Vzrostlé velikonoční osení je v obchodech před svátky běžně k mání. Pokud ale nechcete utrácet víc peněz, než musíte, neradi byste sebe nebo děti ochudili o radost z vlastního pěstování, případně máte v plánu si po oslavách Velikonoc na „úrodě“ pochutnat, přiložte raději sami ruku k dílu. Vypěstujte si vlastní zeleň – právě teď je k setí příhodná doba.

64216d98e4bbfobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Co zasít?

Možností máte více – výběr závisí na vašich preferencích i na termínu, který potřebujete stihnout. Nejčastěji se používají různé druhy obilí. Od pšenice přes žito nebo oves až po ječmen. A právě ten posledně jmenovaný se k setí na poslední chvíli hodí nejvíce. Však jeho zrna najdete i v sáčcích s „Velikonočním osením“, které pod tímto názvem zakoupíte v zahradnictví či supermarketu. Do ideální výšky dekorace by měl při pokojové teplotě dorůst zhruba za 10 dní.

  • Pokud byste chtěli klíčení maximálně urychlit, namočte obilí předem na 24 hodin do vlažné vody. A po výsevu překryjte nádobu průsvitným poklopem (sklo, igelitový sáček…), čímž vytvoříte malý skleník či pařeniště, kde se udrží vyšší teplota. Po vzejití obilí „víko“ odstraňte.
  • Jestliže naopak roste obilí příliš rychle, zpomalíte ho přesunem do chladnější místnosti. Musí v ní být ale dostatek světla, aby se za ním lístky zbytečně nevytáhly. Pak by byly vyčouhlé, slabé a křehké.

Na výsev obilí teď nemáte čas? Pakliže se k výsevu dostanete třeba až o víkendu, vsaďte na rychle klíčící rostliny. Příkladem je řeřicha, které to zvládne do 24 hodin. Čtyři dny jí pak stačí, aby povyrostla i pět centimetrů do výšky.

64216da2a8d9dobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jak na setí?

Postup je triviální. Přichystejte si nádobu, naplňte ji zeminou do výšky tak, aby pod okrajem zbývaly zhruba 4 centimetry, jemně upěchujte a posypte osivem. Pěkně zhusta, aby byl stejně hustý i váš „trávníček“. Hotovo? Zasypte zrnka či semínka tenkou vrstvou zeminy a opět ji lehce upěchujte.

Teď už stačí udržovat výsev stále vlhký. Osivo nesmí vyschnout, ale ani stát ve vodě.

  • Nechcete se špinit se zeminou? Velikonoční osení můžete nechat naklíčit i růst také na vatě. Jen je těžší udržovat ji tak akorát vlhkou.

Vypadá vaše zelená dekorace krásně i po Velikonocích? Nevyhazujte ji, ale zužitkujte. Mladé výhonky jsou nabité cennými látkami. Přidejte je třeba do smoothlie.

Zdroj informací: Zahrada Centrum, Osiva - semena

Čtěte také: