Medvědí česnek

1.jpg
Foto: Shutterstock

Medvědi, kteří se probudí ze zimního spánku, prý po probuzení sáhnou právě po medvědím česneku, který jim pročistí tělo. Od toho má tato bylinka také svůj název. A to samé bychom měli udělat i my. Medvědí česnek je totiž hotový zázrak. Dodá nám důležité vitamíny a energii – má vysoký obsah vitaminu C, železa, manganu a hořčíku. Působí jako přírodní antibiotikum, podporuje chuť k jídlu a pomáhá při nespavosti. V neposlední řadě je samozřejmě skvělým společníkem v kuchyni! Vykouzlíte s ním lahůdky jako pesta, dipy, polévky nebo pomazánky k pečivu. Medvědí česnek můžete konzumovat čerstvý, usušený či zamražený.

2.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud se vydáte medvědí česnek sbírat, čeká vás nádherná podívaná v podobě zeleného koberce. Dávejte si ale pozor – medvědí česnek vypadá jako mladé listy konvalinek. Proto promněte listy mezi prsty, abyste zjistili, zda voní po česneku, nebo se pro jistotu s někým poraďte.

Kopřiva

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

V dětství jsme se kopřivám spíše vyhýbali, aniž bychom tušili, jak mocné bylinky to jsou! U kopřiv sbíráme listy nebo celou nať, která se dá využít čerstvá nebo usušená. Kopřivy sbíráme hned jako mladé výhonky zkraje jara.

Kopřiva obsahuje vitamin C, minerály, jako například železo, a spoustu dalších důležitých látek. Kopřivový nálev je močopudný a čistí organismus. Ne nadarmo je také známo, že kopřiva pomáhá s onemocněními ledvin. Dále zlepšuje funkci trávicího traktu, tvorbu červených krvinek a celkově čistí krev nebo dokonce zastavuje krvácení! Maminkám zase pomáhá s tvorbou mateřského mléka. 

blobid1.jpg
Foto: Shutterstock

Sílu kopřiv můžete načerpat z čajů, ale také vlasových tonik nebo pleťových vod. Bát se jí nemusíte ani v kuchyni! Zkuste čerstvě vylisovanou kopřivovou šťávu nebo připravte pesto, polévku či nádivku.

Sedmikráska

blobid2.jpg
Foto: Shutterstock

Až začnou převažovat slunečné dny, vykoukne na svět taky tato malá bílá kytička, která má obrovskou sílu. Natrhejte pár jejích květů, nejlépe se jí čerstvé, například v salátu. Výborným tipem je také namazaný chleba s čerstvými květy sedmikrásek!

blobid3.jpg
Foto: Shutterstock

Sedmikrásky jsou skvělé bojovnice proti kašli, zahlenění a nemocem postihující průdušky. Úžasně také pročistí tělo a pomáhají při poruchách trávení a nechutenství. Zlepšují kožní problémy jako pupínky nebo drobné ranky. Na ty používejte šťávu z rozmačkaných listů.

Pampeliška

blobid4.jpg
Foto: Shutterstock

Co by to bylo za jaro bez pampelišek? S pampeliškami nemůžete nikdy udělat chybu. Prospěšné jsou jejich květy, listy i kořeny. Každá část má jiné účinky. Kořen se používá k detoxikaci jater a žlučníku. Obsahuje také spoustu vitaminů a minerálů. Výborné jsou například pampeliškové čaje a kávoviny. 

blobid5.jpg
Foto: Shutterstock

Listy pampelišek jsou lehce nahořklé, ale zato bohaté na velké množství vitaminů, betakarotenů a minerálů. Mají také široké využití – přidávají se do polévek, salátů nebo se dají usušit. Květy pampelišek se zase používají na výrobu sirupů, vína nebo na odvar.
Pampeliška je doslova všelékem. Má antioxidační účinky a pomáhá při problémech s trávením, močovými cestami, ledvinami, povzbuzuje metabolismus, léčí akné a také je prospívá kloubům a chrupavkám. Využití pampelišky je až zázračně široké, proto ji na rozkvetlé louce nezapomeňte nasbírat!

Prvosenka jarní

blobid6.jpg
Foto: Shutterstock

Prvosenka jarní neboli petrklíč bývá označována za úplně první jarní bylinku. Roste hojně, ale dávejte pozor, abyste ji nezaměnili za prvosenku vyšší – ta je ohrožená! Čaj z petrklíče pomáhá při onemocnění dýchacích cest – usnadňuje vykašlávání, tlumí a zvlhčuje kašel. Bojuje také proti zánětům a horečkám. Vlasové kúry vaše vlasy nádherně zjemní a provoní. Stejným nálevem můžete omývat mastnou pleť a ucpané póry.

blobid7.jpg
Foto: Shutterstock

Bylinky jsou důkazem, jak je příroda okolo nás kouzelným zdrojem potřebných látek. 

Nemáte čas sbírat? Jarní i velikonoční bylinné čaje najdete v nabídce obchodů.

6065945440ee8obrazek.png

Reklama