S Janou Černotovou z Frýdku-Místku jsem se seznámila na semináři hormonální jógy, který měla v Praze a na který mě dovedla zvědavost a potřeba zkusit se svým tělem něco nového. Poseděly jsem pak chvíli u dobrého jídla a než jí jel vlak na Moravu, stačily jsme probrat život horem dolem.

Určitě také znáte ten pocit, kdy se vidíte poprvé v životě s úplně cizím člověkem a během chvíle máte pocit, že se znáte léta, že se na spoustu věcí díváte stejně. A právě to se mi přihodilo i s Janou. Nic není náhoda, a tak mi hned bylo jasné, že s ním musím udělat rozhovor pro Žena-in.cz, abyste se seznámily nejen s ní, ale také s hormonální jógou, kterou jako jedna z mála lektorech jógy u nás propaguje.

Jana Černotová

Jano, vím, že se józe jako takové věnuješ od dětství a stále díky ní objevuješ zázraky života. Vzpomínáš si ještě na první setkání s ní?
První setkání proběhlo, když mi byly necelé 4 roky, ještě jsem nechodila do školky. Tatínek jógu praktikoval a snažil se mne k ní přivést. Zkoušeli jsme spolu různé cviky, já obdivovala jeho pozice, pozorovala jsem různé techniky. Zkrátka malá holka, co vzhlíží, jak je ten tatínek šikovný, a láká ji to vyzkoušet. Navíc mi to přišlo jako velmi zajímavé a naprosto odlišné od čehokoliv, co jsem viděla ve sportu. Semínko bylo zaseto, ale ta správná chvíle, kdy jsem józe propadla, přišla až později. V dospívání.

Přitom dospívání je mnohdy pro mládež obtížné vydržet u jakékoliv sportovní aktivity. Mohla bys nějak stručně připomenout její pozitiva v tomto pro mnohé dívky náročném období?
Zhruba do gymnázia jsem vyzkoušela všechno možné, různé sportovní aktivity, ale pochopila jsem, že chci něco, co mohu praktikovat doma, ať nemusím nikam docházet, neboť jsem se cítila vytížená studiem. A hlavně něco, co bude působit komplexně, na mé tělo i mysl a poskytne mi osobní rozvoj a snad i odpovědi na hlubší otázky života. A to je vlastně i odpověď na tvou otázku. Tohle vše mi jóga poskytla a ještě mnohem víc, klid, vnitřní pohodu, schopnost koncentrace, nadhled, zvládat stres. Jóga je prostě život.

Tak už tomu rozumím. A vzpomínala jsi, že také v dospělosti ti jóga hodně pomohla a že po určitém problematického období ve svém životě ses rozhodla pro radikální změnu a zkusit se jógou tzv. živit, tj. dělat ji na plný úvazek. Co bys v této souvislosti vzkázala ženám, které jsou třeba v podobné situaci, řeší si svůj život, touží po změně, která by je posunula, ale logicky se bojí opustit práci, která je sice moc nenaplňuje, ale platí jim složenky, kterých je zvlášť s malými dětmi vždy více než dost...
Když se ohlédnu, musím říci, že se neustále překvapuji, jak jsem to zvládla (smích). Současně je ale potřeba upřímně dodat, že to neznamená, že bych nepociťovala strach či obavy. Ty přirozeně byly. Jde spíše o to, jak je zvládnout. Tu sílu čerpám z jógy, která mi poskytla možnosti psychohygieny a naučila mě, jak si důvěřovat, uvědomit si, kdo jsem a co cítím. Náš svět ale nabízí i jiné způsoby, psychoterapie, koučování, jen je využít.

