V Japonsku neberou Vánoce jako náboženský svátek, ale spíše jako chvíle klidu a pohody, kdy si lidé mezi sebou rozdávají radost. Většina zvyků sem přišla z USA. Během Vánoc je v Japonsku plno lidí v ulicích. Každý se chce pokochat krásou vyzdobených měst plných světýlek. A že jde v zemi vycházejícího slunce opravdu o velkolepé výzdoby. V mnoha ohledech se oslava Štědrého dne v této zemi podobá třeba oslavám Valentýna. Mladé páry chodí na procházky a na večeři do restaurace.
 
Během Štědrého dne mnoho Japonců společně povečeří a vymění si mezi sebou dárky. Najít však volný stůl v restauraci, je během Vánoc v Japonsku docela problém. Nejlepší je zamluvit si ho hodně dopředu. Podobně je tomu u nás třeba na Valentýna. Oblíbeným jídlem na Vánoce je mezi Japonci kuře. Ač se to zdá opravdu jako bizarní zvyk, spousta Japonců míří do KFC.

Kentucky Christmas v japonském KFC

Nechybí ani sladkosti. Japonci přímo milují kurisumasu kéki, tedy vánoční dort, který je symbolem prosperity. Jde o piškotový dort s krémem, ozdobený navrch většinou červenými jahodami a různými vánočními postavičkami nebo nápisy, např. z marcipánu.
 
Další velice populární aktivitou během Vánoc je návštěva tokijského Disneylandu, který byl otevřen v roce 1983. Je zde k vidění spousta vánočních dekorací a přehlídek. Vánoční sezónu zahajuje místní Disneyland druhý týden v listopadu a trvá až do 24. prosince. Od 26. už není po vánoční výzdobě ani památky. Japonci se totiž začínají připravovat na novoroční oslavy.

Japonský vánoční dortík

Pro děti se během Vánoc pořádají večírky plné her a tance. Většina škol v Japonsku má na Vánoce volno, i když zde nemají svátky, jako u nás. Státní svátek mají ale 23. prosince. To však nemá s Vánoci nic společného. Jde o den, kdy se slaví narozeniny císaře Akihita.

Ježíšek v Japonsku samozřejmě dárky nerozdává. Místo toho tu chodí Santa-san (pan Santa), jak mu místní říkají. Jde zkrátka o podobu amerického Santy s japonským názvem. Dalším, kdo podle Japonců nosí na Vánoce dárky, je Hoteiosho, japonský bůh štěstí pocházející z buddhismu. Ve skutečnosti ale s Vánoci nemá absolutně nic společného.

Vytříbený vkus mají Japonci na vánoční písně. Místo klasických koled tu většinou uslyšíte Ódu na radost z Beethowenovy deváté symfonie. Tato hudba je zde už tak populární, že jí zkráceně říkají prostě „devítka“. Sbory po celé zemi devátou symfonii pějí v němčině. V Ósace je dokonce sbor s 10 000 lidmi známý jako Number Nine Chorus (Sbor číslo devět).  Píseň byla pravděpodobně během Vánoc zpívaná německými zajatci v první světové válce a v průběhu let se stala populární i mezi Japonci.

Podobnější západním Vánocům je v Japonsku Nový rok, nazývaný „o shogatsu“.  V tomto období se scházejí rodiny, připravují speciální jídlo, modlí se a posílají si přáníčka. Nový rok se slaví po dobu pěti dnů od 31. prosince do 4. ledna a jde o velice rušné období.
 
Veselé Vánoce se v Japonštině řekne Meri Kurisumasu.

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama