Když sudičky rozdávaly talent a krásu, byly tentokrát mimořádně štědré. Budoucí pěvkyni světového formátu nadělily nejen zlato v hrdle, ale i krásnou tvář a postavu. Ostatně ve třicátých letech dělala Jarmila Novotná spolu s Adinou Mandlovou modelku, tedy řečeno tehdejším jazykem manekýnu v salonu Hany Podolské…  

Její tvář se objevila dokonce na československé bankovce. V nedávné anketě o nejkrásnější stokorunu od vzniku republiky až po současnost zvítězila bankovka z roku 1931, jejímž autorem byl Max Švabinský. A Jarmila Novotná mu tehdy seděla modelem.

bnakovka 1931 Novotná

Foto Wikipedia, autor fotografie: Petr Zelizňák

Narodila se v roce 1907, tedy před 110 lety, v rodině pražského krejčího, který se později vypracoval na majitele krejčovského salonu. Tatínek byl nadšený sokol a amatérsky zpíval v několika souborech. Jarmila po něm zdědila nejen nadání, ale i nadšení pro hudbu. Zpívala ve sboru, hrála na klavír i v ochotnickém divadle. A rodiče ji v její snaze podporovali. Ve čtrnácti letech se přihlásila na konzervatoř, jenže ji pro nízký věk nepřijali. Šla tedy studovat na Minervu, taky prestižní školu. Brzy jí herečka Zdeňka Baldová zařídila práci elévky v činohře ND. To byla pro Jarmilu skvělá škola.

JarmilaKdyž coby šestnáctiletá zpívala Jarmila na jedné sokolské slavnosti, zašel její tatínek za Emou Destinnovou, která zde hostovala, aby si jeho dceru poslechla. A slavná pěvkyně jí dokonce nabídla několik pěveckých lekcí. Nebyla tedy její učitelkou, jak se mnohdy píše, na to byla příliš zaneprázdněná. Pak už se začala Jarmila systematicky hudebně vzdělávat,  a brzy dostala nabídku k hostování na prknech Národního divadla. Tady slavila velké úspěchy ve Verdiho La Traviatě nebo jako Mařenka v Prodané nevěstě.

V říjnu 1927, když jako řádná členka ND poprvé zpívala roli Hildy ve Verdiho Rigolettovi, se slavnostního představení účastnil i prezident Masaryk. Hned druhý den jí poslal pozvánku do Lán. Byl znám tím, že podporoval mladé nadějné umělce. Zajímal se o její plány a přes svou švagrovou Esperanzu Garrigue jí zařídil studium u italského hlasového pedagoga Emilia Piccoliho. Ze vzájemné korespondence je patrné, jak moc prezident její kariéru sledoval a podporoval ji. O ona ho nezklamala. V budoucnu Jarmilu pojilo přátelství i s prezidentovým synem Janem.

JarmilaStálého angažmá v Národním divadle si ale dlouho neužila. Velmi brzy přišly zajímavé nabídky ze zahraničí, a tak se rozjela její veleúspěšná mezinárodní kariéra. Vystupovala snad na všech věhlasných evropských operních scénách a v letech 1940 – 1956 se její domovskou scénou stala Metropolitní opera v New Yorku. Odzpívala zde 153 představení.

Jarmila Novotná byla nejen krásná žena s nádherným hlasem, ale měla i velký herecký talent. Proto o ni jevily zájem přední operní domy, objevila se ale i v několika filmech. Měla mnoho obdivovatelů, kteří ji zahrnovali dary i milostnými návrhy. Zamilovaný do ní byl i italský skladatel a dirigent Arturo Toscanini. Byl jí doslova fascinován, Jarmila však jeho něžné city nedokázala opětovat, tak jak by si přál. Brala ho pouze jako přítele.