Jana Černotová

Co tedy vzkázat? Život je ovlivněn strachem, člověk pak nejedná přirozeně. Změně se člověk musí otevřít a naladit se na tvůrčí vlnu, kreativní období. Tvoříme přece svůj život. Dopřát si čas, přemýšlet o sobě a hledat odpovědi, kdo jsem a kam směřuji. Chce to nalézt oporu sám v sobě, věřit si a konat, dát sám sobě šanci dělat to, co člověk chce, protože to je od srdíčka, autentické. A tohle lidé vycítí a podporují váš záměr. Jsme to my, kdo si tvoříme svůj život. Ostatně už Budha říkal: „Jsme to, co myslíme. Vše z toho, co jsme, vzniká s našimi myšlenkami. Myšlenkami tvoříme svět.“ Odvahu.

Pojďme nyní konečně k té hormonální józe. Je výrazně jiná než jóga, kterou tady běžně známe. Vymyslela ji zkušen lektorka Dinah Rodriguez, která ji na sobě léta zkoušela, a sama ji také školí. Co sis pomyslela, když jsi poprvé lekci hormonální jógy viděla, resp. absolvovala?
Když jsem ji poprvé absolvovala, uvědomila jsem si, že je to přesně to, co hledám. Rychlé, energizující, dynamické. Přesně pro ženy, pro ženy angažované v práci, doma, s dětmi. Cvičení na 30 minut. Logická, systemizovaná sestava, kde se můžete plně soustředit na sebe a prožívání. Antistresové. A přesně zacíleno na ženský hormonální systém. Okamžitě jsem cítila, jak se ozvaly moje vaječníky a tuto zpětnou vazbu mám dnes i od svých klientek, které mnohdy z důvodů obtíží tento pocit delší dobu neznají. Osobně jsem hledala něco pro sebe, abych působila preventivně, výhledově, jako matka dvou dcer a pro klientky svého centra, které můj zájem tak trochu iniciovaly. Chtěly něco jógového, co by jim cíleně pomáhalo řešit jejich gynekologické obtíže. Hormonální jóga mě nadchla.

Jana Černotová

Jak vlastně probíhalo školení v zahraničí a co si o hormonální józe myslíš dnes, když už ji nějakou dobu cvičíš a můžeš tak pozorovat účinky na svém těle a tvých klientek...
Školení jsme absolvovala u Dinah ve Vídni. Výuka byla více úrovňová a jen pro učitele jógy se stanovenou praxí. Student musí prokázat nejen teoretické znalosti z oblasti jógy, anatomie, fyziologie, ale především praxi. Dinah je přísná lektorka, která si potrpí na detaily provedení a důsledně přezkouší vaše lektorské dovednosti. Pokud není přesvědčena o vašem projevu, rozloučí se, druhá šance za rok.

Setkání s ní pro mě bylo nesmírně obohacující, celoživotně se s manželem józe věnují. Uvážíme-li, že ji bylo 86 (a já mám v tomto věku babičky) bylo to setkání s neobyčejně dynamickou, pohodovou dámou, z níž sršela ženskost i optimismus. Živý důkaz toho, že hormonální jóga revitalizuje, omlazuje a nabíjí energií.

Výsledky, o kterých jsi nám vyprávěla na semináři, zní mnohdy neuvěřitelně...
Co se týká účinků, všechny ženy hovoří o tom, jak je hormonální jóga nabíjí, cítí rozdíl, s jakou energií disponují, a jsou schopné lépe zvládat svůj denní program, popř. se restartovat po příchodu z práce. Mají více optimismu, cítí se radostněji, a to se pochopitelně promítá do vztahů. Často mi o tom ženy píší, jak se zlepšil jejich partnerský i intimní život, jak jim kolegové v práci říkají, co že to dělají, že úplně září, jak i teenageři doma lépe reagují. Zlepšuje se jejich pleť, kvalita vlasů. Pociťují úlevu od PMS, nastolují pravidelnost v menstruaci, ovulují a rodí se nám miminka navzdory nejrůznějším diagnózám. Zralé ženy pak oceňují odstranění obtěžujících návalů a nočního pocení.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se s hormonální jógou daří život i našim čtenářkám, které se jí rozhodnou vyzkoušet.

Přečtěte si také:

Reklama