Jejich byty dělí jen pár metrů společné chodby, oni dva ovšem žijí každý na jiné planetě. Na oné pověstné Venuši a Marsu. Ona - renomovaná psycholožka, on - manažer marketingu. Ale jedno mají přeci společné - toho druhého prostě nemůžou vystát. Jana Paulová a David Suchařípa září v české premiéře francouzského komediálního hitu Ani spolu, ani bez sebe, který s populárními herci nastudovala v Divadle Kalich režisérka Lída Engelová.

Jak asi správně začínáte tušit, příběh se vyvine správným směrem. Pod každodenními slovními přestřelkami a dohady prosvítá cit, který si oba dva zprvu odmítají přiznat...

Jana Paulová a David Suchařípa

Přečtěte si krátké rozhovory s hlavními protagonisty o prolínání mužských a ženských světů, věčné téma, které se nás dotýká každý den...

Rozhovor s herečkou Janou Paulovou

Čím vás hra Ani spolu, ani bez sebe upoutala nejvíce?
Líbily se mi chytré vtipné dialogy i to, jak je současná. Jak umíme být šťastně osamělí u svých laptopů a nedokážeme komunikovat s těmi, s nimiž nás jednoznačně pojí společná chemie.

Podepsala byste ve hře citovaný výrok Marguerite Durasové „Muž a žena jsou nesmiřitelní jedinci. A je to právě tato tolik lákavá nemožnost spojení, která dává každé lásce její velikost.“?
Jednoznačně. Jen se to většinou v životě začne projevovat až po delším soužití. Počáteční přitažlivost, alespoň v mých vzdálených vzpomínkách, tu nesmiřitelnost dokázala zneviditelnit. Naši hrdinové jsou už přece jen dospělí, úspěšní lidé a mají tedy těžce vystavěný, silný obranný val, který se bojí zbourat, aby jejich Ego nebylo pokořeno.

Jana Paulová a David Suchařípa

Souhlasíte s okřídleným rčením, že ženy jsou z Venuše a muži z Marsu?
Já si tak trochu myslím, že jsme jiný biologický druh, jen to z nějakého neznámého důvodu bible i Darwinova teorie popírá.

Jaký jste si vybudovala vztah k profesi své hrdinky?
Po léta ho mám neměnný. Jednou jsem se ocitla se svým milovaným mužem na večírku pořádaném renomovanými psychology. Nutili nás stavět se do různých  společných postojů a poté “ vědecky” hodnotili náš tehdy mladý vztah. Jednoznačně se shodli na tom, že nemá žádnou budoucnost a že je to jen krátká přechodná známost. No a vida, ona už trvá čtyřicet let.

Jana Paulová a David Suchařípa

Umíte si vysvětlit, proč si lidé často ztěžují cestu k někomu, u koho stejně chtějí skončit a jít s ním po té cestě společně?
Je to zase záležitost Ega, lidem často záleží na tom, aby vyhrávali v malicherných slovních přestřelkách, aby se stavěli před jinými v lepším světle, aby dali najevo, jak jsou úspěšní a schopní. Bojí se říct “miluji tě”, aby si nezadali a nebo nebyli náhodou odmítnuti.

Po vašem boku se tentokrát neobjevuje jako tradičně Pavel Zedníček, ale David Suchařípa. Jak zásadní je pro vás jako pro herečku volba hereckého partnera?
S kým hraju, je pro mě na jevišti možná důležitější než to, co hraju. S partnerem, se kterým na sebe slyšíme a máme smysl pro podobný humor, se dá i z průměrného textu udělat dobrá komedie. Navíc s Davidem máme za sebou stovky odehraných repríz komedie Drahouškové, takže už dávno víme, že je nám spolu na jevišti dobře.

Chtěla byste za souseda Davida Suchařípu?
Jasně. A vůbec nechápu, že jím už dávno není.

Jana Paulová a David Suchařípa

Rozhovor s hercem Davidem Suchařípou

Čím vás hra Ani spolu, ani bez sebe upoutala nejvíce?

Hru Ani spolu, ani bez sebe jsem si zamiloval hned po prvním přečtení. Řeší se tam dva světy, dva pohledy na život, a sice ženský a mužský. Nejvíc se mi líbí, že oba pohledy jsou vyrovnané a nenadržuje se ani ženám, ani mužům. Navíc je ve hře mnoho inteligentního humoru.

Jana Paulová a David Suchařípa

Podepsal byste ve hře citovaný výrok Marguerite Durasové „Muž a žena jsou nesmiřitelní jedinci. A je to právě tato tolik lákavá nemožnost spojení, která dává každé lásce její velikost.“?

Nepodepsal. Nemyslím si, že jsme NESMIŔITELNÍ.Jana Paulová a David Suchařípa

Souhlasíte s okřídleným rčením, že ženy jsou z Venuše a muži z Marsu?

Je to docela hezký příměr, ale každý muž má v sobě nějakou dávku Venuše a každá žena dávku Marsu.

Jaký jste si vybudovala vztah k profesi svého hrdiny?

Začal jsem jíst tři jogurty denně!!

Umíte si vysvětlit, proč si lidé často ztěžují cestu k někomu, u koho stejně chtějí skončit a jít s ním po té cestě společně?

Jen kvůli svému Egu. Naslouchejme si a cesta bude společná dřív, než řeknete švec.

Chtěl byste za sousedku Janu Paulovou?

Je to moje tajné přání.

Profil autora

Francouzský dramatik a filmový scenárista Fabrice Roger-Lacan (1966) je pokládán za stálici pařížské divadelní scény, jeho hry se pravidelně setkávají s nadšenými ohlasy, spolupracuje na nich s těmi nejlepšími režiséry (Édouard Baer, Benoît Jacquot, Bruno Chiche aj.).

Komedie La Porte à côté (v českém nastudování Ani spolu, ani bez sebe) měla premiéru v roce 2014 v divadle Théatre Edouard VII. Inscenace s Emmanuelle Devosovou a Édouardem Baerem v režii Bernarda Murata byla oceněna pochvalnými recenzemi a mimořádným diváckým zájmem.

Další představení Ani spolu, ani bez sebe můžete vidět v Divadle Kalich 1. a 20. října 2015.

Reklama