shutterstock-283667042.jpgFoto: Shutterstock

„Můj čtrnáctiletý syn Jirka to má absolutně na háku. Cloumá s ním puberta, takže doma zažívám peklo. Na školu úplně kašle. S učebnicí a připojeného na online výuce jsem ho viděla možná prvních čtrnáct dní, teď už podle mě nic nedělá. Přitom je v osmé třídě, takže ho příští rok čekají přijímačky. Celé dny hraje na počítači hry s kamarády nebo se courá po venku. S manželem jsme rozvedení a já chodím do práce, takže ho nemám vůbec pod kontrolou,“ svěřuje se Jana.

Ta nemá podle svých slov na syna žádné páky, kterými by ho donutila k učení. Celý den je v práci a nemůže dohlížet na to, co syn dělá. Zákazy stejně nerespektuje, a tak je to u nich doma jedna hádka za druhou. Jana navíc chodí unavená z práce, takže ani nemá sílu na to, aby se každý den několik hodin dohadovala se vzpurným puberťákem.

„Už se se mnou spojila jeho třídní učitelka, ale nevěděla jsem, co jí mám říct. Nechtěla jsem přiznat, že syna nezvládám, tak jsem si vymyslela, že máme zdravotní komplikace v rodině. Nejhorší je, že podle ministerstva školství nemají učitelé při hodnocení na konci roku k online výuce moc přihlížet, takže Jirka moc dobře ví, že mu asi pětky nehrozí. Jakou má mít teda motivaci k učení?“ ptá se Jana, která se bojí o synovu budoucnost.

Reklama