Eduard JanotaÚřednická vláda premiéra Fischera přichází s dalším odvážným krokem. V úterý bude parlament projednávat balíček opatření, jehož součástí je i snížení platu ústavním činitelům o dvacet procent. Snížení by se tedy týkalo nejen zákonodárců napříč naší politickou scénou, ale také soudců.

Co ještě Janota ve svém protikrizovém balíčku navrhuje?

Návrh je součástí Janotova balíčku protikrizových opatření, který by měl deficit státního rozpočtu snížit z 230 na 157 miliard korun.

Konkrétně ministr navrhuje mimo jiné zrušení slev na pojistném za „nízkopříjmové" zaměstnance, které platí firmy (úspora 16,5 miliardy korun), zvýšení sazeb DPH o jedno procento (10 miliard korun), zvýšení spotřební daně (zhruba 11 miliard korun), ponechání sazby odvodů na nemocenské pojištění (8,3 miliardy korun), zkrácení mezd státních zaměstnanců mimo ústavní činitele o čtyři procenta (sedm miliard korun), nebo zdanění náhrad ústavních činitelů (0,1 miliardy korun).

Janota také doporučuje nenavyšovat platby státu na zdravotní pojištění za důchodce, studenty a matky na mateřské (přibližně osm miliard korun), snížení rodičovského příspěvku o 10 procent (2,8 miliardy korun), omezení porodného ze 13 na 10 tisíc korun (0,3 miliardy korun), snížení příspěvků na sociální služby (1,9 miliardy korun) nebo snížení příspěvku postiženým na provoz auta (0,6 miliardy).

Co si o snižování platů ústavním činitelům myslíte? Jsou podle vás vládní činitelé špičkovými manažery, kteří si zaslouží horentní sumy, anebo je snižování platů na místě? A co ostatní Janotovy návrhy - jak se vám líbí?

Reklama