Autorská prvotina herečky a cestovatelky Jany Paulové je vyprávěním o hledání ztracené radosti a vnitřního míru. Během svých cest po Nepálu a Indii se v retrospektivách vrací  do dětství a k lidem i událostem, které ji zasáhly či ovlivnily. Kniha Jak běžet do kopce, s barevnými ilustracemi Adély Svobodové, vychází 1. dubna 2006 v nakladatelství Carpe diem.

Osobitá a nečekaně víceméně duchovně zacílená cestopisně-biograficko-fejetonisticky optimistická prvotina Jany Paulové není z hlediska delšího časového odstupu dalším, jak tomu bohužel často bývá, bezcenným kusem z řady dobových hereckých „breptů“, ale vpravdě poctivým pokusem o krásnou literaturu, zabývající se hledáním toho nejideálnějšího rozpoložení vlastního nitra na cestách světem a také střídmým, nesentimentálním rozvzpomínáním na ty nejbližší z okruhu rodinného i pracovního.

Autorka v drobných, ponejvíce úvahově vystavěných útvarech nahlíží svět a vlastní účinkování v něm s humorem sobě vlastním, propleteným jemným ironickým předivem, v němž se umí vysmát i svým slabostem a nedokonalostem.

Jakousi pomyslnou cestopisnou linii, kterou lze v textu vysledovat, a linii „vzpomínkovou“ tu doplňuje volně se oběma proplétající ještě část třetí, a možná nejvíce překvapivá: linie volných esejistických úvah a básní. Tady se Jana Paulová odhaluje citově skoro až na dřeň. A činí tak s nadhledem a lehkou, záviděníhodnou graciézností. Její knížka, s láskou hýčkaný prvorozenec, je tak najednou skutečně o něčem podstatném. Je vybavena i mimořádně výtvarně. Vychází totiž s půvabnými barevnými ilustracemi autorčiny dcery Adély Svobodové.

 

Autor Jana PAULOVÁ / Název JAK BĚŽET DO KOPCE / Nakladatel CARPE DIEM / ISBN 80-86362-63-9 / Rok vydání 2006 / Počet stran 152 / Formát 12,5 x 19,5 cm / Vazba váz. / Cena 239 Kč

 

 

Soutěžit o knížku můžete TADY.

Reklama