Je jaro a možná i vy jste propadla detoxikačnímu šílenství. Chcete-li své tělo očistit od škodlivých látek, které se v něm během dlouhé zimy nahromadily, máme pro vás několik tipů.

Vdechováním i konzumací se dostávají do těla škodlivé látky (toxiny), které se v něm po určité době začínají hromadit. Nejenže způsobují stárnutí organismu, toxiny můžou zapříčinit, že postižená osoba trpí bolestmi hlavy, průjmy nebo depresemi. Může také dojít i ke vzniku zhoubných nemocí. Volné radikály se podílejí na rozvoji arteriosklerózy, kornatění cév, revmatické artritidě, snižují výkon imunitního aparátu a diskutuje se, zda se nepodílí také na vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Existuje hned několik způsobů, jak tyto škodliviny dostat z těla ven.

Jak na to půstem?

Jednou za čas je to vhodné udělat očistný půst. Krátkodobý půst má nejen detoxikační, ale i léčebné účinky. Používá se při léčení obezity, artrózy, aterosklerózy, alergií, ekzémů a trávicích poruchách. Nejlépe reagují na půst akutní onemocnění, jako jsou poruchy tračníku, alergie a respirační choroby. Účinky půstu spočívají v tom, že se organismus nemusí „zabývat“ trávením přijaté potravy a soustředí svou činnost jinde. Půst podporuje vylučování růstového hormonu, který posiluje obranný systém organismu a regeneraci.

„Napoprvé doporučuji jen čisticí kúru s ovocnými a zeleninovými džusy. Z hlediska výživy se vlastně jedná o metodu detoxikace, tedy vyčistění organismu od jedovatých a odpadních látek, jejímž účelem je posílení obranyschopnosti organismu, zlepšení zdraví a získání dobrých pocitů. Důležitou součástí takového půstu jsou tekutiny. Měly by se denně vypít nejméně 2–3 litry neslané (nesalinické) minerální nebo stolní vody, která je schopna vyplavit veškeré toxiny z těla.

Bezprostředním výsledkem půstu může být snížení tělesné hmotnosti za 24 hod až o 1,5 kg. To však není jediný důsledek půstu. Na tělo působí osvěžujícím až omlazujícím účinkem. Krátké půsty, trvající 1–3 dny, lze absolvovat bez dohledu lékaře, ale při cukrovce, srdečních potížích a ledvinových poruchách může být hladovění nebezpečné. Proto by se takto postižené ženy nejdříve měly poradit s lékařem. „Nejbezpečnější a nejsnadnější metodou půstu je džusová kúra. V průběhu celého dne pijeme po malých dávkách čerstvé šťávy z ovoce (hlavně jablka) a zeleniny (mrkev, celer) zředěné vodou,“ radí výživový poradce Ivan Mach.

Ovocné a zeleninové šťávy pijte jen čerstvě připravené. Kupovaným džusům se pokuste vyhnout. Nevlastníte-li však odšťavovač, můžete si koupit opravdovou ovocnou šťávu v lékárně nebo obchodě zaměřeném na zdravou výživu.

Očista jídlem

Nejste-li typ na hladovění nebo to váš zdravotní stav ani nedovolí, vezměte si na pomoc antioxidanty. Ty jsou obsaženy v některých jídlech a nápojích. Jejich účinek spočívá v neutralizaci škodlivých volných radikálů. Antioxidanty rozlišujeme na syntetické (umělé), které můžete získat z potravinových doplňků, a přirozené, jež nám poskytuje sama příroda. Poslední výzkumy hovoří ve prospěch přirozených antioxidantů obsažených v ovoci a zelenině. U některých antioxidantů např. (beta-karotenů, vitaminu E, vitaminu C) ve formě potravinových doplňků, dochází při dlouhodobém užívání ke zvratu. To znamená, že se jeho antioxidační účinek změní v prooxidační, tedy škodlivý. Avšak u antioxidantů přijímaných přirozenou cestou žádný zvrat zaznamenán nebyl, tyto antioxidanty jsou navíc i mnohem účinnější.

Nejsilnějšími přírodními antioxidanty z řad ovoce a zeleniny jsou ostružiny, maliny, granátové jablka, rybíz, borůvky, česnek, rajčata, višně, meruňky a broskve, kiwi, jahody, papája, mango, špenát, mrkev a bezinky.

Nabízí se i bylinné antioxidanty, z nichž je vhodné užívat nálev. Je to lékořice, kopr, máta (Pozor! Máta také podporuje chuť k jídlu), tymián, rozmarýn, hřebíček, kmín, zázvor, ženšen, šalvěj, třezalka, chmel, ginkgo biloba.

Výrazné antioxidační účinky mají nejen čaje bylinné, ale také čaj žlutý a černý. Příznivě působí také čaj zelený, který má údajně mnohonásobně silnější účinky než vitamin C a E. Zelený čaj nachází uplatnění i při léčbě cukrovky, lidé na zemi jej pijí už více než 4000 let.

Pokud si chcete svěží pocit udržet, vyměňte dlouhodobě stravování u fast foodu za vyváženou, pestrou a především zdravou stravu.

Detoxikujete se? Máte vlastní očistný recept?

Reklama