Dvaatřicetiletá herečka Jana Bernášková, maminka dvou dětí - sedmileté holčičky Justýnky a sedmiměsíčního chlapečka Thea, je na mateřské dovolené. Zatímco těhotenství pro jednu z hvězd divácky úspěšného seriálu Vyprávěj nebyla zrovna procházka růžovým sadem, mateřství si nakonec užívá. „Miluji neděli ráno, když se nikam nemusí a všichni ležíme doma v posteli a děti přes nás lezou a smějí se,“ řekla nám v rozhovoru štíhlá blondýnka.

Jste na mateřské se sedmiměsíčním synem Theodorem. Jak si užíváte druhé miminko?
Užívám si ho, jak nejvíc to jde. Tím, že je to druhé dítě, tak mě netrápí tolik pochybností a stresů, jestli věci okolo miminka dělám správně. Vím, že je dělám, jak nejlépe dovedu. A tím, že Theo je pohodář, který je neustále dobře naladěný a tváří se velmi spokojeně, tak mu asi má péče mu vyhovuje. Co víc si přát než usměvavé mimi.

Dceru jste porodila v pětadvaceti, syn se vám narodil ve dvaatřiceti letech. Rozdíl sedmi let. Byl nějaký rozdíl mezi prvním a druhým těhotenstvím? Užívala jste si ho víc?
Já si těhotenství moc neužívala, ani jedno. Být v jiném stavu mi nedělá na psychiku moc dobře. Ty hormony mě vnitřně rozhazují, stahují mě do chandry, která se musí jen vydržet. Nic na to nezabírá. A mně to naštěstí s porodem vždycky skončilo. A jestli byly nějaké rozdíly mezi prvním a druhým těhotenstvím? Tak byly. S Theodorem jsem více přibrala a taky asi do pátého měsíce pořád zvracela. I šestkrát denně. A psychicky mi bylo daleko hůř. S Justýnkou jsem byla mladší a v dobré kondici, takže mě bříško až tak neomezovalo a celá jsem byla taková rychlejší.

jana

Prvorozená dcera už je velká slečna. Je hodná, nebo s vámi nějak diskutuje?
Justýna je lvice a nenechá si nic líbit. Diskutuje neustále a poměrně hodně intezivně prosazuje svou. Když něco chce, tak se jen tak nevzdá. Takže na sebe narážíme poměrně často, ale já to beru jako výzvu. Učit se nové věci. Např. být trpělivější - a taky pořád hledám nové cesty její výchovy. Každé dítě je jiné, a proto potřebuji najít tu správnou míru cukru a biče. Jelikož rozmazlovat je jednoduché, ale to pak máte doma nezvladatelné dítě a v životě to pak má moc těžké. Navíc se pomalu připravuji na pubertu, tam ten kolotoč teprve začne.

To se máte na co těšit. A jak to má ve svém věku s módou. Je to malá parádnice?
Ale to víte, že ano, ale jen chvilkově. Oblíbí si občas nějakou kabelku nebo sukýnku, a tu pořád nosí, ale co jí k tomu nachystám, jí je jedno. Často se ještě obléká do kostýmu princezen a moster high.

Jaká je starší dcera ségra?
Báječná. Ze začátku žádného sourozence vůbec nechtěla. Bylo to pro ni těžké. Hrozně se bála, že na ni zapomeneme a že ji nebudeme mít rádi. Když jsme ji ujištovali, že to tak nebude, že máme v srdci dost místa pro obě děti, tak se uzavřela a nechtěla se o miminku ani bavit. No a když se poprvé viděli, tak se do něj zamilovala na první pohled, a tak to už zůstalo. Theo je zase vděčný za každou hru, kterou vymyslí. Pořád se směje, každé kravince, kterou udělá, a výská, už když ji vidí.

jana

Jakou, nebo po kom, mají vaše děti povahu?
Justýnka vypadá jako já, ale vnitřním myšlení je spíše po tatínkovi. Má zvlátní spojení vět, otázek i humor. Posledně se třeba ptala, jestli mají v Americe dobré porodnice, a když jsem se jí ptala, proč to chce vědět, tak si zrovna plánovala, jak prožije příští život, a chtěla mít hezký a bezpečný začátek. A u Theodora je to ještě příliš brzo. Je to milej, klidnej sympaták, takže je asi po manželovi. I když nemá ještě ani sedm měsíců a už sedí, a dokonce i klečí a vylézá nám z postýlky, takže to bude asi rychlonožka zase po mně.

Plánujte ještě další díte, nebo jste Theodorem skončili?
No uvidíme. Ted prožívám takové euforické období a myslíme si, že ještě jedno dítě by bylo ideální, ale uvidíme, co přinese čas. Jelikož bychom další dítě chtěli s větším rozestupem. Justýnka a Theo jsou od sebe o sedm let a sedm hodin, a to přesně. A musím říct, že věkový rozdíl je skvělý. Chci si Thea opravdu užít. Celé to miminkovské i batolecí období, které tak rychle uteče.

Jste s dětmi doma? Baví vás to?
Theo je malinký, takže doma jsem, jen občas si odskočím na focení, rozhovor nebo podpořit fond Sidus, který pomáhá nemocnicím s koupí zdravotních přístrojů pro dětské pacienty a poslední rok pomáhá už i přímo konkrétním dětem, které potřebují pomoc s náklady na svou léčbu. Takže takové malé odskočení mezi dospělé mě vždycky nabije. A už se zase těším na své děti. Ale asi bych nevydržela být tři roky doma, jen s malým, a nic jiného nedělat. Ke svému životu potřebuji být kreativní a pořád něco vymýšlím.

jana

Co vás s dětmi nejvíc baví dělat?
Nejraději je mazlím!! Miluji neděli ráno, když se nikam nemusí a všichni ležíme doma v posteli a děti přes nás lezou a smějí se. To mám pocit, že je nejvíc.

Čím vás dokáží vaše děti vytočit?
Tak Theo je zatím malinký, takže ničím, ale Justýnka je hádavá a paličatá. A emočně taková nášlapná, takže někdy jí přeletí něco přes nos a začne se urážet, vykřikovat na mě, a pak se válí po zemi. Často vůbec netuším, co se jí stalo. Ale vím jediné, že zato můžu já! Tak to je vyčerpávající.

Jak o sebe pečujete? Změnil se po porodu vašich dětí způsob, jakým se oblékáte?
Změnilo se toho poměrně hodně. Nosím neustále tepláky, jsem bez make-up a na hlavě mám pořád jen zamotaný  rychlodrdo... a péče je jediná, a to sprcha, kterou miluji. Sprchuji se dlouhé minuty a užívám si tu chvíli jen pro sebe.

Mě třeba mateřství změnilo, cítím se víc žensky, okolí říká, že jsem „rozkvetla“. Jak to máte vy? Cítíte to podobně?
Nevím, jestli jsem vykvetla, ale jsem štastná. A myslím, že je to na mně vidět. Po porodu jsem se dostala do takové příjemné euforie, a ta se mě pořád drží. Vím, že prožívám jedno z nejhezčích období svého života, takže i když v teplácích, ale žiji naplno.

Pracujete teď na něčem? Točíte?
Hraji představení Včera tě zabiju v Karlínském divadle a na jaře bych měla začít natáčet nový seriál, který bohužel ještě nemůžu prozradit. Ale moc se těším, a o to více si užívám to domácí válení a pomalé tempo s miminkem.

Foto: Lukáš Cetera

Reklama