádná novinka, ale možná jste to ještě nevyzkoušely.

A co třeba proměnit dětský pokoj? S výběrem závěsů, povlečení a třeba i tapet vám jistě vaše děti rády pomohou a možná sáhnou právě po veselé žluté, jako na naší ukázce.

Máte okno v koupelně? Blahopřejeme. Když už je vám dopřáno to, po čem většina panelákových obyvatel marně touží, měly byste z toho vytěžit maximum. Sladit dekor sprchového závěsu s poloprůsvitnou látkou na okně jistě bude to nejmenší.

A co kuchyně? Tam slaví velký návrat háčkované nebo batistové babičkovské záclonky do půli oken. Pamatujete?

Nic pro vás, jste pro minimalizmus? Pak budou vaší nátuře asi vyhovovat rolety a jednoduché zastiňovaní systémy.
To je třeba můj případ. Ve starém bytě v Karlíně jsem si okna bez klasických záclon vůbec nedokázala představit. Pokoje s vysokými stropy bez nich vypadaly neútulně. Zato nový byt, který má atypická okna, si vyloženě říká o jednoduché rolety nebo žaluzie. Líbí se mi ty římské, které vytvářejí zajímavé světelné kontrasty podle toho, jak jsou srolované. Pro zjemnění se dají doplnit i voálovými závěsy bez vzoru, jak vidíte na našem obrázku.

Variant, jak ozdobit okna, je nepřeberné množství. Teď už je jen na vás, kdy se do toho pustíte.
Inspirovaly vás některé naše nápady?

Jste pro klasiku, nebo rády experimentujete?
Nebo dáváte raději přednost roletám a žaluziím?
Napište nám, zajímavých nápadů nikdy není dost.