První příspěvek k dnešnímu tématu, včetně fotografií, přišel od čtenářky s nickem jana.12345678. Její vzpomínka voní po knihách z rodiného bohatství.

Památky po (pra)rodičích

Vzhledem k tomu, že jsem měla pouze jednoho prarodiče, dědu, je pro mě celý náš rod opředen tajemstvím a představami, které se mi občas honily hlavou ve formě jakou povahu asi měli, co je bavilo, ...

Proto miluju staré knihy. Jak jsem byla malá, v pokoji vedle dětského pokoje, byla stará skříň plná knih. Sotva jsem se naučila číst, vzala jsem si stolek, sedla si k ní a prohlížela knihy. Některé byly souborem časopisů z 20. a 30. let, některé náboženské a další, které nejvíce poutaly mou pozornost, byly beletrie.
Objevila jsem tam spoustu válečných románů, červenou knihovnu, ale i dobrodružné příběhy.

Vždy jsem si jednu z nich vybrala, ulehla s ní do postele a nechala se unášet příběhem a do dějů hlavních i vedlejší postav. A protože to byly knihy většinou po stařenkách, některé z nich byly psány ještě prvorepublikovou češtinou, která měla své kouzlo.

Dnes už si nevzpomínám, co se se všemi knihami stalo. Zda je rodiče schovali do krabic v podkrobí nebo skončily na jiném místě. Ale jsem moc ráda, že jsem si jednu knihu schovala. Jmenuje se Vranka a je to životopis koně z roku 1896. K ní jsem nedávno dostala po dědovi malou modlitební knihu po stařenkách s názvem Víra, naděje a láska z roku 1893. Kdykoliv se na ně podívám, připomene mi to dětství a objevování rodinného bohatství ve formě knih.

jana.12345678

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

janajedna

janadva

_____________________

Teda tu skříň bych chtěla otevřít s vámi! Miluju knihy a miluju historii - asi bych se od té vaší skříně ani neodtrhla.
Děkuji za milý příspěvek i zaslání fotografií.
Mějte se moc hezky
Saša

Téma dnešního dne: Památky po (pra)rodičích

  • Máte doma nějakou památku po mamince, po babičce, po tatínkovi, po dědečkovi, po tetě, pratetě…, na kterou nedáte dopustit?
    A nemusí jít o velké věci. Ale třeba i o prstýnek, náramek, knihu, památník…

Pište a klidně posílejte i fotografie (nejvýš dvě)
Budu se těšit

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: Kriminálním románem autorky Gillian Flynnové: Temné kouty a k tomu přidáme i antiperspirační krém Rexona.

ddddd

Reklama