Vždycky jsem si myslel, že spekulace s doménami je dobrý kšeft, ale funguje jen u velkých firem. A tak mě překvapilo i pobavilo, když jsem zjistil, že mi propadla doména, a než jsem ji znovu zaregistroval, přičinil se někdo jiný...

Obchod s doménami (originálními internetovými adresami – pozn. red.) je dobrý byznys. Zajímavé je, že se na něm přiživují různí chytráci, kteří sledují expirace domén. Jak to v praxi funguje?

Spekulant si vyhlédne nějakou doménu a tu následně sleduje. Čím úspěšnější tato doména je, tím je pro spekulanta zajímavější, protože když ji ve správný čas koupí, má šanci na tučný zisk. Představte si třeba, že by naše vedení zapomnělo včas zaplatit doménu ŽENA-IN.cz, tu by koupil nějaký spekulant a umístil na ni nějakou svoji reklamu. Jednak tím v prvním sledu získá desetitisíce kliknutí na jeho reklamu, a následně také nástroj k vydírání našeho vedení, které si samozřejmě bude chtít doménu odkoupit zpátky.

Jasně, velké firmy si své domény pečlivě hlídají. A tak se spekulanti uchýlili k další strategii. Nakupují domény dopředu. Zkrátka zkouší odhadnout, jaké domény si budou chtít lidé a firmy registrovat, a registrují je první. No začali se evidentně soustředit i na domény, které nejsou tak lukrativní.

Moje zkušenost

Jsem, vlastně byl jsem, hrdým majitelem domény JakubDKoci.net. Založil jsem si ji jako internetovou prezentaci svých knížek a postupně se rozrostla i na další oblasti. Třeba jsem zde upozorňoval na šermířská a divadelní vystoupení. Jenže ouha! Poslední dobou jsem stránky moc neopečovával, neb jsem to nestíhal. Ani se nedělo nic zásadního, tak to nebylo potřeba. A co se nestalo. Doména propadla a byla asi měsíc nevyužita. Když jsem si toho všiml, chtěl jsem ji znovu zaregistrovat, ale už to nešlo. Týden nato se na „mé“ doméně objevily jakési (díky překladači na Googlu jsem zjistil, že) japonské stránky o problémech s operací.

Připadá mi to úsměvné, protože stránky neměly žádnou extra návštěvnost, tak 50 lidí denně. A vlastně by mě docela zajímalo, na jakého spekulanta se obrátit, kdybych chtěl stránky koupit zpět. Japonsky neumím... Podivné.

Ještě pro pobavení, takhle to na doméně teď vypadá...

japonci

Poučení: Spekulantům stojí za to i domény s malou návštěvností. Pokud takovou máte, třeba s blogem, bedlivě si ji hlídejte!

Moje douška

Nejsem z toho rozmrzelý. Dost mě celá situace pobavila a zároveň inspirovala k sepsání tohoto varování. Rozhodně si nebudu doménu kupovat zpět. I když, kdyby bylo na doméně nějaké porno, asi bych o tom uvažoval. Počkám nějaký čas, jestli se zase neuvolní, a pokud ne, tak si prostě vytvořím jinou. Ale kdyby mě má doména živila, asi bych byl na prášky.

Čtěte také

Reklama