Možná už jste někdy slyšely slovo „gemmoterapie“. Jde o léčivou sílu z pupenů rostlin. Průkopnicí na našem trhu v tomto oboru je paní Jarmila Podhorná, která vyrábí tinktury pod značkou Naděje. Chtěli jsme se o této dámě z Brodku u Konic dozvědět víc...
V našem seriálu o zajímavých podnikatelkách, které v životě dosáhly nemalého úspěchu, jste se již mohly, milé čtenářky, setkat s úspěšnou mladou veterinářkou, anebo například s ženou, která vyrábí skládací boty do kabelky. V dalším pokračování vám představíme pro změnu bylinkářku. Jmenuje se Jarmila Podhorná.
Jarmila Podhorná založila značku Naděje, která se zabývá výrobou léčebných bylinných tinktur. Jak na ten nápad přišla? Už od dětství ji zajímala příroda, vystudovala přírodopis a chemii na olomoucké univerzitě a ve dvaceti letech se přestěhovala do Brodku u Konic, kde s manželem vychovávala tři děti a byla učitelkou na zdejší škole. Podnikat začala po manželově smrti... „Manžel mi zemřel, děti se osamostatnily, snažím se ten zbývající čas věnovat něčemu smysluplnému. A vnukům, pokud mají zájem.“
Její podnikání se řídí heslem „přírodní produkty na vědeckém základě“. Jarmila Podhorná je například průkopnicí gemmoterapie v naší zemi (pozn. red.: gemmoterapie - léčivá síla z pupenů rostlin).
Jak jste začala podnikat?
Bylo to po smrti manžela. Měla jsem život jako většina žen - práce, rodina, děti. A koníčky? Zahrada, také hlavně alternativní medicína - vše, co může člověku pomoci a nemá vedlejší dopad na organismus. Díky nim jsem se dostala k bylinkám. Začátky mé činnosti jsem ale nepojala jako podnikání - prostě jsem chtěla vytvořit něco lidem za účelem pomoci a prevence.
Když mluvíte o koníčcích, zbývá vám dnes čas na nějaké jiné: Co vás baví?
Práce s lidmi, kontakty, pomoc lidem, vytváření prostředků, které jim mohou pomoci, hledání tohoto dobrého v přírodě. Svoje zkušenosti předávat v podobě přednášek, které mají jako hlavní náplň - prevence civilizačních onemocnění.
Jste velice zaměstnaná žena, jak se okolí tváří na to, co děláte?
Ani nevím. Moje práce je, jak říkám, 24 hodin denně. Konec konců vidí, že z naší činnosti vše přispívá ke zlepšení prostředí obce, zviditelnění přináší též zaměstnanost v oblasti, kde je problém sehnat práci.
Jste zakladatelkou firmy Naděje. Je pro ženu těžké šéfovat?
Necítím se jako podnikatel. Lidé kolem mne vědí, že z nich dělám nejvíc, že na mé práci stojí ta jejich a že by zde práci sháněli těžko.
Fotografie Jarmily Podhorné: Jan Bartoš (www.vitalplus.org)
Čtěte také...
- Stanislava obětovala podnikání rodinný život
- Veterinářka Martina: Můj muž je „vyhynulý druh“
- Letuška Veronika: S teroristou bych zatočila
- Anna: podnikání mi určila kabala
Nový komentář
Komentáře
bylinky nejsou zázračné, pokud se člověk nehodlá vzdát neřestí, které mu problémy způsobují... a tak je to se vším, jen si to přiznejme a přestaňme hanit něco, do čeho nevidíme!
Konkrétně s Nadějí zkušenost nemám, ale bylinky mi vždy pomohly. Jen nejsou léčivem, takže nepřehluší příznaky, tak jako klasické léky z lékárny.
Je na každém, jak si cení vlastního zdraví.
To jsou porad nejake nove lecebne kury a postupy a pritom co clovek to lazar.
femme — #3 Diochi asi.... http://www.001shop.cz/Caj-Lapacho
RenataP — #2 Já koupila celou kůru pro manžela a asi není také vnímavý Zato mamka je, protože kůra na hubnutí jí způsobila luxusní žlučníkový záchvat
RenataP — #2 was ist das, bitte Dichoci kapky?
já ty její kapičky cucala na tři problémy a ani jednou nepomohly...
ale třeba na to nejsem vnímavá.
naopak na Dichoci kapky jsem reagovala hned....
já jsem si u nás půjčila její knížku Pupeny léčí a zkusím na astma černý rybíz, třeba pomůže