Vážené čtenářky, dovolte mi, abych Vám představila jednoho z nejvýraznějších zpěváků české swingové scény, Jana Smigmatora. Před pár dny jsme se sešli v příjemné kavárně v centru Prahy a zabředli do dvouhodinového rozhovoru, jehož výsledkem se můžete nyní, milé ženy-in, pokochat…

fwerfq

Jan Smigmator a Karel Gott po historicky prvním společném duetu, Praha 2014
FOTO: Mirek Šmikmátor jr.

Milý Honzo, jsem velmi ráda, že sis na mne udělal čas, i přes svůj nabitý program! Dovol mi tedy první otázku: Jaká byla tvá cesta ke swingové hudbě?
Děkuji ti za milé přivítání, velmi mne těší! A teď k tvé otázce: stejně tak jako většinu z nás formují rodiče, nebylo tomu jinak u mne. Rodiče mne formovali, pokud jde o hudbu, právě tímto směrem. Můj táta je velkým hudebním fanouškem poslouchajícím jazz, swing, blues, a moje maminka taktéž, navíc dříve tancovala a zpívala ve folklorním souboru Vysočan. Mně i bráchovi se tak tomuto hudebnímu vzdělání dostávalo již v útlém dětství. Podepsalo se to na mně, jak vidno, úspěšně. Už kolem desátého roku jsem si řekl, že bych chtěl být zpěvákem.

Měl jsi jako dítě nějakou hudební průpravu?
Ano, především ale folklorní. Zpíval jsem totiž v dětském horáckém souboru Kvíteček v Telči, odkud pocházím. Už v tuto dobu bylo znatelné, že nejsem příliš pohybově nadaný, a tak jsem zpíval sóla. A ten pocit, který jsem pravidelně prožíval, když jsem předstoupil před publikum, ten jsem miloval už jako čtyřletý. Má vystoupení dojímala řady maminek, babiček a dědečků – malý roztomilý Honzíček zpívající lidové písně… tomu nešlo odolat (smích).

Říkáš, že jsi zpíval předně lidové písně… a co swing?
Tak v deseti letech jsem začal pomalu koketovat s jazzem. Tehdy se zpěvák Láďa Kerndl vrátil zpět do Česka a já ho slyšel zpívat na jazzovém festivalu na hradě Roštejně, který pořádal můj táta. Pamatuji si, že jsem seděl v první řadě a byl jsem jeho vystoupením naprosto fascinován. Obdivoval jsem jeho dokonalou komunikaci s publikem – tento večer byl pro mne spouštěcím mechanismem. Prostě jsem věděl, že jednoho dne budu taky zpěvákem! V té době mi Láďa Kerndl zaslal své nahrávky, které jsem si foneticky přepisoval a poté je zpíval, neuměl jsem moc dobře anglicky, což bylo velmi vtipné, ale nestyděl jsem se – zpíval jsem, jak se dalo.

ršr

Jan Smigmator a Dasha při jednom ze společných vystoupení, Kolín 2012
FOTO: Archiv JS

Prakticky všechny tvé písně jsou zpívané v anglickém jazyce, můžeme tě někdy slyšet zpívat i v naší rodné řeči?
Občas ano. Spousta swingových evergreenů byla přetextována do českého jazyka, ale problémem je, že tehdejší české texty absolutně neosloví mladého posluchače. Swingové písně, které zpíval například Karel Hála, jsou úžasné a já je miluju, ale znějí v dnešní době přece jen poněkud archaicky. Anglický jazyk pokládám za nadčasový. Dokážeme jím oslovit co možná nejširší spektrum posluchačů. Zpěvákovo pole působnosti má tak navíc i zahraniční přesah, a nemusíte končit na Rozvadově (úsměv). Ale s psaním českých textů v poslední době taky trochu koketuji, takže se posluchači určitě dočkají.

