První příspěvek k dnešnímu tématu přišel od paní Jarmily, maminky dvou dcer, jenž jí obě utekly do zahraničí. Proč? To už si přečtěte.

Milá redakce a maminky

Vzdělání je velmi potřebné, bez vzdělání je člověk poloviční. Jenomže hodně záleží také na tom,  kde a za jakých podmínek studujete, v jaké zemi.

Když se podíváte na studenty v Anglii nebo v Americe, zdaleka nemají tolik znalostí, jaké mají naše děti, někde jsem dokonce četla, že znalosti studentů na věhlasném Oxfordu se rovnají znalostem našich deváťáků, nevím co je na tom pravdy, ale rozhodně pak mají studenti s diplomem z této školy větší uplatnění než studenti s diplomem u nás.

Mám dvě dcery, obě vystudovaly střední školu s vyznamenáním, vybrali si cestovní ruch, to je myslím dneska perspektivní škola. Obě šly pak ještě na tříleté nástavbové studium, jsou od sebe jen o rok a půl, tak se učily spolu.  Když si pak hledaly zaměstnání, v oboru ve kterém vystudovaly, v 99% jim řekli, že nemají dlouholetou praxi a ta školní prý nestačí.

Starší dcera pak dělala tady u nás na hotelu recepční. Měla kolegyni, která neměla žádnou školu, ale protože dělala dlouhou dobu aupair v zahraničí, uměla dobře anglicky. Tak ji přijali a plat měly obě stejný. Nakonec dcera z hotelu odešla, protože tam byly  nějaké čachry s penězi a ta druhá to házela na ní.
Druhá dcera šla hned po škole pracovat do cestovní kanceláře. První dva měsíce byla spokojená, pak ale nedostala skoro tři měsíce plat , tak odešla.Cestovka potom stejně zkrachovala. Dlouho nemohla najít žádnou práci. Vystřídala kde co, dokonce i pracovala v butiku jako prodavačka, protože dnes už musíte umět cizí jazyky i když prodáváte tepláky.

Nakonec mi obě holky odešly do zahraničí. Jedna je v Německu, druhá v Jižní Americe, brzy se bude vdávat. Jedna pracuje v takovém menším rodinném penzionku a je moc spokojená, i plat má vysoký, ale říkala mi, že by ji prý vzali i bez školy.
Mladší dcerka pracuje jako provozní na hotelu, také se má dobře. Té její škola pomohla. Moc se nám po nich stýská, ale když vidím, za jakých podmínek by pracovaly tady a za jakých tam, jsem ráda, přeju jim to. Co se týká vzdělání, rozhodně jim byly ku prospěchu znalosti jazyků. Kdybych byla mladší, studuju jazyky a uteču do zahraničí, ale jak to tady s tou naší zemí dopadne, když všichni utečeme a zůstanou jenom lumpi? To nevím :(

Jarmila

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Kolik umíš řečí, tolikrát si člověkem, to je pravda.
Paní Jarmilko, moc děkuji za váš příspěvek a dcerám přeji, ať se jim i nadále daří. Škoda jen, že i ony jsou z těch, které utekly. Ale asi bych udělala to samé. Vrátit se mohou vždycky.
Pěkný den
Saša

Téma dnešního dne. Je pro život důležité vzdělání?

 • Tato otázka se týká nás i našich dětí, protože nikdy není pozdě.
 • Pracujete v oboru, který jste vystudovala?
  Ve kterém jste se vyučila?
 • Trváte na tom, aby vaše děti studovaly?
 • Jaký studijní (učební) obor je v dnešní době podle vás nejvhodnější?
 • Nutili byste své dítě do studia, i kdyby na to nemělo?
 • Jsou na vedoucích pozicích lidé, kteří tam vůbec nepatří a naopak?
 • Znáte nějaký takový příklad?
 • Šla byste studovat i na stará kolena, pokud by to bylo potřeba?
 • Zastáváte názor, že politika státu je určena stupněm vzdělanosti národa?

Vše o studiu piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem, bystřícím mozek. :)
Staré dobré dřevěné šachy a pro případné budoucí mediky knihu nakladatelství Ikar: Neuvěřitelné medicínské případy.

sachykniha

Reklama