„Před Vánocemi jsme si já, manžel a dcera zašli na testy, abychom mohli svátky strávit v klidu a měli jsme prostě jistotu. U všech byl výsledek negativní a Vánoce jsme si užili. Jenže od té doby manžel každou chvíli postává na odběrovém místě,“ říká Jana.
Tvrdí, že její muž Ivan se na testy objednává skoro každý týden, i když nemá žádné podezření, že by se mohl nakazit. Zpočátku k tomu přemlouval i svou ženu, ale ta nemá o tak časté testování zájem. Navíc jí přijde naopak nebezpečné postávat zbytečně na odběrovém místě, kde se shlukují lidé a někteří mohou mít pozitivní výsledek.
Foto: Shutterstock
„Paradoxní je, že oba pracujeme na home office, nákupy si většinou objednáváme přes dovozovou službu, téměř s nikým se nestýkáme, a máme tak minimální rizikové kontakty. Manžel se ale nemoci hrozně bojí, zvlášť v posledních týdnech, kdy mají těžší průběh i mladší ročníky. Dokonce zakazuje i dceři, aby k nám chodila na návštěvu. I tak mi ale přijde zbytečné, aby chodil každý týden na testy, nikoho neohrožuje a nikdo neohrožuje jeho. Když mu začne být špatně, tak to přece pozná,“ líčí Jana s tím, že strach asi jejímu muži trochu zatemnil racionální uvažování.
Od té doby, co se Jana zajímá, proč se tak často hlásí na testy a vyjadřuje před manželem své nepochopení u něj také pozoruje větší sklony k hysterii a hypochondrii.
„Třeba sedíme v obýváků a díváme se na televizi, manžel si odkašle, zarazí se a hned si běží přeměřit teplotu. Když se mi nepodaří dosolit jídlo podle jeho představ, hned si myslí, že přichází o chuť apod. Prostě panikaří. Čekala bych, že jako chlap bude rodině oporou a že bude uklidňovat on mě, a ne já jeho,“ domnívá se žena a dodává: „Podle mě je to nějaký druh závislosti nebo nový koníček, když se teď nic nemůže, tak chodí aspoň na ty testy. Ještě, že už jsou zdarma, jinak by nás to asi zruinovalo.“
Čtěte také:
- Z jógového studia do nemocnice, z průvodkyně skladnicí. Příběhy žen, kterým covid-19 změnil povolání
- Ztráta čichu po covidu: Méně emocí v sexu a spokojenosti ve vztahu
Nový komentář
Komentáře
Sousedovic Toníček, nemá žádný koníček... Ale snad manžel má nového koníčka...
Tohle znám matka je vice meně podobné kvítko i když ne tak jak mynulí rok jak začala karantena stačilo jenom trochu za kašlat neboříct že mně trochu bolí hlava nebo že se citím trochu slabí či že mně trochu bere v krku či smrkate nebo odkašlete nebo 36,8 stupnů čí nizsky tlak tak mate koronavir.
V článku je dost nepřesností až úplných hloupostí. Jedna z nejrozšířenějších, a taky nebezpečných, je věta "Když mu začne být špatně, tak to přece pozná." Předně, až mu začne být špatně, čili začne mít příznaky možného covidu, nemá na veřejných testech absolutně co dělat. Tyto testy slouží hlavně k záchytu bezpříznakových, kteří by nákazu nevědomky šířili dále. Za další, má smysl chodit každý týden, ať proti tomu kdokoliv jakkoliv bojuje. Zachytí se tak mnohem více nakažených a nakažlivých. Ano, potenciálně diskutabilní je, zda se má chodit testovat člověk, který se víceméně s nikým nestýká, ale! V době obrovského komunitního šíření už tak zcela neplatí, že vás může nakazit jen rizikový kontakt. Bohužel, momentálně je potenciálně rizikový každý. Nakazit vás může člověk v té jediné řadě u kasy, ve které stojíte tři minuty jednou týdně a je to váš jediný"výlet" mezi lidi za celý týden. Takto prodělal britskou variantu můj otec. Že stihl nakazit dalších x lidí v rodině, protože se jeho jako možného přenašeče nikdo moc nebál, byla ironická třešnička na dortu.
Manžel by měl jít k lékaři - ovšem s hlavou, ne s Covidem...
Co takhle zamknout dveře a schovat klíčky od auta?? schválně, jestli pán poleze oknem a dopraví se stopem.
Ke všemu tihle lidé, kterým nic není, pak blokují testovací místa těm, kteří to skutečně potřebují, ať už proto, že je jim špatně, nebo proto, že to vyžaduje zaměstnavatel, nebo jedou na pracovní cestu, a ti musí zbytečně dlouho čekat.
To je dost přehnané. Pokud by měl důvod se bát nakažení nebo třeba přenosu na někoho hodně rizikového, tak bych pochopila, že možnosti občas využije. Ale nikde nevidím, že by někdo chodil dobrovolně a téměř bez důvodu.
Ty testy nejsou "zdarma". Platíme je všichni. Zde pánovi naprosto zbytečně. A patrně je jich takových víc.
A teď, co je testování pro spoustu lidí povinné, to je další zbytečné vyhazování peněz, plus samozřejmě výdělek pro firmy, které ty testy prodávají. Antigenní test stojí 150,- Kč, zdravotní pojišťovna za něj zaplatí 350,- Kč. Slušný kšeft. Odkud berou zdravotní pojišťovny peníze? Z kapes daňových poplatníků. Jestli by pán neměl radši navštívit psychiatra. 