Není třeba vysvětlovat, že pro každého z nás může mít pohodová dovolená docela jinou podobu. Svou podobu má každý ve své hlavě, proto není nutno ani desítky různých dovolených popisovat. A čím je tato podoba dána? Kdo, nebo co na ní má vliv? Řekněme, že je ovlivněna řadou faktorů. Můžete teď namítnout, že to zní jako část přednáškového bloku studijního oboru rekreologie.

Než se dostaneme na pohodovou dovolenou, pojďme si nejprve ujasnit, co je samotný pojem „dovolená". Předpokládám, že málokdo za dovolenou považuje volný čas trávený na návštěvě u tchyně. Je to především čas, kdy nemusíme do práce. Nezní to báječně? Možná. Avšak nelze si pojem vyložit jako běžný víkend, kdy do práce také vstávat nemusíme. Definovat budeme muset konkrétněji. Je to tedy doba, kdy nemáme žádné pracovní povinnosti, nejen v zaměstnání, ale také doma. Je to dáno i tím, že o dovolené není radno zdržovat se doma. A kde tedy? Já za místo pro dovolenou považuji každé takové, které je mi tak trochu cizí, tak trochu vzdálené a současně blízké. Na dovolené by měl mít člověk možnost si „něco dovolit", ať již odpočinek u knihy, u řeky, u moře, ale i u té nejmenší louže, pokud ho to zkrátka bude bavit, bude tam rád, a to ať už sám, nebo s někým, koho má rád a on má rád zase jeho, nebo ji... Může si tedy dovolit v prvé řadě selekci, s kým pojede, jak pojede, co tam budou dělat. Někdy je to horší s tím, kam se pojede, protože cíl může být pod vlivem faktoru financí. Nějaké otázky? Výborně. Zbývá již krůček k pohodové dovolené.

V představě mám asi takovýto obraz: přírodní prostředí, je mi jedno, jestli les, louka, hory, rybník, potok nebo moře, dobré počasí, s lidmi, kteří mne berou takovou, jaká jsem, a já je beru stejně tak, neřešíme problémy všedních dnů, maximálně problémy přítomných momentů - jako třeba puchýře na patě, mám možnost si zaplavat, projít se, vidět něco nového, nebo jen něco, co jsem dlouho neviděla, netlačí mne čas, nikam nespěchám, můžu se svobodně rozhodnout, budu-li pracovat - třeba že na zahradě, nebo nebudu. Pár milých vzpomínek zvěčním fotografiemi, pár pohlednicemi. Jako suvenýr si přivezu lehce opálenou kůži a špinavé prádlo, které mi při návratu připomene, že už jsem zase doma.

Reklama