Narodit se známým rodičům bývá mnohdy svazující. To byl i případ jediné dcery Jana Wericha. Dost o sobě pochybovala a obávala se, že rodiče, tedy zejména otce, zklame. A přitom to byla velice schopná žena. Jen to asi nebylo přesně podle tatínkových představ…

Někdy se píše, že Jan Werich nutil svou dceru, aby se stala herečkou. No ono to asi tak úplně přesně nebylo. Prostě si přál, aby jí byla, protože poznal, že rozhodně není bez talentu. A vkládal do ní velké naděje.

Jana WerichováJana se narodila v roce 1935 a potkal ji stejný osud jako jejího otce - byla jedináček. Když jí byly tři roky, politická situace u nás se natolik vyhrotila, že donutila hvězdy Osvobozeného divadla  - Voskovce, Wericha i Ježka - emigrovat. Nejdříve do Francie a krátce nato do Spojených států. Tehdy Werichovi osobně pomohl dědeček Václava Havla Hugo Vavrečka. Prvorepublikoví klauni sice za mořem hráli pro krajany a vysílali z Hlasu Ameriky, ale nebyl to zrovna snadný život. Konec války proto vítají. Malé Janě je deset let a moc se jí z Ameriky nechce. Zvykla si tu, chodí tu do školy, umí anglicky líp než česky, má tu kamarádky. Není jí to nic platné, Werichovi se balí.

Teprve po válce v Československu Jana zjišťuje, jak slavný její otec vlastně je. Pozornost, kterou jí věnují i neznámí lidé jako Werichově dceři, jí ale není příjemná. Je jazykově nadaná, a když se rozhoduje o její budoucnosti, nejraději by se věnovala překladatelství. Rok pracuje v laboratoři a pak ji tatínek přesvědčí, aby se přihlásila na DAMU. Je přijata a v roce 1957 ji absolvuje. Aby o ní neříkali, že je protekční dítko, odchází do Uherského Hradiště do Slováckého divadla. A pro jistotu hraje pod uměleckým pseudonymem Jana Hálová.

Toto jméno je použito i na deskách, které pro Supraphon v roce 1957 natočil Jan Werich pod názvem Čochtan vypravuje. Málokdo tušil, kdo to na desce s Werichem konverzuje, a že se za tímto jménem skrývá právě Werichova dcera.

Po návratu do Prahy dostává Jana příležitost ve filmu i televizi, ale jsou to jen menší role. Snad nejznámější je její nekompromisní úřednice v úsměvné komedii Uspořená libra z roku 1963, natočené podle divadelní hry Seana O´Caseyho, kterou Jana Werichová také přeložila a kde exceloval její otec spolu s Jiřím Sovákem. Knižním a divadelním překladům se začíná věnovat více než herectví. Nadčasový byl třeba její překlad libret muzikálu West Side Story, dodnes používaný. Zkouší také psát televizní scénáře, největší úspěch má Drahý zesnulý, kde se opět blýskne její otec. Psaní či překlady ji baví zkrátka víc.

Jana WerichováJana Werichová ve své nejznámější roli

V šedesátých letech se vdává a mění si jméno na Kvapilová. Manželství se jí ale moc nevydaří, skončí rozvodem. V roce 1967 (někdy se uvádí i 1968) se Janě narodí dcera Zdeňka, která dostala jméno po babičce. Opět další jedináček v rodině. Dědeček jí ale říká Fanča (prý podle manželky Jaroslava Ježka Francis) a plánuje jí – podobně jako mamince – hereckou budoucnost. Ani Fanča o ni nestojí, ale chce udělat dědečkovi radost. Hrála třeba ve filmu Ať žijí duchové!

Konec sedmdesátých let je u Werichů ve znamení nemocí, a tak se Jana už moc nevěnuje herectví, ale péči o rodiče. Stará se o ně vskutku obětavě. Ovládá speciální přístroje a vaří diety. Nejdříve na jaře 1980 umírá paní Zdeňka Werichová a o půl roku později i Jan Werich. Ani Jana Werichová není zdravá. Odchází do nemocnice, z níž se už nevrátí. Je jí diagnostikována rakovina, které na jaře 1981 v pouhých pětačtyřiceti letech podléhá. Čtrnáctiletá Fanča tak v krátkém sledu přichází o všechny své příbuzné, když i její otec Jiří Kvapil krátce předtím zemřel.

Tehdy jí nabídl Jiří Voskovec, že může bydlet u něj v Americe. Jenže umírá dřív, než mohla Zdeňka alias Fanča za ním přijet. Ta pak vyrůstá v rodině učitelky fyziky, přítelkyně Jany Werichové. Vystudovala gymnázium a na vysoké škole kombinaci pedagogika a ošetřovatelství. Později odchází do Švýcarska, kde ještě studuje fyzioterapii a psychologii. Dnes se jmenuje Hulíková, provdala za českého imigranta, s nímž má dcerku Janu, a bydlí v blízkosti Curychu. S herectvím nemá nic společného…

 

V seriálu o zajímavých ženách jste si mohli také přečíst:

Reklama