Zůstaňme ještě chvíli u tvé osoby, kam se ubírala tvá studentská léta?
Po základní škole jsem z Telče odešel do Prahy, kde jsem vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě jazzové zpěvačky Evy Svobodové a muzikálového zpěváka a herce Josefa Štágra. Pamatuji si, jak jsem byl nadšen, když jsem vstoupil do reálného studentského života v Praze. Miloval jsem pohled na Pražský hrad, který se mi v průběhu výuky naskýtal. Jakožto kluk z menšího města jsem si všechny kulturní náležitosti hlavního města velmi užíval.

rwe

Křes CD Swing Is Back, Jan Smigmator a kmotři alba: František Soukup, JS, Petr Nárožný, Jitka Zelenková, Dasha, Praha 2013
FOTO: Milan Linhart

Naše čtenářky tě mohou též velmi dobře znát z Dvojky ČRo, kde již druhým rokem moderuješ společně se zpěvačkou Dashou hudební pořad Klub Evergreen. Jak tento nápad vznikl?
Vždycky jsem toužil mít svůj vlastní rozhlasový pořad na Českém rozhlase. Je to prakticky můj splněný sen. Vše vzniklo takto: V roce 2011 jsem k příležitosti 85. narozenin zpěváka Tonyho Bennetta, který je mým velkým vzorem, zorganizoval na Staroměstském náměstí koncert Pocta swingu, na kterém společně se mnou a Big Bandem Gustava Broma vystoupila řada známých česko-slovenských osobností – jako například Karel Gott, Felix Slováček, Peter Lipa, Jitka Zelenková a další. Zkrátka ti, co stejně jako já milují Tonyho Bennetta. Jakožto mediálního partnera jsem tenkrát oslovil právě ČRo 2. V rámci organizace koncertu jsem měl osobní schůzku s tehdejším šéfredaktorem Jaromírem Ostrým. Na ten den, kdy jsme se sešli, si pamatuji jako dnes - po konci naší schůzky jsem se otočil ve dveřích a svěřil se mu se svým snem – mít v Českém rozhlase svůj vlastní pořad, který by se věnoval velikánům populární hudby, swingu a jazzu. Můj sen se stal skutečností a dnes společně s Dashou a našimi posluchači trávíme sobotní poledne naladěni na společných vlnách.

Jestli mohu, rád bych coby horkou novinku dodal, že výše zmíněný hudební velikán Tony Bennett tento rok zavítá do našeho hlavního města, a to 20. 9. 2014, kdy vystoupí v pražském Kongresovém centru. V žádném případě si jeho koncert nemůžeme nechat ujít, přátelé! Osobně jsem měl tu čest se s Tonym Bennettem setkat před dvěma lety v Berlíně, což řadím mezi své nejzásadnější životní zážitky, husí kůži mám ještě dnes.

eěeě

Jan Smigmator a Tony Bennett, Berlin 2012
FOTO: Mirek Šmikmátor jr.

Tvým rozhlasovým kolegou je i Karel Gott, že?
Přesně tak, vždy si velmi dobře popovídáme o naší milované hudbě. Karel je nadšen, že někdo v mém věku je nakloněn této muzice. Naše setkání jsou velmi milá a moc si jich vážím. Minulý měsíc jsem měl navíc v rámci benefiční aukce v Hotelu Le Palais Prague poprvé ve svém životě možnost si s Karlem zazpívat duet Fly Me To The Moon. Byl to neopakovatelný zážitek!

Hovořil jsi o koncertu Tonyho Bennetta, teď mě ale zajímá, kam mohou naše čtenářky v brzké době zavítat na tebe, Honzo? Plánuješ nějaká vystoupení?
Dobře, že se ptáš, protože už toto pondělí, tedy 16. 6. 2014, se v pražské Malostranské besedě od 20.30 uskuteční můj koncert, který navíc nese skutečně prozaický název: Swingový večer při svíčkách. Všechny vás tímto srdečně zvu, milé čtenářky.

Skvěle! Nač se, kromě tebe, tedy můžeme těšit?
Samozřejmě na kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru, moji báječnou doprovodnou kapelu Swinging Q a spousty skvělé muziky – vše se opětovně ponese v duchu swingu a jazzu, zazní tedy písně od hudebních legend, jakými jsou Frank Sinatra, Louis Armstrong, již zmiňovaný Tony Bennett, Paul Anka, Ray Charles a další. Doufám tedy, že se v pondělí sejdeme v hojném počtu! Už teď se na vás moc těším.

fewsfd

Jan Smigmator si zazpíval s Karlem Gottem slavný evergreen Fly Me To The Moon, Praha 2014
FOTO: Jan Jirouš

Honzo, velmi ti děkuji za rozhovor, i já se na pondělní koncert moc těším!

Milé čtenářky, pro více informací o tomto skvělém zpěvákovi a jeho plánovaných akcích neváhejte navštívit stránky: 

Reklama