Pokud i vás na jarním sluníčku napadlo, že by nemuselo být špatné jeho energii využívat v domácnosti, je rozhodně ten pravý čas začít o tom zjišťovat víc. A abyste nemuseli nikde pátrat, zjistili jsme ty nejdůležitější informace za vás. Na vše jsme se zeptali Jaroslava Šuvarského ze společnosti S-POWER, která je jedničkou na českém trhu v instalacích solárních panelů.

powerdum1.jpg

Proč má vůbec smysl pořizovat si na střechu solární panely?
Důvodů je celá řada. Fotovoltaické panely mohou pokrýt značnou část energetické spotřeby domácnosti. Jsou spolehlivé, mají dlouhou životnost a získávají energii z nevyčerpatelného zdroje.  Neprodukují znečištění, nespotřebovávají žádné palivo, vyžadují minimální údržbu a ve srovnání s jinými energetickými technologiemi vykazují extrémně nízké provozní náklady. Navíc jsou využitelné téměř kdekoli.
Zatímco malou přehradu si za vraty může postavit jen málokdo a poměrně hlučný větrník se v českých podmínkách hodí jen na návětrné svahy hor, střechu nad hlavou má doslova každý, kdo bydlí. Podle jejího sklonu a nasměrování dokážeme s velkou přesností spočítat, jak moc se fotovoltaika pro konkrétní dům vyplatí a za kolik let se vám investice do jejího pořízení vrátí.

Když je řeč o investicích, na kolik v průměru střešní fotovoltaika vyjde?
Celkové náklady na fotovoltaiku se obvykle pohybují v rozmezí 120-315 tisíc korun, ale klienti reálně platí pouze 60-160 tisíc korun. Až polovinu nákladů lze totiž pokrýt dotací Nová zelná úsporám. Zásadní je také to, jakou má daná domácnost spotřebu energie a co všechno od fotovoltaiky chce. My své klienty dělíme na tzv. vodaře a baterkáře. Obě skupiny mají společné to, že když svítí slunce, používají vyrobenou elektřinu pro provoz domácnosti. Liší se ale ve způsobu, jak uchovávají její přebytky. Zatímco vodaři je zužitkovávají pouze k ohřevu vody, baterkáři investují vedle panelů ještě do baterie. Díky tomu mohou svítit zadarmo, i když slunce zapadne nebo třeba prší. Navíc si uvaří vodu, nabijí mobil a bude jim fungovat wifi i při výpadku proudu při různých kalamitách, kdy se ostatní sousedé ocitnou zcela bez proudu. Díky baterii získávají baterkáři alespoň částečnou energetickou nezávislost bez ohledu na počasí.

Je více vodařů, nebo baterkářů?
Poměr mezi oběma skupinami je mnohem vyrovnanější, než jsme čekali. V současnosti je to zhruba jeden baterkář na dva vodaře. Nová zelená úsporám v minulém roce navíc navýšila dotace pro domácí fotovoltaiku s akumulací až na 150 000 korun, a tak se dá očekávat, že zájem o bateriová řešení ještě poroste.

Jak zjistím, na jak vysokou dotaci mám nárok?
Konkrétní výše dotace se odvíjí od velikosti fotovoltaiky a od toho, zda obsahuje i baterii na ukládání přebytků. Přesnou částku vám vypočítáme v rámci přesné kalkulace. Pokud váš projekt splní podmínky pro získání dotace, vezmeme riziko jejího vyplacení kompletně na sebe.  Jinými slovy S-POWER při podpisu smlouvy klientovi získání dotace garantuje – vy kolem dotací nemusíte řešit vůbec nic.

Za jak dlouho se v průměru investice do fotovoltaiky vrátí?
V českých podmínkách se návratnost pohybuje mezi osmi a šestnácti lety. To znamená, že prostředky se vám vrátí rychleji, než kdybyste je vynaložili na zateplení nebo na koupi tepelného čerpadla.
Kolik peněz dokáže fotovoltaika domácnosti ročně ušetřit?

Kolik peněz dokáže fotovoltaika domácnosti ročně ušetřit?
Při současných cenách elektřiny (tj. cca 4 Kč/kWh) dosahujeme úspory zhruba 11 000 až 14 000 korun ročně u fotovoltaického systému o výkonu kolem 3,5 kWp, což je jedno z nejčastěji používaných řešení. Pokud bychom se na to podívali trochu jinou optikou, lze říci, že investice do fotovoltaiky je dnes rozhodně výhodnější než uložit si peníze na spořicí účet.

powerdum2.jpg

Vyplatí se fotovoltaika každému?
Smysluplnost instalace posuzujeme vždy individuálně, případ od případu. Roli přirozeně hraje řada faktorů – celková spotřeba domácnosti, sklon střechy a její orientace (nejvýhodnější obvykle bývá na jih). Leckdy se ale fotovoltaika vyplatí i tam, kde to na první pohled není jednoznačné. Podstatná je samozřejmě aktuální cena elektřiny. Pokud by došlo ke zdražení, získá každý, kdo má vlastní zdroj, významnou výhodu.

Jak dlouho trvá instalace? Je to složité?
Realizace má několik fází. Jakmile se na nás obrátí nový klient, jsme schopni mu poskytnout odbornou konzultaci prakticky obratem. V řádu dnů se tedy od nás dozví, jaké řešení by v jeho případě dávalo největší smysl, na kolik by ho vyšlo a jak vysokou dotaci mu jsme schopni garantovat. Samotná instalace střešních panelů pak zabere dva dny. Mezitím je ale potřeba vyřešit řadu administrativních záležitostí – od samotného schválení dotace, které zabere nejvíc času, až po připojení elektroměru. Celkově tedy vyřízení všech těchto procesů zabere zhruba pět měsíců. Při zadání poptávky začátkem jara tedy můžete začít využívat elektřinu ze slunce koncem léta.

Funguje fotovoltaika i v zimě?
Její výkon se v zimním období přirozeně snižuje (slunce svítí méně a dny jsou krátké), nicméně stále je to fungující zdroj zelené energie a zejména v kombinaci s baterií může i v zimě prokázat velkou službu, obzvláště když vlivem mrazu dojde k výpadkům proudu.

Více užitečných informací najdete na stránkách www.s-power.cz

powerpan.jpg

Uložit

Uložit