Další silný lidský příběh, související s dnešním tématem, poslala čtenářka Jana. Příspěvek končí větou: Závidím vám všem. Věřte, že oprávněně.

Závist – lítost – proč právě já?

Tyto tři slova mají spoustu společného. Nebudu se rozepisovat o té nejhorší variantě a vandalismu. Když někdo obejde nové auto pětikorunou, postříká barvami novou fasádu u domu nebo cokoli jiného, to už je podle mne hovado a má by být po zásluze potrestám.

Můžeme závidět možná je to jen lítost, že nejsme klidnější, nejsme tak hezcí a již tak mladí. Bereme to jako fakt, ale v koutku duše bychom to chtěli také.

Nezávidím hmotný majetek. Jsou lidé, kteří by měli být pro své schopnosti doslova a do písmene vyváženi zlatem. Myslím tím nejenom špičkové lékaře, ale každou kapacitu, která nad rámec vyniká ve svém oboru. Podívejte se na naše špičkové sportovce, třeba Jaromíra Jágra. Klobouk dolů, ten udělal pro Českou republiku a její jméno víc než ostatní. Kde je Česko v zahraničí někteří cizinci ani nevědí, ale zkuste říct Jágr a uvidíte. To nechci upřednostnit jen jeho. Bohudík máme víc takových osobností. Těmto lidem nezávidím, jsem na ně pyšná.

Ovšem jak bychom chtěli zamezit tomu, aby lidé nezáviděli hmotný majetek u lidí, kteří dělají opak a peníze se jim jen hrnou. Když víte, že velká část těchto lidí přišla k majetku například díky ropnému oleji a dne jsou z nich milionáři. Nebylo by lepší, aby to bylo, jako tuším ve Švýcarsku nebo Švédsku? Tam vedení podniků a institucí má plat X krát vyšší, než je nejnižší plat v jejich instituci. Samozřejmě se pak snaží zvýšit plat i svým podřízeným U nás lidé nedostávají plat nebo se zpožděním a vedení si vyplácí dál horentní sumy. Myslím, že o takového pana Hušáka se měla již dávno zajímat policie a prosím to není z mé strany závist. Jak můžeme našim dětem, které jako v mládí my, si přejí hezký život. Vidí jak ten co krade má a oni ne. Doufejme, že my mámy jsme je vychovaly dobře a strach a stud jim to nedovolí.

Tady už začíná: proč právě já. Tuto otázku si s trochou závisti pokládá nemocný člověk. Moje známá, která ví, že má rakovinu a říká si PROČ. Mám přece ještě malé děti. Moje maminka, které je 82 let a má postiženého syna a zabývá se  myšlenkou co s ním jednou bude.  Já, která jsem přišla o 17-ti letou dceru. PROČ PRÁVĚ JÁ. A teď musím říct, jsem ráda, že to nepotkalo Vás

ale Z Á V I D Í M VÁM a to z celého srdce.

pozn. text nebyl redakčně upraven

___________

Jani, k tomu poslednímu odstavci: neumím najít slova útěchy, neumím si to totiž absolutně představit. Dnes mi posíláte samé silné příběhy a jako s mámou od dvou dětí, to se mnou opravdu mává. Zmůžu se snad už jen na poděkování: z celého srdce Vám za tento příspěvek děkuji.

Saša

Téma dnešního dne 17. června

Co jste kdy - komu záviděly, případně co - kdo záviděl vám?

Závidím já

 • Já jsem například záviděla svojí kamarádce v porodnici, že porodila o týden dřív a už to má za sebou.
 • Závidím také svojí sestře, že zatímco ona může sníst třeba půlku kance a zůstane pořád štíhlá, já přibírám snad z pouhého nadechnutí.
 • Závidím svému muži jeho povahu, s jakou lehkostí dokáže vyřešit všechny podstatné problémy, a ty nepodstatné umí hodit za hlavu.

Závidí mně

 • Moje o pár let mladší kamarádka mi těsně před jejím nedávným porodem záviděla, že já už to mám dávno za sebou.
 • Moje dcerka mi závidí, že už mám za sebou maturitu i absolutoria.
 • Moje sousedka mi závidí, že my máme balkon, a ona ne.

Závist je prostě všude kolem nás. Je propojena s naší povahou, s našimi pocity, patří k našim životům. Někdy je nevinná, ničím neublíží, jindy se dokáže proměnit v pěkně zlou a zákeřnou potvoru, která zraňuje a ničí.

Závist má mnoho podob, s jakou z nich jste se setkaly vy, můžete psát na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Co jste kdy komu záviděly

 • Povahu
 • Podobu
 • Vlastnosti
 • A nebo třeba luxusní automobil či bazén
 • ... ... ...

Co kdo záviděl vám

 • Šťastné manželství
 • Zahraniční dovolenou
 • Úspěšné složení zkoušek  
 • A nebo třeba lepší úrodu na zahradě
 • ... ... ...

A aby té závisti nebylo málo, vylosovaná čtenářka od nás obdrží: Luxusní osvěžující koupelový krém a ještě luxusnější bělicí pastu na zuby.

darecek

A my ostatní jí poté budeme tiše závidět zářící úsměv a hebkou pleť. :))

Reklama