Svátky, novoroční oslavy, dlouhé zimní večery a chladný vzduch, to jsou všechno záminky k mlsání a domácí pohodičce u televize. Komu by se chtělo chodit na dlouhé procházky, vstávat za tmy do fitka či jíst zeleninové a ovocné saláty. Spolu se změnami počasí i přechody z tepla do zimy tělo ale potřebuje laskavou péči a zdravou stravu plnou antioxidantů a vitaminů, aby mohlo bojovat s všudypřítomnými chřipkovými viry, znovu nastartovat zpomalený metabolismus a dobít energii.

Martin_Hrazdil_small.jpgOdlehčit organismu, shodit nějaké to kilo a hlavně pocítit příval energie, tomu všemu pomáhají pročišťovací kúry. „Nejsem příliš velký fanoušek nárazového hladovění a fanatického detoxu pomocí různých „zaručených“ preparátů, raději sázím na samočistící schopnost těla pomocí ovoce, zeleniny a 100% džusů a šťáv, které jsou pro náš organismus přirozené. Odlehčený den doporučuji zařadit buď na začátku plánované změny stravování jako způsob nastartování metabolismu, nebo pravidelně každý měsíc, například symbolicky při úplňku,“ uvádí fitness trenér a nutriční specialista Martin Hrazdil spolupracující se značkou džusů Relax 100 %.

Jak takový detoxikační den vypadá? Den před zamýšleným půstem se navečeříte nejpozději v 17 hodin lehkým vařeným pokrmem. Daný den byste neměli nic jíst, maximálně hrst nepražených a nesolených oříšků nebo sušeného ovoce. Pitný režim je zásadní: pijte bylinkové čaje, vodu a 100% ovocné či zeleninové šťávy, například ananasovou, grapefruitovou či rajčatovou. Další den už do jídelníčku zařaďte jedno vařené jídlo a snězte pět porcí ovoce a zeleniny, odpoledne přidejte kvalitní bílkovinu.

Pro správné zažívání a pocit pohody odborníci doporučují zkonzumovat pět porcí ovoce a zeleniny denně, přičemž porcí se myslí takové množství, které se vejde do dlaně – například hrstička hroznového vína, půlka banánu či jedna střední mrkev. Dodržovat toto pravidlo tedy vůbec není obtížné. Počítají se i zeleninové přílohy a 100% džusy. „Jednu z doporučených pěti porcí nahradíte sklenkou 100% džusu Relax, který si můžete dopřát buď jako součást vyvážené snídaně, nebo jako lehkou svačinku. Říkám tomu vitaminy ve smart formě, protože džus si můžete vypít kdekoliv a kdykoliv,“ říká Martin Hrazdil.

zdrava_petka_small.jpgOvoce a zelenina kromě vitaminů obsahují přírodní antioxidanty, které pomáhají organismu bojovat s volnými radikály, oddalují stárnutí buněk a prospívají naší kráse. Ovoce a zeleninu se vyplatí vybírat očima: čím barevnější bude, tím lépe. Můžete chytře využít jejich vlastností, například ananas je známým pomocníkem při dietě, rajčata jsou zase bohatým zdrojem lykopenu, který se významně podílí na kondici cévního systému.

Tip na odlehčený fitness jídelníček na jeden den:

Snídaně: 200 ml 100% ananasového džusu Relax

Instantní rýžová kaše, med, rozinky, chia semínka, sušené švestky, slunečnicová semínka

Svačina: Žitný chléb, krůtí šunka, plátkový sýr a zelenina

Oběd: Zeleninový vývar, lososový steak, brambory pečené v troubě, dušená zelenina

relSvačina: Kefírové mléko nebo 200 ml 100% rajčatového džusu Relax, směs ořechů 20 g

Večeře: Kuřecí stehno pečené 150 g, dušená zelenina

Relax 100% ananas s dužinou

Lahodná chuť tropického ovoce potěší vaše chuťové buňky. Díky obsažené dužině pomůže 200 ml sklenka ananasového džusu nejen zasytit, ale poslouží i jako plnohodnotná náhrada jedné z pěti doporučených porcí ovoce či zeleniny denně. Věděli jste, že na jeden litr 100% džusu Relax je třeba přes 2 kilogramy ananasu?

Pořídíte v běžné maloobchodní síti za doporučenou spotřebitelskou cenu:  59,90 Kč

Relax 100% rajče

relaxJeden litr nápoje obsahuje 1,1 kg čerstvých rajčat pasírovaných ihned po sběru. Lahodná zeleninová šťáva je bohatá na přírodní dužinu a chutná skvěle díky přídavku mořské soli. 200 ml sklenka rajčatového džusu je nejen lahodná svačinka, ale také plnohodnotná náhrada jedné z pěti doporučených porcí ovoce a zeleniny.

Pořídíte v běžné maloobchodní síti za doporučenou spotřebitelskou cenu:  34,90 Kč

 

 

 

Reklama