Jaro je obdobím očisťující od zimního spánku, resp. útlumu, těžkých jídel apod. a mimo jiné je to příprava na horké letní období. Tak toho využijte a pusťte se do skutečné očisty těla, duše i prostoru kolem vás, ať může do vašeho života vstoupit něco nového. Jak na to? Inspirujte se následujícími tipy a radami odborníků z oblasti homeopatie.

5acde858354bbobrazek.jpgVýrazným problémem jara bývá u mnohých lidí velká „jarní“ únava. Tělo tak vysílá signál, že je přetížené – ať již fyzicky či psychicky i díky nastřádaným škodlivým toxinům, pocházejících především z nesprávné stravy a neustávajícího stresu. S jarem souvisí element země, z orgánů jsou to játra. A právě játra, pokud jsou přetížená, „hlásí“ svůj stav zvýšenou únavou. Jde o bludný kruh. „Na jaře nám začíná takzvaná očista neboli drenáž organismu. Přes zimu jsme zvyklí jíst těžší jídla, více masa. Na jaře je vhodné zařadit lehkou stravu, abychom tolik nezatěžovali játra. To znamená vynechat masné výrobky a zároveň zařadit zelené potraviny, různé mladé klíčky, výhonky atd. V podstatě se řídíme tím, co roste běžně v přírodě v našich klimatických podmínkách,” vysvětluje MUDr. Magdaléna Záchová, praktická lékařka, která ve své praxi využívá i možnosti homeopatie.
 
Jak zbavit tělo nahromaděných toxinů? Běžte ven – běh i chůze si vás přirozeně najdou dle vašeho zaměření. Pijte zeleninové šťávy, které odlehčí a dodají potřebné živiny. Správná detoxikace v každém případě navodí v organismu samoléčebné procesy, podpoříme tak jeho přirozené nastavení. Jezte více zeleného, dodá tělu novou energii a chuť do života po únavné zimě: petržel, různé klíčky či také japonský zelený práškový čaj (matcha), který dodá vitaminy, antioxidanty a potřebnou energii. Nezapomeňte na pažitku a petržel, obé má vysoký podíl vitaminu C, mezi očistné přírodní prostředky bezesporu patří i šťáva z aloe vera. Nezapomínejte na patřičně dlouhý (v průměru 8 hodin) a kvalitní spánek. Nemáte-li jej, je zapotřebí spánkový rytmus upravit. Choďte dříve spát a dříve vstávejte, v souladu s rytmem přírody. Zvykejte si na slunce. Postavte se venku v zeleni pevně rozkročení, ale s tělem uvolněným, zavřenýma očima směrem ke slunci, vnímejte, jak jeho paprsky pronikají tenkou kůží na očních víčkách a toto světlo vstřebávejte do sebe.

 5acde8a42b9bdobrazek.jpg
Podpořit detoxikaci organismu můžeme vhodnými homeopatickými přípravky. Základním detoxikantem jarního období je lék Nux vomica, určitě neuškodí si udělat zhruba čtrnáctidenní kúru 9C 2x denně pro pročištění organismu. „Na jaře je dobré připravit tělo na zvýšenou metabolickou zátěž, je dobré organismus vyčistit, tzv. detoxikační homeopatickou směsí, např. Taraxacum 9C a Carduus marianus 9C, což je vlastně pampeliška a ostropestřec. Doporučuji v nízkém ředění každý den od každého léku 5 granulí, alespoň měsíc,“ podotýká MUDr. Záchová.

Mezi léky proti jarní únavě dále patří:

  • Phosphoricum acidum 9C – pokud se člověk cítí vyčerpaný, vyskytují se deprese nespavost, bolest kostí, kloubů
  • Pulsatilla 9C – únava odpovídá charakteru pojmu střídání, střídá se nálada od radostné po plačtivost, střídají se změny chuti, člověka unavuje rychlý zvrat počasí do náhlého oteplení, nesnáší nevětrané prostory, po sebemenší práci je pak člověk vyčerpaný.
  • Phosphorus 15C – je vhodný lék tam, kde je rychlý začátek problémů – emotivnost, radost, je touha vše rychle zvládnout, k tomu nás jarní čas může samozřejmě inspirovat. Organismus se ale rychle unaví, člověk touží po odpočinku vleže. Lidé mají zvýšenou touhu po sladkém, na jaře také přibírají na váze.
  • Gelsemium sempervirens 9C – můžete užít, pokud jste unavení a dost dobře nesnášíte „příval“ teplého počasí a už vůbec nesnášíte náhlé změny počasí, které jaro provází. Jste pomalí, nevýkonní, pociťujete svalovou tíhu, ztěžklé končetiny, bolest hlavy a jste podráždění. Téměř nepociťujete žízeň a vše se vás velmi dotýká a lehce se rozrušíte.

„Pokud se člověk cítí zchvácený, s bolestmi hlavy, sebemenší práce se zdá být pro něho jako těžký úkol, mohou se přidat i potíže s pamětí, pak je vhodný lék Kalium phosphoricum 15C. Lze ho užívat i během rekonvalescence po chřipce, kdy převládá psychická slabost,“ dodává MUDr. Eliška Bartlová, praktická lékařka s dlouholetou praxí v homeopatii.
5acde88035c20obrazek.jpg
 
A jak lze bojovat pomocí homeopatik s alergiemi, zejména pylovou alergií, která je na jaře tak aktuální? Mezi základní homeopatické léky proti pylové alergii patří Poumon histamine 15C, pollens 15C, Pollens de graminées 15C, Allium cepa 9C (lék z cibule) a Euphrasia officinalis 9C (lék ze světlíku lékařského). „Homeopatická léčba je velmi šetrná a účinná, vhodná jak pro děti, tak i dospělé či kojící a těhotné ženy. Pokud má alergie lehčí průběh v podobě nekomplikovaných nosních a očních projevů, lze nasadit samoléčbu, v těžších případech doporučuji osobní konzultaci u odborníka,” doplňuje MUDr. Renata Sikytová, alergoložka a klinická imunoložka.
 
Zdroj a více na www.svethomeopatie.cz
 
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované v tiskové zprávě mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.