Jaro je v plném proudu, ale vy myslíte jen na to, jak zalézt do postele? To chce pořádnou dávku vitaminů a minerálů. Jestli se pro ně ale chystáte do obchodu, zadržte. Zkuste přírodní lékárnu – na vaší zahrádce nebo čisté louce za městem. Teď mají bylinky obzvláště sílu.

Kopřiva dvoudomá

Je číslem jedna v detoxikaci organizmu, ale příznivě působí také na nejrůznější neduhy. Můžete si z ní připravit čajovou kúru, ale také ji přidávat do pokrmů. Výborný je kopřivový špenát či nádivka.

detox

Co obsahuje: třísloviny, vitaminy, minerální látky a spoustu jiných důležitých látek.

Jak prospívá: čistí krev, působí močopudně, povzbuzuje metabolismus, snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá vázat železo v těle, užívá se při jaterních a žlučníkových chorobách a chudokrevnosti.

Co sbírat: Vybírejte si ale výhradně mladé, nekvetoucí výhonky.

Kopřivová kúra

Čerstvé nebo sušené kopřivy (dvě lžičky) zalijte čtvrt litrem vařící vody a nechte 10 minut odstát, než čaj scedíte. Toto opakujte dvakrát až třikrát denně po dobu 10 dnů. Po měsíci můžete kúru zopakovat. Rozhodně ale nepijte čaj stále, mohli byste se předávkovat a způsobit si zdravotní problémy!

Pampeliška lékařská

Ne nadarmo nese svůj přídomek, i když většinou lidí je vnímána spíše jako nežádoucí plevel.detox

Co obsahuje: kořen je plný hořčin a tříslovin, ale naleznete v něm také inulin, triterpeny, steroly, aminokyseliny, kaučuk, fytoncidy a minerální látky (hlavně měď, draslík a mangan). Mladé listy jsou zase plné vitaminu C a kyseliny křemičité. V květech pak jsou flavonoidy, karotenoidy nebo silice.

Jak prospívá: zlepšuje trávení, látkovou výměnu, je močopudná, podporuje funkci žlučníku a jater, napomáhá snižovat hladinu krevního cukru.

Co sbírat: kořen, mladé listy, květy.

Náš tip: Dejte si denně hrst mladých pampeliškových listů, které můžete ochutit třeba citronem. Ocení to zvláště zažívací trakt.

 

Sedmikráska obecná

Neroste v trávníku jen pro potěchu oka, ale je také skvělou léčivkou.detox

Co obsahuje: saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulín.

Jak prospívá: podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a ledvinových klubíček. Čaj z květů se užívá při zahlenění dýchacích cest a nálev z květů zevně proti kožním neduhům a plísním.

Co sbírat: květ i nať

Náš tip: Pochutnejte si na čerstvých květech přímo na louce. Menší hrst vám dodá denní dávku hořčíku.

 

Na co si dát pozor?

Bylinky nám mohou pomoci od celé řady neduhů, ale i u nich platí, že všeho moc škodí. Můžete se jimi i předávkovat. „Je nutné dodržovat doporučené dávkování, a to jak na přípravu čajů, tak i na užívání. Každý předpis, recept či doporučené dávkování má svůj účel,“ varuje zkušená bylinkářka Venuše Studničková s tím, že ne všechny bylinky můžete kombinovat. „Přípravu směsí je vždy lepší přenechat odborníkům, protože samoléčby vždy zavánějí nebezpečím,“ dodává.

Mít na pozoru byste se měli zvláště tehdy, užíváteli léky. „Je dobré poradit se vždy s odborníkem, který zná bylinky i složení léků,“ radí Studničková.

 

venuseČaj proti jarní únavě od Venuše Studničkové

  • 30 g pampelišky
  • 20 g řebříčku
  • 20 g popence
  • 20 g kopřivy
  • 10 g rozrazilu

Směs zalijte čtvrt litrem vařící vody a nechte 10 minut odstát, než čaj scedíte.

 

Čtěte také:

Reklama