Špenát – nenápadný hrdina

Už od dětství tak nějak víme, že špenát je zdravý. Když se ale na jeho benefity podíváme podrobně, zjistíme, že je to hotový poklad. Ne nadarmo se řadí mezi tzv. superpotraviny. Obsahuje vitamíny B, C a E, spoustu minerálů, železo, a navíc i dostatek bílkoviny a vlákniny. Přitom má minimum kalorií, takže ho můžete jíst často a ve větších porcích. Špenát prospívá zraku, uklidňuje nervy a přispívá ke snižování cholesterolu i posílení kostí. V kuchyni ho využívejte kreativně! Čerstvý se hodí do salátů či do pesta, tepelně zpracovaný vyniká v našem lahodném koláči.
Kvalitní mouka aneb základ každého pekařského úspěchu

6448e52b04dcbobrazek.jpg
Foto: Alena Kolaříková

Ingredience

Na listové těsto:

  • 125 g hladké mouky Babiččina volba
  • 100 g másla
  • špetka soli

Na náplň:

  • 500 g špenátu
  • 2 lžíce strouhanky namočené do mléka a vyždímané
  • 300 g ricotty
  • 3 lžíce strouhaného parmazánu
  • 5 menších vajec
  • sůl a pepř
  • strouhaný muškátový oříšek 

Postup

Z 25 g hladké mouky a 100 g másla připravte drobenku a postupně uhněťte kouli. Tu dejte do chladničky. Ze zbylých 100 g mouky a 50–75 ml ledové vody a soli vypracujte těsto. Vodu přilévejte postupně a pracujte špičkami prstů rychle, abyste vodu příliš neohřívali vlastním teplem. Těsto nehněťte.

Z obou těst nyní vytvořte menší obdélník o centimetrové tloušťce, odhadem asi 20 × 30 cm. Nebojte se si na začátku pomoci větším množstvím mouky na vál i váleček. Začněte se sklady delších stran do středu – ve dvacetiminutových intervalech je provádějte opakovaně 3x tak, aby byly na sobě čtyři vrstvy. Mezi jednotlivými opakováními uchovávejte těsto ve fólii v lednici. Po třetím opakování je těsto hotové. Takové vám v lednici vydrží krásné až 5 dní, a dokonce několik týdnů v mrazáku.

Na koláč se špenátem budete potřebovat kulatou formu o průměru kolem 20 centimetrů, ideálně menší dortovou formu. Tu si hojně vymažte máslem a vysypte moukou včetně stěn. Takto připravenou formu vyložte listovým těstem, opět včetně stěn. Na to spotřebujete asi 2/3 připraveného těsta. Poslední třetinu si schovejte na zaklopení koláče. Nyní si také začněte předehřívat troubu na 180 stupňů.

Na náplň spařte v cedníku listy špenátu, nechte okapat, jemně vyždímejte a nasekejte nadrobno. Baby špenát ani sekat nemusíte. V míse smíchejte se strouhankou, ricottou, parmazánem a dvěma vejci, osolte, opepřete a přidejte strouhaný muškátový oříšek. Celou náplň opatrně stěrkou stáhněte do formy, v pravidelných rozestupech si vytvořte tři důlky a vyklepněte do nich opatrně zbylá vejce. Zbytkem těsta náplň zaklopte a u krajů opatrně přitiskněte. Kousky těsta můžete vršek koláče také ozdobit. Párkrát těsto propíchněte vidličkou. Na závěr celý povrch potřete rozšlehaným vejcem a pečte 45 minut do zezlátnutí.

I tyto recepty můžete vyzkoušet:

IMG_05831.jpgFoto: Alena Kolaříková

1.jpgFoto: Alena Kolaříková