V rodinném domku mezi Mělníkem a Prahou nacházejí oporu zvířata, na která už mnozí zapomněli nebo je chtěli odepsat na smrt. To je Azyl XY. Útočiště pro handicapované, nemocné, týrané a opuštěné psy a kočky. Svůj život těmto zvířátkům obětovala sympatická Jana, která rozhodně má srdíčko na tom správném místě.

Tohle je Pinky, malá bílá kulička, která venku nemůže dohnat svoje přátele. Proč? Protože se na ní vyřádil nějaký množitel, který se nestaral o to, kdo se narodí, ale za kolik ji prodá. Vinou křížení nemocných rodičů získala do výbavy luxaci pately a dysplazii kyčelního kloubu, jednoduše řečeno, má koleno úplně přetočené, vypadávají jí kyčle a nedokáže pokrčit nohy. Kdokoliv jí může přispět i na zbytek péče, jako jídlo, kontroly na veterině a tak. Více ZDE (klikni).

Pinky

sdJani, vy vedete azyl pro handicapovaná zvířátka. Proč zrovna pro handicapovaná? Co vás k tomu táhlo?
Začala jsem pomáhat zraněným a nemocným kočkám z venku. Hledala jsem si informace a četla knihy, abych jim mohla dát maximální možnou péči. Postupem času jsem zjistila, že útulky často nemají prostředky a znalosti, aby se postarali o handicapovaná zvířata. Někteří je utrácejí, jiní volí levnější, ale méně účinné způsoby léčby. Chtěla jsem, aby se postižená zvířata přestala brát jako méněcenná a tak jsem se dopracovala k rodinnému domku, kde se starám o dvounohé, slepé, hluché a jinak nemocné svěřence. Nemám kotce. Spí se mnou v posteli :-).

Já osobně zvířata miluju, ale vždy, když vidím nějaké takové zvířátko, rozbrečím se. Já bych tohle asi nezvládla, jaké to je pro vás?
Ale zvládla. Právě teď to zvládáte. Píšete rozhovor s námi. Používáte svoje dovednosti, možnosti a schopnosti. Pomoc zvířatům se dělí na několik skupin. Pokud nechcete, v některých se nemusíte s opuštěnými zvířaty potkat, a přesto jim budete obrovsky pomáhat. Na příklad můžete poskytnout finanční dar, který použijeme na péči, pomáhat s administrativou, marketingem, prodávat na akcích, je toho spoustu, co se dá dělat a jak pomáhat. Nebo právě napsat článek na blog, udělat vlog nebo uspořádat benefiční akci. Naše organizace je otevřená všem, kdokoliv se může přihlásit a přispět svým časem, financemi, zkušenostmi, radou nebo nápadem.

Jaká je kapacita vašeho útulku?
To záleží na velikosti, povaze a handicapu jednotlivých psů nebo koček. Aktuálně máme 8 psů a 5 koček s postižením. Když máme prostor, bereme i zdravé psy, těch je u nás aktuálně 5.

Dostáváte od státu nějaké finance? Přeci jen to musí být velmi nákladné pečovat o tyto tvorečky.
Bohužel ne. Nejsme nijak financováni státem, obcemi, nemáme žádného velkého mecenáše. Můžeme pomáhat zvířatům pouze díky individuálním dárcům. Možná právě díky některým vašim čtenářům. Naše pomoc je každopádně limitovaná. Čím více peněz získáme, tím více psům a kočkám dokážeme pomoct a bohužel to platí i naopak.

Každé zvíře u vás má jistě velmi smutný příběh, jaký byl pro vás ale ten úplně nejsmutnější? Vzpomínáte si? Já se snažím na takové věci nemyslet. Smutné příběhy jsou většinou ty se špatným koncem. Ale nad nejsilnějšími zážitky už bych se zamyslela ráda, protože jsou inspirující. Třeba nad Valentýnou. Ta přijela jako štěně a přišla o obě zadní nohy. Musela jsem jí každý den čistit rány, jezdit na veterinu, ona to nikdy nevzdala. Zvládla všechnu bolest, kterou si musela prožít, aby byla zase šťastná. Dneska běhá na dvorku s ostatními, kouše vás do nohou, chytá za ruce. To je pravá síla, odhodlání. Někdy je to až neskutečné, kolik se toho můžeme od zvířat učit. Další příběhy najdete na našem webu https://www.handipet.org/.

sd
Lenka - tak se jmenuje jedna opuštěná nechtěná fenka, která se protloukala životem se spoustou bolesti. Od začátku jejího života byla zneužívána majiteli na produkci štěňat - jako stroj na peníze, neživý předmět sloužící k obohacení někoho druhého. 

Lidé sice rádi zvířatům v nouzi pomáhají, ale jak je to u vás? Máte hodně dobrovolníků? Berou si lidé v hojném počtu zvíře s handicapem domů?
Lidí, kteří pomáhají zvířatům, není nikdy dost. Situace v České republice se může zlepšit jen díky tomu, že nás bude co nejvíce. Chodí k nám venčitelé, hlavně o víkendu. Adopce taky nejdou špatně, neustále zlepšujeme formu naší nabídky, aby se u nás nikdo nezdržel zbytečně dlouho. Hodně záleží na druhu handicapu. Paralyzované zvíře si u nás počká delší dobu než zvíře slepé, protože to nepotřebuje žádnou zvláštní starost. Co se týče financí, tam je to o tom, že čím více prostředků budeme mít, tím více zvířatům dokážeme pomoct.

Prověřujete si nějak budoucí majitele vašeho „chovance“?
Ano. Nejprve probíhá telefonický pohovor, následně návštěva. Každého psa nebo kočku a zájemce posuzujeme individuálně. Není to jen o tom, aby zvíře šlo do dobrých rukou, ale aby i nová rodina měla psa, který se hodí do jejich podmínek. Rodině se může sebevíc líbit hyperaktivní pes, ale dokud nechodí každý den na kilometrové procházky, dopadlo by to roztrhaným gaučem, rozbitou televizí… A to nikdo z nás nechce, proto párujeme psy i kočky s charakterově podobnými páníčky.

Máte vy osobně nějaké takové zvířátko?
Mám hluchou fenku Žabu s cerebelární hypoplazií. Ale zcela upřímně, já beru všechny dočasné svěřence za své. Každý z nich si zaslouží lásku, tak je beru jako vlastní až dokud nenajdou domov.

Kdyby vám někdo chtěl pomoci, jakou péči preferujete?
Spíše než nákup materiální pomoci preferujeme určitě finanční dar. Je to proto, že si dokážeme vyjednat hromadné slevy a tak nakoupit za stejný obnos mnohem více věcí. Navíc jedna z našich nejvyšších položek je veterina. Na veterinu jezdíme prakticky každý týden, ať jsou to základní ošetření, očkování nebo samotné operace. Můžete se přihlásit k adopci na dálku a dostávat e-mailem informace o vašem adopťáčkovi http://www.osbeky.cz/?page_id=562

Nebo zaslat pomoc na účet 2500405636 / 2010. Pro představu, jídlo pro psa na měsíc stojí okolo 500 Kč. A samozřejmě, kdo má čas, energii nebo nějaký nápad, může se k nám přímo připojit.

Www.handipet.org

Čtěte také:

Reklama