62163711f32b4obrazek.jpg

Detoxikační funkci plní v našem těle několik orgánů. Jsou to ledviny, kůže, plíce, lymfatický systém nebo tlusté střevo a především játra. „Játra vykonávají určitý dozor nad nezávadností živin a jejich distribucí do celého těla. Jsou jakýmsi filtrem, přes nějž procházejí veškeré látky, které přijímáme. Pracují nonstop a záleží na našem životním stylu, jak náročná tato jejich práce je,“ říká MUDr. Emilie Niedobová. Pokud je tedy pravidelně „krmíme“ smaženými či konzervovanými a průmyslově zpracovanými jídly, sycenými nápoji, rafinovanými cukry, špatnými tuky či alkoholem, a ještě například kouříme, mají opravdu hodně napilno. Když si k tomu připočteme hektický životní styl bez dostatku pohybu a špatné ovzduší kolem nás, může toho být na tento 1,5 kg vážící orgán toho může být někdy až příliš. Játra přitom zajišťují více než 500 životních funkcí, mimo jiné se starají o metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, hormonů či vitamínů. Pomáhají produkovat žluč, odbourávat tuky v tenkém střevě nebo právě čistit krev od škodlivin. A mají ještě jednu zvláštnost – ohromnou schopnost regenerace. Co to znamená? Jako jediný orgán v těle jsou schopny nahradit poškozenou tkáň zcela novými buňkami. Jednoduše řečeno, i po odstranění poloviny tkáně vám játra během několika měsíců zase dorostou.

doc.jpg
MUDr. Emilie Niedobová

Není vůbec špatné játrům čas od času trochu ulevit. Rozhodně to ale neznamená držet nějaké módní detoxikační hladovky či diety postrádající dostatek živin, vitamínů a minerálů. To našemu tělu ani játrům skutečně nijak neprospěje,“ upozorňuje MUDr. Emilie Niedobová a dodává: „Ideální je vyhýbat se výše zmiňovaným toxinům celoročně, nejenom nárazově v rámci například jarního detoxu.“ Oddych od zbytečných toxinů navíc prospěje nejenom játrům, ale v konečném důsledku i celému tělu. Zlepší se stav pokožky a vlasů, paměť, koncentrace, pomine únava, bolesti hlavy či potíže s trávením. Podpořit správnou funkci jater můžete i zevnitř, například pomocí látek přírodního původu, tzv. esenciálních fosfolipidů. Ty se zabudovávají do membrány jaterních buněk, díky čemuž dochází k obnovení jejich narušených funkcí a urychlení jejich regenerace. Esenciální fosfolipidy jsou obsaženy v přírodním léku Essentiale® 300 mg. Jedná se o lék, nikoliv doplněk stravy, který je dostupný v lékárnách bez lékařského předpisu a je určen dospělým i dětem od 12 let (o hmotnosti cca 43 kg).

6216346a1475fobrazek.jpg

Essentiale® 300 mg tvrdé tobolky je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje phospholipida sojae praeparata. Čtěte pozorně příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Naše články: