Máma, táta – dvě kouzelná slova, která umíme vyslovit i napsat jako první... Odmala víme, že máma a táta = domov, bezpečí, láska... Měla by to být samozřejmost. Samozřejmost a jistota každého človíčka, který se narodí...

Skutečnost je však mnohdy jiná. Mámu a tátu nahrazují sestry z kojeneckých ústavů nebo tety z dětských domovů. Spousta dětí nikdy nepozná, co je rodičovská láska, co je teplo domova, mámino pohlazení, hraní si s tátou.

Většina z nás bere jako samozřejmost založení vlastního účtu, nákupy v hypermarketech, vyřizování veškerých formalit na úřadech... Ano, bereme to jako samozřejmost z jednoho prostého důvodu. Vyrůstali jsme v rodině, kde jsou tyto věci běžné. Už jako dítě jsme šli s tátou do banky, s mámou nakupovat... Opuštěné děti však tuto možnost nemají. Jsou odkázáni na lidi, kteří se starají o desítky dalších dětí, a buďme upřímní, i kdyby se tety z dětských domovů snažily sebevíce, nikdy nedokáží dát dětem ty miliony drobností, které děti z rodiny ani nezaznamenají, a přesto je nosí hluboko uvnitř po celý život.

Naštěstí se v naší společnosti najde dostatek lidí, kteří si uvědomují, o co všechno jsou opuštěné děti ochuzené. A tím nemyslím jen ten základ, jakým je láska a bezpečí, ale i obyčejná připravenost na samostatný život...

Jedním z takových lidí, kteří se rozhodli zasvětit svůj život dětem bez rodičů, je i slavná česká topmodelka Tereza Maxová. Svoji nadaci založila v roce 1997 s cílem všestranně podporovat a pomáhat opuštěným dětem. Pod svým patronátem má více než 200 kojeneckých ústavů a dětských domovů.

V současné době přichází Nadace Terezy Maxové s projektem, který nese název „Život rozkvétá v Tvých rukou“.

Ať už člověk dělá v životě cokoli, potřebuje v začátcích poradit. A právě cílem toho projektu je předat opuštěným dětem zkušenosti do života, podat jim pomocnou ruku. V prvním ročníku tohoto motivačního projektu, se děti učily, jak nakládat s penězi, vymyslet podnikatelský záměr, připlavit plán postupu, vytvořit funkční tým.

Zajímá vás, jak bude 1. ročník projektu „Život rozkvétá v tvých rukou“ vypadat v praxi?

Týmy, které si děti vytvořily, získaly granty ve výši 10 000 Kč. Tuto částku použily na nákup všech potřebných věcí k tvorbě svých produktů (hračky, hrnečky, ubrousky, perníčky, výrobky ze skla a dřeva).
Své výtvory si děti pokusí samy prodat na akci zvané Jarmarky pro šikovné ručičky. Ty budou probíhat formou soutěže v Olomouci a Plzni. Vítězové regionálních kol pak postoupí do celostátního klání v Praze.

Odborná komise složená z řad partnerů a pracovníků Nadace Terezy Maxové bude hodnotit dětskou kreativitu, umění a kulturu prodeje. V rámci cen sympatie bude moci hlasovat i veřejnost. Vítězné dětské týmy pak budou veřejně odměněny poslední zářijový den na slavnostní akci za účasti Terezy Maxové.

Myslím, že to nejmenší, co pro děti z dětských domovů můžeme udělat, je přijít a podpořit je při prodeji vlastních výrobků na Jarmarku pro šikovné ručičky. To, že projevíme zájem o jejich výtvory, jim dodá nejen chuť do dalších činností, ale určitě alespoň na chviličku pocítí štěstí a radost...

Neváhejte proto a přijďte se podívat, jak takový jarmak vypadá a jaké výrobky si pro nás děti připravily. Věřím, že každého z nás nějaký výtvor osloví a jeho koupí uděláme radost nejen sobě, ale i opuštěným dětem.

Jarmark pro šikovné ručičky se koná:
11. září 2004 v Olomouci - od 10 hodin na Horním náměstí
19. září 2004 v Plzni - od 10 hodin na Náměstí Republiky
25. září 2004 v Praze – od 10 hodin na Staroměstském náměstí

Nahradit mámu a tátu není lehké, podat pomocnou ruku by však měl umět každý z nás... To, co je pro naše děti samozřejmé, je pro děti z dětských domovů snem, který se bohužel málokdy vyplní. A na to bychom neměli zapomínat...

Více informací o činnosti Nadace Terezy Maxové naleznete na www.nadacetm.cz , www.sance.cz nebo www.adopce.com

Reklama