Slavný fotograf Jan Saudek (72) neustále hýří humorem, je velice aktivní, dokonce ještě stále plodí děti. Je to opravdu veselý a v jeho případě hlavně mile provokující senior.
Saudek pomáhá změnit pohled společnosti na vyšší věk nejen svým příkladem, ale i tím, že se spolu s mladším kolegou, taktéž profesionálním fotografem, Romanem Slukou stali patrony putovní výstavy fotografií V objektivu senior. Propojuje se v ní mladistvý elán tvůrců s různými úhly pohledu na stáří.
Studenti Pražské fotografické školy pod vedením doktora Vláška a studenti Institutu fotografických studií v Brně pod vedením profesora Suchardy se k seniorům citlivě přiblížili svými hledáčky fotoaparátů. Naučili se vnímat stáří, vcítit se do starých lidí, ale i vidět v jejich vráskách životní bohatství, zápis zkušeností a prožitků. Vidět ve stárnoucí tváři něco krásného, v očích něco moudrého.

Vrcholem výstavy je fotografie vlastních rodičů Jana Saudka. Pražané uvidí výstavu na Dejvickém náměstí od 6. do 20. června. V Hradci Králové se stane doprovodnou akcí festivalu Rock for People 4.-6. července, pak bude výstava putovat do Ostravy na Colours of Ostrava 12.-15. července, v Uherském Hradišti ji zase bude možné zhlédnout během Letní filmové školy 20.-29. července. Na čtrnáct dní má být výstava představena také v září v Brně.

Rozhovor s Janem Saudkem:
Co vás vedlo k tomu stát se patronem výstavy o seniorech?
Stařec přece patří mezi seniory. Tož jsem to vzal.

Zoufáte si někdy? A co proti tomu děláte?
Zoufám si permanentně - ale úplně bezdůvodně. Mám všechny důvody pro to být šťastný, ale nejsem. Ohlušuju se prací a hýřením.

Myslíte si, že si někteří staří lidé zoufají? A proč asi?
Ano - protože jsou velice osamělí. O Vánocích jsou jich plné poslední tramvaje - chtějí být mezi lidmi. A vlastně nejen o Vánocích. Kam si myslíte, že by pořád jezdili?! Chtějí zahnat samotu, potřebují společnost, i když lidí naprosto cizích.

Co pro vás znamená láska?
Úctu a obdiv. Ale pozor: milovat můžeme i zvířátko, vlast, závratnou hudbu - nejen člověka!

Co pro vás znamená sex?
Všechno. Je to základní prasíla - největší projev života.

Kolik dětí ještě chcete mít?
Nejraději několik.

Co vás žene dál?
Setrvačnost. Nemůžu, nechci se zastavit.

Co byste radil smutným seniorům?
Zálibu, hobby, práci. Nejlépe zahradu.

Máte rád ženy malé, velké, tlusté, tenké. Co vás zajímá na starých ženách?
Tvrdím, že žena je krásná vždycky. To by lidé nad šedesát už neměli právo žít - dát tak na nesmyslný kult mládí! Ostatně: mládí není zásluha, je to fyzická danost.

Cvičíte?
Běhám a cvičím pro radost z pohybu.

V čem vidíte smysl svého snažení a života vůbec?
Nevzdat to. Žít naplno - okamžik každý. Rozdat se beze zbytku.

Zdroj: Super.cz


Po pravdě řečeno, Saudka ráda nemám, tahle výstava by mě ale docela zajímala... Staří lidé jsou totiž opravdu nádherné výtvarné objekty, když se povedou.

Reklama