Stále sílí trend udržitelnosti

V módních trendech nejen pro letošní jaro a léto stále rezonuje – dokonce ještě i sílí – otázka ekologie, udržitelnosti a přírodních materiálů. Každá správná milovnice módy by tak měla do šatníku zařadit základní výbavu udržitelných triček, kalhot a doplňků. Nemusíte se přitom bát, že takovouto módu nejde pořídit za rozumné ceny. A i kdyby na cenovce těchto kousků bylo číslo o něco vyšší, než jste zvyklé, věřte, že tato investice se v dlouhodobém hledisku vyplatí. Udržitelná móda si totiž zakládá na kvalitě a trvanlivosti oděvů. Anebo se můžete vydat i dalším „eko“ směrem – nákupy z druhé ruky, swapováním neboli výměnou nepotřebného oblečení, přešíváním nebo upcyklací.

outfit-fb.jpg

Foto: Shutterstock

Barvy jarní sezóny: Klasika v podobě pastelů, ale i módní hit very peri či odstíny zelené

Jako barva roku 2022 byla firmou Pantone vyhlášena very peri – modrý odstín s fialově červeným podtónem. Módní návrháři ji proto hned zařadili i do svých jarních kolekcí. Z dalších barev budou v následujících měsících „frčet“ odstíny modré či zelené, například královská modrá, nebeská modrá, limetková zelená nebo smaragdově zelená. „Elegantní trendy barvou bude také jemná šeříkově fialová. Pro odvážné, kteří rádi zaujmou výraznějšími barvami, se nabízí kanárková žlutá, sytá růžová, sytá oranžová či šarlatová červená. A jako už každé jaro určitě neuděláte chybu, když sáhnete po oblíbených pastelových barvách, a to klidně i v monochromatickém looku,“ dává tip Jana Vytisková, brand manažerka obchodu Blancheporte s franouzskou módou.

ForrtoJet.jpg

Zara, 549 Kč / Mango, 1 299 Kč / Zara, 799 Kč

Květy, kam se podíváte

K jaru neodmyslitelně patří záplava květů, a proto ani letos neuděláte chybu s květinovými vzory. Nebojte se přitom pestrých kombinací barev, v nichž doslova rozkvetete. Zároveň si ale dejte pozor, ať svůj outfit zbytečně nepřeplácáte. Držte se pravidla jednoho výrazného kusu oblečení, který pak jen vhodně doplníte ladícími jednobarevnými kousky. Alternativou je pak zvolit úplně stejnou barevnost a vzor topu a sukně nebo kalhot, tedy jednoduše vybrat oblečení v „setu“. „Pokud vás lákají kalhoty s květinovým potiskem, pozor na to, že opticky přidávají kila navíc. Máte-li silnější nohy, raději sáhněte po květovaných sukních či šatech nebo si tento vzor dopřejte na tričku, svetříku, saku a dalších topech,“ radí Jana Vytisková a přidává ještě jeden tip pro dámy „krev a mlíko“. Radí vyhnout se velkým a plošným potiskům a zvolit spíše drobnější květinové vzory, které siluetu na pohled více roztříští a zeštíhlí.

FotosssJet.jpg

Blancheporte, 849 Kč / Mohito, 799 Kč / Factcool, 309 Kč

Zvonáče, bolerka, barety i platformy

Mezi další módní trendy, které dle odborníků mají potenciál ovládnout letošní jarní a letní sezónu, patří například zvonové kalhoty nebo kapsáče. Milovnice šatů zase unosí pohodlné košilové šaty nebo přiléhavější strečovky a dál zůstanou v kurzu i šaty úpletové. Po několika letech nadvlády kardiganů a oversized svetrů se do kurzu dostávají crop svetříky a také bolerka. Nutno ale podotknou, že ty zrovna nezahřejí, a tak je vhodnější si je nechat až pro pozdější jarní měsíce. Trendům v doplňcích pak kralují barety a maxi kabelky. A co boty? Zde se pozornost dál upíná na různé druhy bot s masivnější podrážkou nebo platformou. Hitem jsou metalické a křiklavé barvy a také šněrování. Pokud nic z toho není pro vás, vsaďte na klasiku v podobě kotníčkových bot nebo světlých tenisek.
FotoJescrsct.jpg

Zara, 549 Kč / Bershka, 549 Kč / Mohito, 699 Kč

Foto:Se souhlasem Blancheporte, Zara, Bershka,Mango, Mohito, Factcool
Zdroje: Jana Vytisková, tiskové materiály Blancheporte