Když se řekne Jane Fonda, patrně se většině z nás vybaví půvabná herečka, dcera slavného otce, která ovšem není ani náhodou v jeho stínu. Natočila bezpočet krásných filmů a také programů se cvičením, kterých se prodalo několik milionů.

Jane Fonda a cvičení

 • Natočila řadu videoprogramů a napsala také několik knih.
 • Inspirací jí údajně byla její macecha, která ji ke cvičení přivedla (společně se také objevují na fotografiích v knize Jane Fonda's workout book.
 • Říká se, že její videokazety zvedly prodeje VHS přehrávačů, protože ženy chtěly její programy sledovat, a před tím je k nákupu přístroje nic tak nemotivovalo.
 • Její tým vymyslel slavné pletené návleky na nohy, nátepníky a čelenky, které zdomácněly i u nás.
 • Jejími programy se dodnes inspiruje řada cvičitelů a celých nových projektů, i když to málokdo přizná.

Podívejte se na dvě videa, v kterých Jane cvičí. To první pochází z počátku osmdesátých let, to druhé pak z doby poměrně nedávné.

Fit Fonda včera:

Fit Fonda dnes:

Jane Fonda a filmy o stránku dále...


Vybrala jsem pětici snímů, která nějakým způsobem oslovila mě:

Dívka ze Západu

Tento film jsem si zrovna nedávno zopakovala. Doporučuji pro nějaké deštivé nedělní odpoledne. Westernová komedie, kde roztomilá mladičká Jane Fonda bere zákon do vlastních rukou a zmanipuluje pro své záměry bandu opilců, dá zapomenout na problémy všedních dní.

 • Za vše mluví její úžasná věta, kterou hlavní hrdinka Catherine „Cat“ Ballou pronesla ke svým kumpánům: „Pořád říkáte, jak mě milujete, a když chce po vás člověk takovou maličkost, jako je přepadení vláčku, tak nic...“

Na Oscara nominovaná The Ballad of Cat Ballou (ano, poznáváte Nata Kinga Colea)

Bosé nohy v parku

Kdo by neznal romantickou komedii, ve které Robert Redford a Jane Fonda budují hnízdečko lásky, doslova - neboť skromný byt, který si novomanželé mohou dovolit, je až pod střechou v šestém patře bez výtahu (co mi to jen připomíná?).

Nepohodlí se stane příčinou hádek, ale... ne, nebudu prozrazovat, podívejte se samy, dámy, zvlášť pokud vás líbánky teprve čekají...

Koně se také střílejí

Vysoce hodnocený film z roku 1969 natočil režisér Sydney Pollack podle románu z třicátých let. Tvrdý a realistický pohled na americkou společnost během velké hospodářské krize vyvolává mrazení v zádech.

 • Na druhou stranu si lze snadno představit, že po tématu „soutěže, kdo vydrží“ by mohli sáhnout s vděčností producenti nějaké další nechutné reality show i dnes.

Elektrický jezdec

Opět úžasná dvojice Robert Redford a Jane Fonda. Redford v roli stárnoucí šampiona rodea, který už tak maximálně zkrotí flašku s chlastem, je dokonalý a věříme mu i jeho obrat k lepšímu já, když se rozhodne zachránit koně a najít mu nový domov v divočině. Jane hraje reportérku, jež tuší, co má kovboj za lubem...

Na Zlatém jezeře

Podle mě vrcholné dílo, v kterém se setkává Jane se svým skutečným otcem v rolích dcery a otce (maminku a manželku hraje úžasná Katharine Hepburn). Starý pán během několik málo dní „na jezeře“ objevuje, o kolik přicházel, když roky ignoroval lásku své dcery. Při sledování filmu se nemůžete zbavit dojmu, že se snímek a realita tak nějak promítají...


Další zajímavé filmy:

 • Barbarella - film žádný zázrak, ale Jane Fonda spoře oděná velmi zapůsobila na pány
 • Návrat domů - silné protiválečné drama, dnes opět aktuální více než jindy...
 • Čínský syndrom - Fonda opět v roli reportérky, společnost jí dělají pánové Jack Lemmon a Michael Douglas.
 • Příšerná tchyně - romantická komedie, kde snachu populární herečky hraje Jennifer Lopez. Film neurazí, ale žádný zázrak...

Asi víte, že Bridget Fonda je neteř slavné herečky (otcem je bratrJane, Peter), a tak slavný klan stále pokračuje?

L’Oréal

Aktualita: Jane Fonda pobývá v květnu 2014 na festivalu v Cannes jako ambasadorka značky L´Oréal Paris. O akci vás budeme informovat v redakčních novinkách.

Přečtěte si také:

Reklama