Pozor, pozor – vaše květiny v domácnosti se hlásí o slovo!!!  

Vytáhněte hadříky, houbičky, lesky na listy, nové substráty a jde se na to.

 

Jarní očista začíná

 

Jsem malinko opožděná, protože už koncem února je možné začít s pravidelným přihnojováním. V této době už totiž na rostlinách uvidíte první známky nového jarního růstu. Raší první listy (potos je v tomhle naprosto spolehlivý, ten má jaro už od konce ledna), a vůbec celá rostlina jakoby pookřeje.

Takže šupky dupky první dávku hnojiva.

Teď zkraje jara doporučuji spíš začínat slabší koncentrací hnojiva a postupně zvyšovat dávku.

 

A aby vše bylo dokonalé, vyhraďte si chviličku času na kosmetické květinové studio. Očistěte listy nebo celou rostlinu osprchujte. Zároveň se mrkněte po škůdcích, suchý teplý vzduch zimního bytu přitahuje svilušky a podobné potvory.

Pokud je najdete, rázně proti nim zakročte. V první fázi stojí za pokus použít lesk na listy.

I ten nejobyčejnější, přírodní na bázi rostlinného oleje může pomoci. Olejový film škůdce udusí.

 

A lesklé listy celkový dojem krásně opečovávaných kytiček jen dokreslí.

 

Chlupaté listy, které má například africká fialka, jenom omeťte, ofoukněte a nebo velmi opatrně přejeďte luxem.

 

Vytipujte si vhodné rostliny k přesazení.

Jak poznat ty vhodné adeptky, to už jistě víte. Je to hlavně prorostlý kořenový bal, kořeny, které vylézají ze spodních drenážních otvorů. A pokud má rostlina na povrchu ošklivou hlínu, taky ji v tuto dobu můžeme obrat a nahradit novou.

Ostatně u hodně velkých květin a květináčů je právě výměna vrchní části zeminy takovou „malou formou přesazování“.

 

Přesazovat můžete postupně, doporučuji počkat do opravdového jara, tedy na chvíli, kdy u této činnosti někde ve venkovních prostorech nezmrzneme.

 

Prozatím můžeme kytičkám ulehčit alespoň tím, že jim lehce prokypříme půdu ve starých květináčích. Časem se na půdě totiž vytvoří špatně propustná kůra, (Labuť)která omezuje výměnu vzduchu. Pokud nesázíte do substrátu, pak obyčejná těžká půda zhutní velmi brzy. Vždy půdu alespoň prolehčete smícháním s lehkým substrátem.

 

A množíme, množíme…
Odlamujeme výhonky a kořeníme ve vodě. Má to vždy úspěch. Tedy téměř vždy.

Na jaře je šance na úspěšné množení jakékoliv rostliny největší.

 

Stejně tak už můžeme začít s vyséváním některých letniček, březen je prostě startovací měsíc pro každého milovníka „truhlíkové a zahradní kultúúúúry“!!!!!

 

Pro ibišek je ideální doba k sestříhání, a to se týká většiny „stromkovitých“ rostlin. Sestříháním teď neubližujeme, naopak krásně omladíme. Téměř v cuku letu se dočkáme nových svěže zelených výhonků. 

Reklama