Detoxikace má na tělo pozitivní účinky – pomůže s posílením imunitního systému, nastartuje metabolismus, podpoří kvalitu spánku, zlepší náladu i trávení - musí být ovšem provedena a především zvolena správně! „Může to být odlehčená strava, půst nebo očista na šťávách. Záleží na každém konkrétním člověku, na jeho konstituci, co mu vyhovuje a co je jeho tělo schopné zvládnout, “ vysvětluje výživová poradkyně Monika Divišová z Wellnessie. Při očistě je navíc potřeba dodržovat komplexní program, který obsahuje nejen úpravu jídelníčku, ale také změnu v denních stereotypech. Poradíme vám, jak na to…

Foto: Shutterstock

 • Pijte
  Dostatečný pitný režim je součástí každého detoxu, jelikož eliminuje hromadění toxinů. Striktně se ho tedy snažte dodržovat. Pokud vás bude bolet hlava, sáhněte po čisté vodě nebo heřmánkovém čaji. Při žaludeční nevolnosti zase upřednostněte teplý bylinkový čaj, ideálně mátový nebo heřmánkový.
 • Cvičte s mírou a odpočívejte
  I přesto, že je pohyb pro tělo přirozený, během detoxu, kdy je příjem kalorií nižší, by vás ale nadměrné cvičení mohlo unavit, případně podráždit. V rámci očisty se proto věnujte jen nejjednodušším formám pohybu, a to chůzi či józe. Odpočívejte, relaxujte a najděte si čas na dobrý spánek. Ten je totiž nejlepším lékem na únavu, se kterou se můžete setkat.
 • Omezte „éčka“ a „umělotiny“ ve stravě
  Snažte se přečíst si složení každé potraviny, kterou si kupujete - čím méně umělých přísad tam najdete, tím lépe. Toxické látky totiž negativně ovlivňují metabolismus, imunitní systém i vaše chování.
 • Doplňte vitamíny a minerály
  Když vyloučíte z jídelníčku nevhodné potraviny, nahraďte je vitamíny a minerály. Ne však v tabletách, ale přímo v jídle. Lehká a dobře stravitelná je například konzumace ovocných a zeleninových šťáv. Dobře zvolená kombinace navíc pomůže funkci vnitřních orgánů - regeneruje ledviny, játra a plíce a zároveň nezatěžuje žaludek a střeva. Pití šťáv by mělo posílit tělo, dodat mu živiny, zvýšit imunitu a hydratovat.
 • Naučte se poslouchat své tělo
  Pozorujte, jak vaše tělo reaguje na příjem různých potravin. Pokud se po nějakém jídle nebo potravině cítíte špatně, jednoduše ji ze svého jídelníčku vylučte. Ukázkou úrovně vitamínů a minerálů v těle jsou i vaše vlasy.

„Detoxikace má řadu pozitivních účinků, musí být ale provedena správně a dodržovat se při ní určitá pravidla“, upozorňuje Divišová. Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat, můžete se svěřit do rukou odborníků a vyzkoušet například ucelený devítidenní program UGO Očista.
 
Díky němu získáte 7,5 litru unikátních šťáv na tři dny, které obsahují nejen ovoce, zeleninu, bylinky a koření, ale i nutričně bohatý výluh z kopřiv. Vaše tělo tak dostane „infuzi“ vitamínů a minerálních látek, které po zimě tolik potřebuje. Součástí programu je také doporučení, jak si sestavit třídenní jídelníček „před“ a „po“ konzumaci šťáv, nutriční online poradna, mobilní aplikace s meditacemi Deepaka Chopr a bylinný čaj, který podporuje detoxikaci organismu.

Foto: Ugo

Reklama