Vážená redakce moje jméno je Jana, své jméno jsem pravděpodobně dostala po svém otci ,který se jmenoval Jan sice chlapce už nechtěli nebot jednoho měli ,ale přesto mu vybrali jméno Jan nebo pro dívku jméno Jena ,jenže v době mého narození  rok 1970 nebylo možné dávat dětem zdrobnělá jména ,nakonec se shodli na tom ,že dívka se bude jmenovat Jana.

V mojí rodině se toto jméno již nevyskytuje ,ale když jsem před 15 lety,čekala syna jasně jsem věděla jaké jméno mít bude moc jsem chtěla ,Jana a tak 23.3.1994 jsem v porodnici porodila syna Jana,doma mu neřekne nikdo jinak jako Honza, Honzík,někdy jsme mu řekli Jeníku,ale to se mu nelíbilo tak jsme zůstali u klasického jména Honza .

Jméno Jana je stejného významu jako Jan .Jeho původ je Hebrejský.Jan/Jana zkrácená podoba jména německého Johanes. Základ v Herejském jazyce je Jochánán   což znamená  Bůh je milostivý.  Jahne je bůh a chanán  smilovat se.

Se svým jménem jsem spokojená jiné mi asi vybrat nemohli a jsem ráda že se hodí i k mému příjmení.Přezdívku do ženy in jsem si vybrala spíše podle svojí postavy jsem taková Bambulinka.

Dobrý den, po přečtení příspěvku od Bambulinky, jsem se rozhodla také přispět svou troškou do mlýna o jméně JANA. U nás v rodě se toto jméno i v mužské podobě JAN dědí už po několik generací. Třeba já jsem zdědila jméno po mém otci, ten zase po své matce a tak jsem se dopátrala až do počátku 19. století, že toto jméno je v naší rodině klíčové.

Samozřejmě, že i moje prvorozená dcera nese hrdě toto jméno a přislíbila, že tak pojmenuje i svoje první dítko(buď Jan či Jana). Ještě moje prababička se domnívala, že toto jméno je ryze českého původu. Ta by se asi divila, jak hluboce se mýlila, protože počátek tohoto jména je v hebrejštině.

A jak jsem přišla k mé přezdívce JANUŠE? Když jsem byla malá a můj taťka mě chtěl trochu pozlobit, volával na mě - Januše-Venuše. A já se vždycky vztekala. Osobně bych se ani jinak jmenovat nechtěla. Zdravím všechny Jany, Janky, Janičky, Janulky, Janušenky!

Januše

Dobrý den,

jsem taky Jana. Své jméno jsem dostala po svém otci ,jmenoval se Jan. Ten zase po svém otci, taky Janovi. Jsem se svým jménem spokojena, ale svým dvěma dcerám jsem jej nedala. Narodily se v sedmdesátých letech, a to tehdy letěly Andrey, Michaely, Petry,... Takže mám Michaelu a Petru. Ale už máme zase v rodině jméno Jan. Právě dcera Michaela dala svému synovi, mému vnukovi jméno Jan - po obou dědečcích. Jsem ráda, že máme zase svého Honzíka. I můj brácha má v rodině Honzu. Svoji přezdívku Nandulka mám z dětství. Prý jsem jako malá neříkala, že jsem Jana ,ale Nanda. Z toho vznika zdrobnělina Nandulka. Můj tatínek mi po celý svůj život jinak neřekl, než Nandulka. Už je dvacet let po smrti, ale já ráda na tuto svoji přezdívku vzpomínám. Taky proto ji všude na Internetu uvádím.

Tak milé Jany, šiřte dál toto hezké jméno.

Vaše Nandulka

Moje jméno mé mamince se líbilo jméno Jiří -Jiřina ale můj tatínek pochází ze slovenska a oni neumí  Ř  tak jsem dostala jméno Jana po dědečkovi který byl Jan.

Nejvíc jsme si užili se jménem mého manžela Atila jeho tatínek byl slovák z jižního slovenska a tam to jméno je oblíbené i když ho ošidili o jedno t, má být správně ATTILA. Moje maminka jak to jméno poprvé slyšela tak rozuměla Achač na dopis už mu napsali Amla,Adéla,Akila,paní Atila

moje přezdívka spojení jména a příjmení ja-nie a číslo je mé narození 7.8

janie78

Texty nebyly redakcí upraveny.

Děkujeme. Až vám začnou říkat Johanko a chrastit přitom sirkami, raději utečte :-)

Dnes jsou v hlavních rolích vaše křestní jména. Jaké je to vaše? Mělo vaše jméno vliv na výběr vaší přezdívky na Ženě-in? Znáte jeho původ a význam? Věříte na věštbu podle jména? Kdy slavíte svátek? Je vaše jméno vůbec v kalendáři? Znáte někoho s netradičním jménem?

Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane sladkou odměnu.

Soutěž!

soutez

Podrobnosti o soutěži si můžete přečíst ZDE.

Reklama