Velkorysým mezinárodním hudebním festivalem nazvaným Janáček Brno 2008 ožije od 6. do 17. listopadu moravská metropole. Ambiciózní moravský projekt by se mohl stát obdobou festivalů, jakými jsou mozartovský Salzburg nebo wagnerovský Bayreuth. První ročník přehlídky (jejíž nultý ročník se konal roku 2004) zároveň přispěje i k uctění 80. výročí úmrtí Leoše Janáčka. Takovou slavnost hudby plnou hvězdných jmen a zajímavých uměleckých počinů, jež bude mít napříště formu bienále, by mohla i Praha závidět.

Hlavním organizátorem je Národní divadlo Brno ve spolupráci s Filharmonií Brno, Moravským zemským muzeem a Janáčkovou akademií múzických umění. „Tento nový mezinárodní festival je koncipován tak, aby jej mohlo ocenit nejen odborné publikum, ale aby byl zajímavý i pro širokou veřejnost,“ uvedl k prvnímu ročníku Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla Brno.

Jádrem přehlídky jsou především pozoruhodné inscenace Janáčkových oper, jichž má dost na repertoáru i samotné pořadatelské Národní divadlo Brno. Stranou však nezůstávají ani symfonické a komorní koncerty, nebude chybět dokonce ani činohra. „Závěrečný koncert s Glagolskou mší má přesah – uslyšíme houslový koncert Albana Berga. Taková je totiž koncepce festivalu: i do budoucna chceme ukazovat Janáčka v kontextu s jeho velkými současníky,“ podotkl šéf opery Národního divadla Brno Tomáš Hanus, pod jehož taktovkou zazní v premiéře i zahajovací brněnská inscenace režírovaná Jamesem Conwayem - Příhody lišky Bystroušky.

Pozornost jistě přitáhne účast hvězd. Můžeme se těšit například na pěvecké hvězdy Evu Urbanovou a Štefana Margitu v pražské Její pastorkyni. Eva Urbanová zazpívá Kostelničku, za niž byla oceněna již dvěma cenami Thálie. „Můj vztah k Janáčkovi se vyvíjel dost dlouho,“ přiznává česká star, „ze začátku jsem mu vůbec nerozuměla.  Kostelnička byla pro mne nepřijatelná role, byla to pro mě zlá paní. Ale vypěstovala jsem si k ní vztah, teď už u mne stojí výše než Smetanovy a Dvořákovy postavy – kromě Rusalky ovšem. Dnes je pro mě Kostelnička rolí nejmilejší. Budu na ní pracovat celý život.“

Hvězdný třpyt provází též německo-finskou mezzosopranistku a vášnivou propagátorku Janáčka Anju Silju, sopranistku Melanii Diener i britskou dirigentku Sian Edwards. Budou účinkovat v opeře Káťa Kabanová v exkluzivním koncertním provedení vídeňského operního domu Theater an der Wien. Stejnou operu lze zhlédnout i jako domácí, brněnskou inscenaci. Při závěrečném koncertu se můžeme těšit na vynikajícího ruského houslistu Ilju Gringoltse pod taktovkou britského dirigenta Jana Lathama-Koeniga.

Nejslavnější Janáčkovo dílo, Její pastorkyňa, bude na programu hned třikrát. V pojetí Maďarské státní opery z Budapešti, v pojetí opery pražského Národního divadla a v provedení původní verze této opery z roku 1904, jak ji vnímají studenti Hudební fakulty brněnské JAMU. Mladou režisérku z JAMU Lindu Keprtovou fascinovala obtížnost rané verze: „Janáček asi věděl, proč své dílo proškrtal do dnes známé podoby. Verze z roku 1904 je i mnohem syrovější a tím i o něco závažnější.“ Ve studentské inscenaci hodlá zdůraznit „naturalismus a syrovost vesnice na straně jedné a jako protipól postavit svět mladé, křehké dívčiny.“

Brněnské Národní divadlo dále představí také operu Z mrtvého domu. Janáčkova Věc Makropulos na programu není, zato můžeme zhlédnout její Čapkovu činoherní předlohu v inscenaci HaDivadla.

Termín začátku festivalu připomíná den světové premiéry Příhod lišky Bystroušky 6. listopadu 1924 v Brně. Janáčkovské listopadové dny doprovodí vedle koncertů také výstavy, filmové projekce i odborné přednášky a semináře - vždyť v Brně také uchovávají janáčkovský archiv.

Národní divadlo Brno myslí při příležitosti festivalu i na své budoucí diváky a vedle  pestrých workshopů pro děti přichystalo i zajímavou festivalovou slevu. „Kromě standardních slev vycházíme vstříc všem mladým lidem do 26 let bez ohledu na to, zda studují, anebo ne. Máme pro ně speciální cenový balíček - za 160 Kč získají hned 4 vstupenky na vybrané programové body festivalu,“ dodává Daniel Dvořák. S potěšením dodává, že vedení města je exkluzivní přehlídce nakloněno. Uzrála doba, kdy svět dokáže hudbu Leoše Janáčka konečně docenit. A Brno chce splatit svůj dluh, vždyť velký skladatel věnoval rozvoji hudební kultury v tomto městě nejlepší léta svého života a vytvořil zde svá stěžejní díla. 

- zdroj Naďa Machková

Jaká skladba nebo opera se vám vybaví, když se řekne Leoš Janáček?

Reklama