Po studené a šedivé zimě si naše oko žádá trochu radosti. Jak jinak, než prostřednictvím barev, které v interiéru zahrají na strunu naší dobré nálady. A pokud taková barevná radost ještě voní, co více si přát?

Bílá, žlutá, červená, černá, fialová… tulipány se vyskytují snad ve všech myslitelných barvách a odstínech, od bledých a bojácných až po výrazné a divoké. Typický tvar tulipánu kontrastuje s plnokvětými karafiáty, plochými květy gerbery nebo s hvězdníky, ale jejich krása vynikne i sama o sobě, třeba jen v jednoduchém aranžmá převázaném barevnou stužkou. Tulipány mají saténový lesk, který zdůrazňuje jasné barvy květů a doplňků.
Tulipán v dějinách zažil vzestup i pád. Je symbolem modlitby, oddanosti a meditace. Bývá také považován za vyznání lásky. Poprvé si slávu dobyl v dávných dobách v Turecku, kde jej nazývali „lale“, což je přesmyčka arabského jména boha Alláha. Turkové a jiné muslimské národy považovali tulipán za květinu, která ukazuje vzhůru k Alláhovi.

Na začátku jara vypadají žluté narcisy jako kapky slunečního světla, které spadly na zem. Květy doslova září, když se jich dotknou paprsky slunce. Řada odrůd narcisů také krásně voní. Pro mnoho lidí je jejich vůně omamná – říká se, že v názvu „Narcissus“ leží i původ slova „narkotický“ (ve smyslu uspávající).
Symbolický význam narcisu je zcela odlišný v západních a východních kulturách. Na východě obecně narcis představuje oddanou lásku. Arabský básník Ibn Tamin v jedné ze svých básní nechává narcis promlouvat sám k sobě: „Mám smaragdově zelený stvol a šat ze zlata a stříbra. Však musím klopit oči při myšlence na svoji nedokonalost.“ Na západě je narcis spojován se sebeláskou. Kdo z nás neslyšel příběh krásného mladíka Narcisa, který byl natolik zamilovaný do své podoby, že se utopil ve vodě, na jejíž hladině se zrcadlila jeho tvář. Řecká bohyně odplaty jej proměnila v květinu. Možná se antičtí vypravěči nechali inspirovat narcisem, který často vídali s růst s hlavou skloněnou okolo potoků a řek.
Ať už se dávný příběh odehrál jakkoli, narcis v sobě nese vnitřní kontrast. Střed květu a okvětní plátky často mají různé barvy. Narcisy jsou ideální pro nový romantický trend nadcházejícího jara, který bude plný kontrastů. Široké uplatnění budou mít miniaturní narcisy. Jejich žluté, okrové nebo oranžové středy květů září na pozadí bílého okvětí.