S naprostou grácií se pohybuje žádaná modelka, Miss 2004 Jana Doleželová (27), na mole při módních přehlídkách. Působí klidně a sebevědomě. Ve skutečnosti je ale strašná trémistka.

„Trémou trpím od dětství. Hrála jsem deset let na piano a při každém vystoupení mi nervozitou ztuhly prsty. Dokonce se mi párkrát stalo, že jsem měla i takzvané okno. Přitom jsem skladbu doma uměla zahrát bez chyby, i kdyby mě o půlnoci vzbudili,“ prozrazuje na sebe.

V současné době tančí Jana v televizní soutěži StarDance. Kromě tanečních kroků a různých variací se v podstatě snaží zvítězit i nad svým stále stejným problémem.

„První přenos byl pro mě nejtěžší. Krůček po krůčku však dělám pokroky. Je to logické, zvyk je železná košile. Při třetím přenosu, kdy jsme tančili tango, jsem už zčásti trému pokořila. Když budu mít možnost tančit v dalších kolech, možná se otrkám. Pokud se mi totiž podaří zapomenout na kamery, tak si tanec užívám opravdu se vším všudy,“ říká Jana Korzu.Byť je lékárnicí, lék na trému nemá

Jana, která je vystudovaná doktorka farmacie a v lékárně pracuje, aby měla patřičnou praxi, velmi lituje, že lék proti trémě zatím ještě nikdo nevymyslel.
V lékárně radím a poskytuji léky na spousty neduhů, ale na trému medikament nemáme. Škoda, určitě by se našlo víc lidí, kterým by takový přípravek přišel vhod,“  stýská si Jana.
A jak s trémou bojuje?
Před vystoupením si protahuji tělo a trochu se rozhýbávám, aby se prohřály svaly a nebyly ztuhlé. Někdy zkouším i dechová cvičení. Krom toho si říkám, že když náhodou spadnu, bude to sice nepříjemné, ale komické. Tak aspoň pobavím diváky. Smích léčí, ať se tedy diváci u televize zasmějí,“  žertuje Doleželová.

Reklama