O Janě Rychterové už jsme v našem magazínu několikrát psali. Tato energická a milá dáma je známou písničkářkou a skladatelkou, svým zpěvem dělá radost dětem i dospělým. A pro děti teď vydala nové cédéčko s názvem Zpívací písničky.

Sešly jsme se spolu nad šálkem kávy v jedné pražské kavárně, jen chvíli poté, co Jana pokřtila své nové cédéčko pro děti. A tak byla první otázka jasná.

jana

Jana Rychterová (vpravo) s Terezou Kostkovou, která pokřtila nové CD

Cédéčko je pokřtěné. Jaké to bylo?
Naprosto úžasné! Byla tam spousta dětí (odhaduji tak 120) a myslím, že byly nadšené. Zpívalo se, vystupoval se mnou kolega Ruda Papežík, cédéčko pokřtila Terezka Kostková, dětem jsme pouštěli klip k písničce o levhartech, která se jmenuje Píseň pro levharta, děti zpívaly... Všechno se zkrátka povedlo. Nakonec jsem se tam zdržela déle, než jsem plánovala, mám to tak vždycky. Když se něco líbí, člověku se nechce z pódia.

Nazpívala jste 19 písniček. Pro jak staré děti jsou určené?
Asi spíš pro menší děti, ale i ty větší si mohou zazpívat. Písničky jsou koncipované tak, aby si je děti dobře a rychle pamatovaly, vždy se opakuje refrén. Větší děti samozřejmě budou brzy umět i celou písničku.

Přečtěte si také:

Vím, že už jste vydala CD pro dospělé. Tohle je Vaše první cédéčko pro děti?
Vlastně druhé, před více než deseti lety jsem vydala Hrátky s češtinou a dopravní výchovou. To už je dlouho, tehdy jsem učila ve škole, takže jsem nejdřív zpívala a skládala písničky pro svoje školní děti, aby je učení víc bavilo. A zůstala jsem u toho, bavilo to i mě. A teď po 13 letech jsem se donutila k tomu, abych nahrála písně, které už dětem dlouho zpívám. A zpívám jim hrozně ráda.

Jak dlouho trvalo nahrání cédéčka?
Samotné nahrávání moc dlouho netrvá, ve studiu jsme byli tak týden, natáčení s dětmi jsme zvládli asi za tři dny - obrovsky se mi hodilo, že jsem kdysi vedla školní sbor. Ale písničky, které na CD jsou, vznikaly průběžně za poslední léta, dosud jsem je ale zpívala jen na pódiu.

Jana

Muzika mě baví, říká Jana Rychterová

Stále vystupujete taky s Two Voices, do toho máte další projekty a pořady. Stíháte toho docela hodně.
To ano. Jsem blíženec, takže potřebuju od každého něco a stále nějaké změny a nové nápady, mám ráda nové výzvy. K tomu střídám i publikum, což mě udržuje ve střehu, protože každé publikum potřebuje něco jiného, vystupování pro děti musí být jiné. Já jsem temperamentní osoba a mám ráda interaktivní vystupování, při kterém zapojím do programu i děti. Je to taková příjemná soutěž, kdo z koho. :-) Ale musím vědět, jak ty děti utáhnout, což se dá vycítit docela rychle.

Jano, Vy už jste mnoho let čtenářkou našeho magazínu, jak dlouho už k nám chodíte?
Třináct let. A chodím k vám jako domů. Nikde jinde jsem nezakotvila, k vám jezdím jako na chatu nebo do pokojíčku, kde je mi dobře. A mám tu hodně kamarádek.

jana

Dětem se písničky moc líbí...

Tak to jsou krásná slova, moc děkujeme. Ještě mě napadla jedna otázka - zjistila jsem, že jezdíte na motorce. Jak dlouho?
Ano, jezdím na chopperu. Před pár lety jsem udělala životní kotrmelec a do mého života přišel nový muž, je to motorkář a potápěč. Já jsem k motorce nikdy netíhla, ale když poprvé přijel na motorce, sedla jsem si za něj a cítila se úžasně... Napadlo mě, jak jsem mohla být tak dlouho bez motorky? Začala jsem jezdit taky. Když můžu a je jen trošku počasí, jedu na motorce. A skládám na ní písničky.

Autoři fotografií: Olga Hrušková a Tomáš Tomcany Dohnal

POZOR! SOUTĚŽ PRO VÁS!

Chcete vyhrát nové cédéčko pro děti Zpívací písničky od Jany Rychterové? Je to jednoduché. Stačí správně odpovědět na naši otázku a tři z vás se mohou těšit na výhru! Tak do toho! Je to opravdu jednoduché.

Soutěžit můžete TADY.

Soutěžní otázka: Kdo se v písničce důležitě tváří?

Rada pro vás: najděte si klip k Písničce pro levharta (třeba TADY) a tam se to dozvíte. Odpovídat můžete do pátku 22. 11. do půlnoci.

Stránky Jany Rychterové: www.janarychterova.cz/jana-rychterova

Další zajímavé rozhovory:

cd

Reklama