christmas-japan.jpg

V Japonsku neberou Vánoce jako náboženský svátek, ale spíše jako chvíle klidu a pohody, kdy si lidé mezi sebou rozdávají radost. Většina zvyků sem přišla z USA. Během Vánoc je v Japonsku plno lidí v ulicích. Každý se chce pokochat krásou vyzdobených měst plných světýlek. A že jde v zemi vycházejícího slunce opravdu o velkolepé výzdoby. V mnoha ohledech se oslava Štědrého dne v této zemi podobá třeba oslavám Valentýna. Mladé páry chodí na procházky a na večeři do restaurace.
 
Během Štědrého dne mnoho Japonců společně povečeří a vymění si mezi sebou dárky. Najít však volný stůl v restauraci, je během Vánoc v Japonsku docela problém. Nejlepší je zamluvit si ho hodně dopředu. Podobně je tomu u nás třeba na Valentýna. Oblíbeným jídlem na Vánoce je mezi Japonci kuře. Ač se to zdá opravdu jako bizarní zvyk, spousta Japonců míří do KFC.

kentucky-christmas.jpgKentucky Christmas v japonském KFC

Nechybí ani sladkosti. Japonci přímo milují kurisumasu kéki, tedy vánoční dort, který je symbolem prosperity. Jde o piškotový dort s krémem, ozdobený navrch většinou červenými jahodami a různými vánočními postavičkami nebo nápisy, např. z marcipánu.
 
Další velice populární aktivitou během Vánoc je návštěva tokijského Disneylandu, který byl otevřen v roce 1983. Je zde k vidění spousta vánočních dekorací a přehlídek. Vánoční sezónu zahajuje místní Disneyland druhý týden v listopadu a trvá až do 24. prosince. Od 26. už není po vánoční výzdobě ani památky. Japonci se totiž začínají připravovat na novoroční oslavy.

Christmas-Cake.jpg

Japonský vánoční dortík

Pro děti se během Vánoc pořádají večírky plné her a tance. Většina škol v Japonsku má na Vánoce volno, i když zde nemají svátky, jako u nás. Státní svátek mají ale 23. prosince. To však nemá s Vánoci nic společného. Jde o den, kdy se slaví narozeniny císaře Akihita.

Ježíšek v Japonsku samozřejmě dárky nerozdává. Místo toho tu chodí Santa-san (pan Santa), jak mu místní říkají. Jde zkrátka o podobu amerického Santy s japonským názvem. Dalším, kdo podle Japonců nosí na Vánoce dárky, je Hoteiosho, japonský bůh štěstí pocházející z buddhismu. Ve skutečnosti ale s Vánoci nemá absolutně nic společného.

christmaas.jpg

Vytříbený vkus mají Japonci na vánoční písně. Místo klasických koled tu většinou uslyšíte Ódu na radost z Beethowenovy deváté symfonie. Tato hudba je zde už tak populární, že jí zkráceně říkají prostě „devítka“. Sbory po celé zemi devátou symfonii pějí v němčině. V Ósace je dokonce sbor s 10 000 lidmi známý jako Number Nine Chorus (Sbor číslo devět).  Píseň byla pravděpodobně během Vánoc zpívaná německými zajatci v první světové válce a v průběhu let se stala populární i mezi Japonci.

Podobnější západním Vánocům je v Japonsku Nový rok, nazývaný „o shogatsu“.  V tomto období se scházejí rodiny, připravují speciální jídlo, modlí se a posílají si přáníčka. Nový rok se slaví po dobu pěti dnů od 31. prosince do 4. ledna a jde o velice rušné období.
 
Veselé Vánoce se v Japonštině řekne Meri Kurisumasu.

lights.jpg

Foto: Shutterstock

Čtěte také: