Proč tedy přestat kouřit? Protože budete vypadat lépe, nebudete mít hlas jako výčepní a po čase zmizí i váš každodenní RCHT (ranní chrchlový tanec).
Já jsem to zkusila. A jak to šlo? No teď, po půl roce, se mi zdá, že jednoduše. Ale počkejte… nořím se do vzpomínek…… ne, zas tak lehké to nebylo.
Tak předně jsem se na to duševně připravovala dva měsíce. Po dva měsíce jsem si den co den při každé cigaretce sugerovala, jak je to hnusné, smrduté a vůbec odporné a jak se těším, až to dělat nebudu.
Nastal den D. Odborníci tvrdí, že po dvaceti minutách od vykouření poslední cigarety se sníží krevní tlak, zpomalí srdeční tep a teplota končetin zvýší na normál. Po osmi hodinách se prý koncentrace oxidu uhelnatého v mojí krvi vrátila k normálu a krevní destičky už tolik netoužily ucpat mé nebohé tepny. Bylo mi to jedno – já toužila po cigaretě.Po dvaceti čtyř hodinách se mi snížilo riziko srdečního infarktu a před očima se mi objevila obrovská, doutnající cigaretka a nemizela. Zasněně jsem na ní hleděla.
Po čtyřiceti osmi hodinách se mi zlepšil čich a chuť, zmizel kuřácký pach z úst. Měla jsem představu, jak sedím v křesle u televize, v každé ruce tři zapálené cigarety a kolem mě oblaka dýmu a já hulím jako komín.
Po sedmdesáti dvou hodinách povolila křeč průdušek, zlepšilo se dýchání a sportovní výkonnost. Nebyla jsem ale schopná myslet na nic jiného než na kouření a ne a ne si vzpomenout, proč jsem vlastně přestávala. Zachránilo mně to, že jsem předtím všem říkala, že přestávám a že to pro mě není žádný problém. Zapálila bych si hned, ale co kdyby mně někdo viděl?
Za dva týdny jsem vyběhla schody a skoro se nezadýchala. Pýcha nad mým vítězstvím mně vzala do náruče a chová mně tam dodnes.


Michala Veselá



A jaké jsou vaše zkušenosti s posledním rozloučením s cigaretou? Napište nám o tom.