lyonský salát

Jarní, předvelikonoční týden v našem Vaření, bych ráda začala jarním, zeleným salátem. Velice ráda ho dělám ze směsi zelených salátů, když už jsou mladé listy pampelišky nebo přidáte baby špenát, bude salát dokonalý.

Suroviny

směs listových salátů - polníček, rukola, špenát, mladé listy pampelišky
slanina
vejce
bageta nebo toastový chléb na krutonky

voda
ocet

zálivka
1 lžíce vinného octa
1 lžička soli
1 lžička dijonské hořčice
1 lžíce oleje
1 stroužek česneku

Postup

Listy salátu omyjeme a osušíme. Na tohle se mi skvěle osvědčila odstředivka, kterou jsem koupila v obchodním domě Ikea. Osušený salát natrháme na menší kousky a připravíme do misky nebo na talíř.

Metličkou vyšleháme ocet se solí, než se sůl rozpustí. Potom přidáme hořčici, olej a nasekaný česnek. Důkladně prošleháme, až vznikne krásně hladká a voňavá zálivka. Tu si dáme stranou a připravíme si zastřená vejce, slaninu a krutony.

Slaninu nakrájíme na malé kousky, toastový chleba nebo bagetu na menší kostičky. Všechno dáme do teflonové pánve, není potřeba používat oleje ani jiný tuk. A takto nasucho opečeme dokřupava.

Ve velkém hrnci přivedeme k varu vodu, do které přidáme trochu octa. Až mírně vaří (ne žádný prudký var! Vejce by se rozpadlo), roztočíme vodu do víru, doprostřed kterého vyklepneme vejce. Vaříme při mírném varu asi 2 minuty tak, aby žloutek zůstal tekutý. Můj žloutek, jak vidíte na fotografii, neteče. Toninka mi rozbila digitální minutku, a tak jsem je ve vodě asi nechala moc dlouho.

Na připravené salátové listy nasypeme krutony a slaninu, nahoru vejce, které jsme z vody vybrali děrovanou naběračkou. Celý salát přelijeme česnekovou zálivkou a ihned podáváme.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama