S Janou jsem se seznámila díky společnosti STOB (STob Obezitě), pro kterou občas pracuji a kde ona působí jako lektorka. Naše dnešní povídání však nebude pouze o hubnutí, jak by se dalo předpokládat, ale tak nějak o životě a hlavně o tom, že nikdy není pozdě na nějakou přínosnou změnu.

Než přejdeme k rozhovoru, musím vám ještě prozradit, co si myslím o krásném příjmení sympatické Jany. Vždy ve mně totiž vyvolá spokojený úsměv, neboť Jana je skutečně DIVOKÁ, pokud si pod tímto slovem představíme akční ženu, pro kterou nic není problém, resp. žádného problému se nezalekne a vrhá se do něj se svou příznačnou divokostí. Tak to jen tak na úvod.

Jana Divoká, foto: Milena Eli Lapková

Jano, pojďme hned k té nejnovější změně v tvém životě. Po letech práce s lidmi, kteří bojovali s kilogramy navíc, jsi nyní začala svůj čas věnovat také organizaci RespektoON. Proč zrovna RespektON? A jak k tomuto posunu došlo?
Vzhledem k tomu, že pracuji především s rodinami s dětmi, které mají nadbytečné kilogramy, nebo je jídlo jakýmsi „rodinným problémem“, cítila jsem potřebu začít se nějak více orientovat v oblasti rodinné terapie. Nastoupila jsem psychoterapeutický výcvik v systemické a rodinné terapii a v jeho průběhu vznikla myšlenka vytvořit komunitu stejně smýšlejících lidí, kteří chtějí pomáhat lidem v obtížných situacích, aby se prezentovali pod společnou hlavičkou. A tak vznikla terapeutická a poradenská komunita RespektON (tedy respekt „zapnutý“), jejímž mottem je především respekt k individualitě klienta, k jeho radostem a starostem, ale i s respektem sama k sobě.

To je krásná myšlenka. RespektON. Jak bys stručně představila její hlavní náplň?
RespekON sdružuje terapeuty, poradce, pedagogy, kouče a další odborníky, kteří poskytují služby v oblasti individuální pomoci lidem, kteří prožívají nějaké životně těžké období, nebo se chtějí věnovat osobnímu rozvoji. V našem týmu jsou lidé, kteří pomáhají dětem i dospělým v mnoha oblastech života. Cílem komunity je ukázat lidem, že jít na „terapii“ nebo k poradci, koučovi není známka osobního selhání. Chápeme naši službu jako jakousi „léčbu slovem“. Lékař předepíše antibiotika, našimi antibiotiky jsou slova a rozhovor s klienty. Snažíme se, aby tato léčba slovem klienta co nejméně bolela a přinesla do jeho života kýženou změnu. Naši poradci působí v několika městech a poskytujeme i poradenství a terapii po skypu. 

Vystudovala jsi pedagogickou fakultu UK a hodně ses ponořila také do výcviku v metodice kognitivně behaviorální psychoterapie obezity. Jaký je tvůj osobní názor na to, proč tolik lidí bojuje s nadváhou?
Určitě je to zejména změnou životního stylu. Věřím, že vše se vším souvisí a velkou roli proto hrají jak tělesné dispozice, tak i psychika. Často se mi v mé poradenské praxi potvrzuje, že lidé sahají k jídlu – tedy k základní životní potřebě, když  je ohrožena některá z jejich vyšších životních potřeb – tedy například bezpečí, nebo se člověk necítí nějakým způsobem přijatý. Cílem poradce nebo terapeuta pak je, aby se člověk – kromě změny životního stylu - také zamyslel nad tím, čím pro něj jídlo je, co mu nahrazuje. Hledáme pak s klientem cesty, jak naplnit jeho vyšší potřeby jinak než jídlem.

Jana Divoká, foto: Milena Eli Lapková

S Ivou Málkovou, se kterou jsme si na Zena-in.cz už také povídali, jste založily před lety občanské sdružení Hravě žij zdravě o.s., jehož hlavním posláním je podpora prevence a léčby dětské obezity. Jakou roli v tom sehrálo to, že jsi sama matka?
Předem bych ráda řekla, že si vážím dlouholeté spolupráce s Ivou Málkovou, která pomohla obrovskému množství lidí k tomu, aby se cítili v životě dobře. Po jejím boku jsem se toho mnoho naučila a jsem jí za mnoho věcí velmi vděčná. Jsem ráda, že jsem lektor společnosti STOB. a i když jsem se nyní vydala tak trochu vlastní cestou, neustále spolupracujeme a věřím, že budu u zrodu dalších užitečných aktivit, jako bylo i občanské sdružení Hravě žij zdravě, které vzniklo zejména pro podporu prevence a léčby dětské obezity. Spíše než tím, že jsem matka dvou super „Divokých“  kluků (Jirky 14 let a Járy 4 roky), byla hybnou silou těchto aktivit v oblasti léčby a prevence dětské obezity, resp. rodinné terapie, moje „kantorská duše“ ovlivněná osobní zkušeností „tlustého“ dítěte. Ale samozřejmě, že se snažím jít příkladem a doma některé zásady, které radím klientům, uplatňuji. Potvrzuje se však, že není dobré „terapeutizovat“ svou rodinu. Nějak moc to nefunguje. Doma jsem především maminka se vším, co k tomu patří – tedy i chybami, nedůslednostmi, ale na druhé straně si díky práci leccos uvědomuji a snažím se kluky vést ke zdravému sebevědomí a tomu, aby si uměli jít svou vlastní cestou.

V současné době se hodně mluví o tom, že nemoci mají své duchovní příčiny. Jaký máš názor na tuto věc, a pokud je tedy obezita nemoc, souhlasíš s jejím výkladem touto teorií?
Přečetla jsem spousty knih, které se týkají duchovna, osobního rozvoje, ezoterična, a to zejména proto, že tyto knihy hodně čtou i klienti. Chci být,  jak se říká, „v obraze“. Naše tělo je jako hodinový strojek. Zuby koleček do sebe zapadají a otáčí jedno druhým. Když se jedno kolečko porouchá, ovlivní to ta další. Psychika je velmi mocná, a pokud jsme v nepohodě, lidský hodinový strojek také nefunguje, jak má. Někdy se zpožďuje, jindy zrychluje, někdy řve nahlas budík, i když jsme to tak nechtěli, a v nejhorším případě přestane fungovat úplně.  A toto lze přenést i na oblast obezity.

Já to osobně mám tak, že by člověk měl především věřit sám v sebe. Hledat v sobě zdroje pro řešení situace. Neodkládat problémy, řešit je. Nezřídka se mi vyplatilo překonat strach z diagnózy a důvěřovat lékařům, nebo překonat pocit selhání a poradit se s psychoterapeutem nebo koučem.

Děkuji za rozhovor, díky kterému se třeba mnohé z nás rovněž posunou někam logicky dál, a přeji, ať se ti daří.

Foto: Milena Eli Lapková

Kontakt na organizaci RespektON

Přečtěte si také:

Reklama