Jako jedna z mála operních pěvkyň jejího formátu měla krásné manželství, rodinu a děti. V roce 1931 se po pětileté známosti provdala za velkostatkáře a podnikatele Jiřího Daubka, který pocházel z aristokratické rodiny. Mnohdy se uvádí jako baron, ale jeho rodina patřila k nižší šlechtě, náležel jim tedy titul rytíř. Ostatně užívání šlechtických titulů bylo u nás po roce 1918 zrušeno. Daubkovi byli velcí vlastenci a milovníci kultury, v 19. století hostili na svém zámku Liteň řadu českých umělců.

Liten

Pohled na městečko Liteň se zámkem, v němž je muzeum Jarmily Novotné

Jarmilin manžel si přál, aby po svatbě ukončila svou pěveckou dráhu, ale toto přání mu jeho žena splnit nedokázala. Život bez opery si představit nedovedla. Na zámku Liteň u Berouna bydleli manželé v zámecké budově, které se říkalo Čechovna. To proto, že tam v polovině 19. století bydlel spisovatel Svatopluk Čech, jehož tatínek byl několik let na zámku správcem.

V harmonickém manželství se narodily dvě děti – Jarmila v roce 1932 v Berlíně a syn Jiří roku 1938 v Londýně. Velkou část druhé světové války prožili Daubkovi v Americe, kde také Jarmila koncertovala pro krajany a podporovala české uprchlíky. Zámek Liteň byl zabaven nacisty. Po válce se sice s rodinou na čas na zámek vrátila, ale to už se hovořilo o jeho konfiskaci. K té nakonec došlo v roce 1948. Daubkovi tak podruhé emigrovali do Ameriky. Směli si vzít jen pár kousků nábytku a nějaké šatstvo. Všechno ostatní včetně vzácných obrazů museli na zámku nechat.

JarmilaV kostýmu Violetty z La Traviatty

Když těžce onemocněl Jarmilin manžel, ukončila angažmá v Metropolitní opeře, aby o něj mohla pečovat. Po jeho uzdravení přesídlili do Vídně, kam byl Jiří Daubek, který pracoval v Americe dlouhá léta u firmy IBM, poslán šéfovat její rakouskou pobočku. Když pak v roce 1981 ve Vídni zemřel, vrátila se Jarmila za dětmi a vnoučaty do New Yorku. Tady pracovala jako hlasový poradce v Metropolitní opeře.

Zemřela náhle v roce 1994 po celkem banální operaci kolene. Je pochována spolu se svým manželem v rodinné hrobce rodu Daubků v Litni.

Ačkoli dosáhla Jarmila Novotná v cizině mimořádných úspěchů a získala tam mnohá ocenění, její jméno bylo prakticky na čtyřicet let vymazáno z dějin naší kultury. Dlouho nesměla přijet do Československa ani na návštěvu, takže jsme ji vlastně ani neznali.

Zadostiučinění se jí u nás dostalo hned po revoluci. V roce 1991 ji prezident Havel vyznamenal Řádem T. G. Masaryka, následujícího roku získala čestné občanství Prahy a od roku 1997 má bustu ve foyer Národního divadla. Pozdě, ale přece…

plakátChcete se dozvědět o této umělkyni více? Pokud jste z Prahy nebo plánujete do Prahy jarní výlet, máme pro vás tip! Navštivte výstavu Jarmila Novotná: Operní diva.

Je to první letošní akce, která se uskuteční k blížícímu se 110. výročí narození Jarmily Novotné. Výstavu můžete zhlédnout od 30. března do 28. května v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce vždy o víkendu.

Do pozoruhodného života i hvězdné kariéry této mimořádné ženy můžete nahlédnout díky velkoformátovým fotografiím zachycující zpěvaččiny nejslavnější operní i filmové role. Můžete si také prohlédnout unikátní předměty pocházející z depozitáře pořádající neziskové organizace Zámek Liteň či z pozůstalosti slavné pěvkyně.

 

Na podzim se bude konat i další akce:

Jarmila

 

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama